K debatám o škálování: Jak různé kryptoměny bojují s růstem
Právě teď síť Ethereum zpracovává něco málo přes půl milionu transakcí denně a bitcoinová síť zpracovává něco málo přes polovinu z toho.
Tato čísla budou jen růst – a to exponenciálně -, protože prostor kryptoměny v příštích letech nadále roste v popularitě. A jak tato popularita vzkvétá, budou se muset tyto kryptoměny „škálovat“, aby uspokojily potřeby exponenciálně rostoucí uživatelské základny. Bez škálování budou projekty příliš přetížené a drahé na pravidelné používání. Za tímto účelem je škálování existenční záležitostí pro kryptoměny.
Toto téma je tedy zásadní. Proto vám dnes poskytneme rychlý přehled o tom, jak špičkové krypto projekty přistupují k otázce škálování.
Bitcoin
Kryptoměna č. 1 má aktuálně velikost bloku 1 MB a je v procesu implementace SegWit; aktualizace, která by měla pomoci zmírnit přetížení sítě, ke kterému došlo v bitcoinové síti až pozdě.
Přetížení samozřejmě není žádným překvapením. Bitcoin je u investorů oblíbenější než kdykoli předtím. Ale i přesto bude BTC nakonec muset růst ještě dále – ať už mimo řetězec, v řetězci, nebo prostřednictvím kombinace těchto dvou ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
Jedna věc, na které devs pracují, je Mimblewimble; postranní řetězec pro bitcoiny, který může usnadnit transakce mimo řetězec, což by mělo vážně zkrátit dobu transakcí.
Bitcoinová hotovost
Během úvodních debat o SegWitu požadovala frakce bitcoinové komunity místo implementace SegWitu větší velikosti bloků. Tato frakce chtěla zvýšit velikost bloku BTC z 1 MB na něco přiměřeně vyššího – viděli (a nadále vidí) zvyšování velikosti bloku jako v souladu s původní vizí Satoshi Nakamota pro bitcoiny.
Bohužel, protože obě strany už nikdy neviděly do očí, frakce „Big Blocker“ se odtrhla a rozvětvila stávající bitcoinový řetězec 1. srpna 2017. Výsledkem této vidlice bylo Bitcoinová hotovost – bitcoinový řetězec 8 MB.
Tato tlustší velikost bloku poskytla BCH atraktivní poplatky a transakční poplatky zde a teď. Pokud se však uživatelé v průběhu času nahrnou do bitcoinové hotovosti, bude jistě potřeba udělat více.
Ethereum
Ethereum má nastavitelné velikosti bloků, což znamená, že kryptoměna není v současné době omezena na limit pevného bloku, jako jsou bitcoiny a bitcoinové hotovosti. Je flexibilní a posouvá se na cestách. Ethereum ale bude muset dále škálovat stejně jako každý jiný krypto projekt.
Dobrou zprávou však je, že ETH má ve svém rohu několik významných nadcházejících aktualizací. Za prvé, microRaiden začne fungovat na Etherea na konci listopadu. Tato aktualizace bude obrovská, protože podpoří okamžité a bez poplatků transakce – tisíce z nich za sekundu – díky inovativní technologii „státních kanálů“.
A nadcházející Casperova aktualizace společnosti Ethereum by měla pomoci síťovému měřítku kryptoměny zvládnout spoustu transakcí. Prozatím neexistuje žádný pevný termín, kdy Casper spadne, ale měl by to být herní měnič pro ETH.
Litecoin
Litecoin je uhlazenější a hbitější verze bitcoinu, pokud jde o škálování – přinejmenším v současné době. Je to proto, že Litecoin – pod vedením tvůrce Litecoinů Charlie Lee – již implementoval SegWit. Proces mincí se zablokuje za 2,5 minuty, takže je 4krát rychlejší než 10 minut bitcoinu v tuto chvíli.
A Litecoin a Lightning Network je také věc. Všechny náznaky tedy ukazují, že litecoin je mincí, která nyní dobře roste a je připravena ji v budoucnu dobře škálovat.
