Co je to desetinásobný protokol? Škálování na druhé vrstvě pro decentralizované aplikace

Co je to desetinásobný protokol

Nedostatečná škálovatelnost dApps se stala významnou překážkou pro jejich přijetí, protože vysoké poplatky, omezená funkčnost a nízká kapacita propustnosti blockchainů, na kterých běží, nejsou udržitelné. Podle DappRadar, počet denních aktivních uživatelů dapps je ve skutečnosti nyní nižší než v listopadu 2017 a tento počet ukázal malý smysluplný pokrok v organickém růstu.

State of The Dapps (SoTD) také potvrzuje představu, že aktivita dApp je příliš nízká. Podle SoTD je z 1887 dapps na Ethereum celkem jen 8640 aktivních uživatelů denně.

Co je to desetinásobný protokol

Řešení škálování Ethereum budou v nadcházejících letech implementována postupně, ale mnoho vývojářů a uživatelů se nyní snaží vybudovat a používat dapps. Jiné platformy inteligentních smluv zatím nedosáhly podstatných síťových efektů nebo se potýkají s vlastními problémy.

EOS představuje alternativu k ethereu s primárním zaměřením na škálovatelnost, ale na úkor decentralizace a Dějiny polarizační správy. Zilliqa slibuje nabídku vysoce výkonného blockchainu pro vytváření škálovatelných dapps, ale stále je ve fázi testnetu.

Zdánlivě všude jsou nyní projekty a platformy škálovatelnosti výslovně šité na míru budování škálovatelných blockchainových sítí. Řešení škálovatelnosti, která jsou platformově agnostická, se však stávají stále důležitějšími, jelikož průmyslové trendy směřují k interoperabilitě a zrychlují tradiční přijetí.

Zajímavá inovace v škálovatelnosti dapp přichází v podobě Desetinásobný protokol, řešení dvou vrstev pro vytváření škálovatelných dApps, které je nyní k dispozici.

Plasma & amp; Raiden Network

Přečtěte si: Plazma & Síť Raiden: Řešení pro škálování etherea

Desetinásobný protokol

Tenfold Protocol je jazykové a platformově agnostické řešení pro škálování dvou vrstev od Binary Mint. Účelem protokolu je zmírnit problémy dapps spojené s nedostatečnou škálovatelností sítí, na kterých běží, například Ethereum.

Protokol bezpečně udržuje stavový stroj mimo řetězec při čtení jeho stavu v řetězci. Na vysoké úrovni dokáže Tenfold zpracovat platby a přechody obecného stavu mimo řetězec. To je důležité vzhledem k úvahám při návrhu protokolu, zejména jak rozlišovat mezi typy transakcí a zvážit, zda všechny vyžadují stejné zabezpečení, rychlost a decentralizaci..

Tenfold zvažuje dvě základní kategorie transakcí:

  1. Ohraničený
  2. Bez omezení

Ohraničené transakce mají omezené hodnoty a jsou místem, kde Tenfold Protocol implementuje svůj jedinečný off-chain přístup k jejich zpracování. Vázané transakce mají myslitelně omezené hodnoty, například trénink v režimu Gym zasedání pro Etheremon. Tyto typy transakcí jsou v desetinásobném protokolu přesunuty mimo řetězec.

Neomezené převody transakcí nemají horní limit (například v ETH) pro to, kolik z nativního tokenu lze v transakci převést. Tyto typy transakcí je třeba pro maximální zabezpečení zpracovat on-chain.

Na rozdíl od jiných řešení mimo řetězec mohou být transakce zpracované v Tenfoldu zpracovány také v hlavním řetězci. To vede dlouhou cestou k interoperabilitě a protokol je mnohem flexibilnější než jiné off-chain systémy.

Tenfold používá hry dapp jako příklad k prokázání toho, jak jejich protokol funguje, protože poskytují praktický příklad dapp, který vyžaduje mnoho transakcí a interaktivní prostředí. Následující odstavce budou v kontextu hry dapp, zejména Etheremon pro snazší pochopení.

Architektura Tenfold Protocol se skládá ze 3 primárních komponent:

  1. Státní registr
  2. Síť ověřovatele
  3. Trh likvidity

Státní registr

Státní registr je empiricky a registrovaný tokenem (TCR). TCR jsou fascinující pojmy, které fungují jako kryptoekonomicky motivované registry (seznamy), které se samy posilují. TCR využívají on-chain, hlasovací mechanismy založené na kůlech pro udržování přesně upravených registrů v síti držitelů tokenů a nadějných účastníků. Stejně jako většina protokolů založených na sázce vede nesprávná validace nekvalifikovaných žadatelů o registraci k sekání sázky validátorů (držitelů tokenů v případě TCR).

V Tenfoldu existuje státní registr (TCR) pro každou dapp (hru), který ukládá stav relevantní pro dapp. Důležité je, že státní registr obsahuje konkrétní stav aplikace. Pokud jde o Etheremona, bylo by to něco jako výsledky bitvy.

