Galvenais Ķīnas ekonomists runā par nākamā digitālā juaņa stilu

Ķīna

Ķīnas pieaugošie digitālās valūtas centieni ir piesaistījuši pasaules uzmanību daudzo viļņošanās efektu dēļ, kas sekos pēc projekta.

Tagad viens no ietekmīgākajiem ekonomiskajiem rādītājiem, kādu nācija jebkad ir darījusi pirmie komentāri par šo tēmu, publiski uzzinot par to, kā tiks ieviesta digitālā juaņa.

Šis baņķieris Džou Sjaočuans kļuva slavens kā Ķīnas Tautas Bankas (PBoC) vadītājs no 2002. līdz 2018. gadam, un Ķīnas ekonomika īpaši uzbrieda līdz otrai lielākai pasaulē..

Ķīna

Džou, kurš šobrīd darbojas kā Ķīnas finanšu un banku biedrības prezidents, 26. novembrī Caixin Hengqin forumā piedāvāja savas jaunās piezīmes par digitālo juaņu..

Atsaucoties uz jaunākajiem PBoC Digital Currency Research Lab direktora Mu Changchun komentāriem, bijušais centrālais baņķieris Džou atzinīgi novērtēja valsts valūtu kā galveno valsts suverenitātes elementu, un tāpēc digitālās juaņas attīstībā jābūt ļoti uzmanīgai, lai vēlāk nenotiktu monetārā krīze. 

Runājot par projekta attīstību, Džou sacīja, ka PBoC celtniekiem bija divi ceļi, proti, digitālās valūtas veidošana, kas paredzēta kā maksājumu dzelzceļš mazumtirdzniecības kontekstā vai kā starptautisko pārskaitījumu sistēma institucionālo maksājumu un naudas pārskaitījumu veikšanai. Džou sacīja, ka digitālā juaņa tiek būvēta atbilstoši mazumtirdzniecības redzējumam, t.i., naudu, ko ikdienas Ķīnas pilsoņi var izmantot ikdienas lietās.

Lai gan jautājums, visticamāk, nav tik vienkāršs, protams.

Vispirms mazumtirdzniecība un pēc tam tālāk?

Pēc Dovey Wan, Primitive Ventures dibinātāja partnera domām, šis mazumtirdzniecībai paredzētais stils atbilst tam, ko mēs jau zinām par nepabeigto digitālo juaņu, ti, ka PBoC to izveidos, Ķīnas bankas to izplatīs un Ķīnas pilsoņi jāspēj ar to norēķināties, izmantojot populāras iekšzemes maksājumu sliedes, piemēram, Alipay un WeChat.

Tālāk tālinot, Wans atzīmēja, ka šķiet pilnīgi iespējams, ka PBoC mazumtirdzniecības maksājumus izmantoja kā sava veida Trojas zirga manevru, lai iegūtu digitālās juaņas vilces spējas, pirms to izvērsa arī starptautiskos, nevis mazumtirdzniecības norēķinos. Čivināt, Wan rakstīja:

“Tā kā WeChat / Alipay jau ir globāls, it īpaši Panāzijā, pateicoties masveida ķīniešu tūristiem aizjūras zemēs, tā izmantošana kā Trojas zirgs [zirgs], lai ieslēgtu starptautisko naudas pārvedumu nākotnē, ir neizbēgama … Pašreizējā uzņemšana ir tipiska zeme un paplašināšanās “stratēģija.”

Atsevišķā, bet līdzīgā analīzē Nirvana Capital Mable Jiang arī izteica pieņēmumu, ka ārvalstu norēķini galu galā atradīsies uz digitālās juaņas galda, iespējams, saistībā ar Ķīnas masveida un notiekošo globālās attīstības projektu “One Belt One Road”.

Šis apgalvojums noteikti ir atvērts daudzu veidu interpretācijai. Man šķiet dabiski to sasaistīt ar stratēģiju One Belt One Road un RMB kā ikdienas norēķinu valūtu ārvalstīs..

Protams, tas nav nekas oficiāls, tikai mans lasījums.

– Mable Jiang (@Mable_Jiang) 2019. gada 26. novembris

Neatkarīgi no tā, kas notiks ar centrālās bankas digitālo valūtu (CBDC), šķiet, ka Ķīnas vadībai šī tehnoloģija ir smadzenēs starptautisko tirdzniecības norēķinu kontekstā.

Šī mēneša sākumā BRICS valstis Ķīnā, Krievijā, Indijā, Brazīlijā un Dienvidāfrikā apsprieda kopīgas digitālās valūtas izveidi, ko valstis varētu izmantot tirdzniecības norēķiniem, domājot par attālināšanos no ASV dolāra augstā raga.

No šīm sākotnējām diskusijām neiznāca nekāda specifika, tāpēc pagaidām nekas nav nokārtots. Spekulatīvajā frontē būtu interesanti, ja BRICS koplietotās valūtas sarunas sāktos, kamēr Ķīna tirgū ienestu digitālo juaņu. Vai BRICS valstis apsver digitālā juaņa pieņemšanu pat ierobežotā veidā??

No vienas puses, šīs valstis noteikti izvēlētos kopīgu valūtu vai valūtu, kuru kontrolē paši un Ķīna. No otras puses, šo valstu vēlme ekonomiski attālināties no ASV un Ķīnas virzienā var atsvērt citas saistītās bažas.

Ņemot to vērā, globālā mērogā jau ir izveidojušies daži apstākļi, kas varētu pavērt ceļu digitālās juaņas pieņemšanai, kas nav tikai mazumtirdzniecības mērķi.