Pomlčka
Kryptoměna Dash zaměřená na soukromí a platby právě zvýšila velikost bloku na 2 MB. Tento krok nebyl nutný s ohledem na čas, protože Dash v tuto chvíli nemá dostatek uživatelů, aby trpěli zahlcením sítě. Místo toho to bylo preventivní: tým Dash neviděl smysl čekat na upgrade škálování, do kterého by se mohli dostat dříve než později.
Dash a Bitcoin Cash jsou tedy podobné v tom, že oba připisují teorii škálování „větších bloků“. A pokud se v budoucnu rozroste uživatelská základna Dash, můžete se vsadit, že tuto velikost bloku zvýší ještě větší.
NEO
Dříve Antshares se říká, že NEO „Čínské ethereum“ se nemusí obávat škálování, protože NEO zvládne bloky přibližně za 15 sekund. NEO také není kryptocoin typu Proof-of-Work, místo toho se spoléhá na Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT). Díky této dynamice jsou transakce prostřednictvím NEO neuvěřitelně rychlé.
Bude pro projekt v budoucnu zapotřebí větší škálování? Pouze čas ukáže.
Monero
Stejně jako Ethereum má i Monero dynamickou velikost bloku; což znamená, že bloky Monero se mohou přizpůsobit v závislosti na potřebách sítě. Tato flexibilita je rozhodně hlavní výhodou. A zatímco Monero je jako Dash v tom, že se ještě ani zdaleka nevyrovná problémům s přetížením sítě, dynamická velikost bloku není konečným řešením škálování.
Proto tým Monero v současné době pracuje na aktualizaci měřítka s názvem RuffCT; teoreticky by tato aktualizace měla zrychlit transakce Monero.
JOTA
IOTA je něco jako „anti-hmota“ kryptické „hmoty“, pokud jde o škálování – je to úplně jiné. S IOTA můžete vyhodit velikosti bloků z okna, protože projekt nepoužívá blockchain: používá Tangle.
Tangle samo o sobě dokáže usnadnit super rychlé transakce. A když zkombinujete Tangle s opatřeními rojové inteligence a neobjednanými transakcemi, pak bude IOTA vypadat připravena vyhovět potřebám globalizované uživatelské základny.
Off-Chain vs. On-Chain debata
Probíhající debaty o škálování v krypto komunitě mohou být extrémně sporné. Jedna z hlavních zlomových linií opět přichází mezi ty, kteří chtějí škálovat prostřednictvím řetězových prostředků nebo přechodem mimo řetězec.
Jen o tom přemýšlejte objektivem sporu Bitcoin vs. Bitcoin Cash. Bitcoin právě teď hledá řešení mimo řetězec, jako je Lightning Network. Bitcoin Cash, na druhé straně, dal prémii na škálování zde a teď, takže se on-scale zvětšil zvýšením velikosti bloku BCH na 8 MB.
A i když se křik může mezi oběma stranami roznítit, je třeba si uvědomit, že oba styly škálování fungují svým vlastním způsobem.
V souladu s tím by neměla být z ruky ignorována ani řešení pro změnu měřítka v řetězci ani v řetězci. V nadcházejících letech budou zapotřebí oba druhy škálování – to znamená, pokud Tota společnosti IOTA nepřijde úplně nahradit blockchain.
A i když se to také nikdy nemusí stát, je nejlepší si uvědomit, že celá debata je právě teď otevřená a budou se objevovat nové výzvy, které budou vyžadovat důslednou inovaci pro všechny projekty ve vesmíru.
Bar, který v tuto chvíli překonáme, se zdá být načtením transakcí na úrovni VISA, protože VISA zpracovatel plateb zpracovává tisíce transakcí každou sekundu, každý den.
Dostat se k tak působivému milníku bude obtížné – to je jasné. Neexistuje však žádná správná odpověď na to, jak by to mělo být provedeno, a proto bude velmi zajímavé sledovat, jak různí špičkoví uchazeči v příštích letech přistupují k škálování různými způsoby..
Může se stát, že přijde definitivní řešení změny měřítka, ale zatím ještě nebylo objeveno. Mezitím budeme všichni muset jen sedět a sledovat, co se stane.
Konkurence je dobrá. Každého tlačí k tomu, aby hledal řešení mnohem obtížněji.