Tokenem upravené registry

Přečtěte si: Co jsou registry spravované tokeny?

Síť ověřovatele

Validátory jsou uzly, které monitorují stav státního registru. Zajišťují, aby se na státní registr aplikovaly pouze autentické aktualizace, a hlasují o státních návrzích, které se pokoušejí aktualizovat stav registru.

Stejně jako ostatní mechanismy založené na sázce, určení, zda jsou aktualizace platné, vyžaduje využití konceptu státní stroje. Státní stroje – zejména deterministické stavové automaty – jsou programy, které vždy dosáhnou stejné hodnoty, pokud mají stejné vstupy a počáteční hodnotu.

Deterministické programy jsou mimořádně užitečné a Tenfold je používá při modelování každého dapp jako svého vlastního stavového stroje. Výsledkem je, že validátoři mohou stáhnout stavový stroj prostřednictvím decentralizovaných sítí pro ukládání souborů a vysílat vstupy stavového automatu do ověřené P2P sítě. Tenfold v současné době používá pro svůj decentralizovaný souborový systém IPFS.

Validátoři mohou následně nezávisle ověřit správnost aktualizace, protože udržují nezávislou kopii blockchainu dapp a mohou odkazovat, zda aktualizace odráží stav dapp.

Tenfold používá systém duálních tokenů, který motivuje validátory k čestnému jednání:

  1. Aplikační tokeny (AT) – tokeny vydané vývojářem aplikace, které se používají v procesu validátoru pro aktualizaci stavu registru.
  2. Token protokolu (PT) – Tokeny vydané společností Tenfold, které se používají jako součást trhu s likviditou, který umožňuje držitelům AT půjčovat AT Validátorům ke sázení. To zmírňuje obavy z nesouladu mezi držiteli AT a validátory.

Protokol Tenfold má dokumentaci čekající na specifika tokenomiky jejich trhu s likviditou.

Tenfold je agnostický jak pro základní blockchain inteligentních kontraktů, tak pro použitý programovací jazyk. Tento typ flexibility je důležité vzít v úvahu, zejména proto, že interoperabilita blockchainových sítí je na obzoru a plug-and-play řešení nabízejí mnohem efektivnější alternativy k větším a složitějším platformově orientovaným řešením.

Tenfold je také postaven tak, aby byl kompatibilní s Plasma, nakonec doufá, že vytvoří platformu, která umožní aktualizaci stavu a přesunutí aktiv mimo řetězec.

Výhoda společnosti Tenfold spočívající v tom, že je kompatibilní s jakýmkoli stavovým strojem napsaným v jakémkoli jazyce, spolu se schopností implementovat základní logiku v jakémkoli programovacím jazyce má své nevýhody. Je pozoruhodné, že Tenfold je spíše kryptoekonomicky zabezpečený než kryptograficky bezpečný jako ostatní řešení druhé vrstvy, jako jsou státní kanály. Kryptoekonomické vzory jsou notoricky známé náročný implementovat do systémů v reálném světě a čekající dokument společnosti Tenfold o jejich trhu s likviditou mnohem lépe objasní mechaniku jeho řešení.

Navzdory tomu mnoho her typu dapps nevyžaduje maximální zabezpečení kryptografie na řetězci a kryptoekonomické vzory mohou stačit, pokud jsou konkrétní transakce vyžadující maximální zabezpečení vypořádány na řetězci.

Jedním z největších způsobů hodnocení Tenfold je, že je nyní k dispozici. To znamená, že vývojáři dapps mohou nyní integrovat Tenfold Protocol do svých návrhů, místo aby čekali na vývoj dalších řešení škálovatelnosti. Výsledkem je, že dapps může v krátkodobém horizontu zmírnit mnoho obav z jejich používání.

Aplikace

Tenfold výslovně odkazuje na své partnerství s hrou Ethereum dapp HyperDragons. V rámci jejich spolupráce HyperDragons – součást The MixMarvel Universe – integroval Tenfold Protocol s některými slibnými výsledky.

Podle Tenfolda:

  • Simultánní limit počtu znaků v HyperDragons před Tenfoldem byl 32. Po integraci Tenfold byl souběžný limit znaků 2 ​​048 znaků. To je 64krát více znaků.
  • Před Tenfoldem bylo snižování nákladů na plyn ve hře na 0 procent. Po integraci Tenfold dosáhlo snížení nákladů na plyn 95 procent.

Celkově lze říci, že desetinásobný protokol poskytuje vývojářům jedinečnou příležitost vybudovat sofistikované dappy, které jsou jinak neúčinné a neudržitelné pro budování na řetěz.

Závěr

Problémy se škálovatelností u blockchainů vedly v poslední době k nízkému počtu využití dApps. Existuje však spousta slibných řešení a na obzoru. Řešení jako Tenfold Protocol nabízejí flexibilní a chytré řešení pro dApps pro vytváření škálovatelných prostředí na více platformách a ve více jazycích.