Co je podnož (RSK)? Bitcoin Sidechain umožňující inteligentní smlouvy

Co je Rootstock RSK?

Podnože (RSK) je obousměrný navázaný postranní řetězec na bitcoiny, jehož cílem je umožnit plnou funkčnost inteligentního kontraktu Turingova pro bitcoinový ekosystém. Síť RSK je zabezpečena pomocí těžby sloučení s kontrolním mechanismem federace, což jí účinně umožňuje zachovat bezpečnost důkazů o dvojitých výdajích bitcoinu a konečného vypořádání.

RSK je open-source projekt, který byl původně navržen v roce 2014 a následně doprovázen jeho bílý papír Sergio Demian Lerner v roce 2015. RSK je vydáván v několika fázích po jeho počátečním spuštění v síti Bambus počátkem ledna 2018.

Co je Rootstock RSK?

Jak to funguje?

RSK je postranní řetězec vázaný na bitcoiny prostřednictvím obousměrného kolíku. Nakonec se kolík jednou převede na automatický kolík “komunita přijímá bezpečnostní kompromisy automatického kolíku.„Na vysoké úrovni je RSK vlastní platformou virtuálních strojů (RVM), která má za cíl přidat funkčnost chytrého kontraktu do bitcoinu a zároveň umožnit zvýšenou škálovatelnost a okamžité transakce pomocí některých inovativních přístupů.

Obousměrný zavěšený postranní řetězec RSK je primární komponentou, která umožňuje stavět decentralizované aplikace (dapps) na bitcoiny. Postranní řetězec RSK je symetrický obousměrný peg k bitcoinu pomocí hybridu Federace a těžba sloučení Modelka. U postranních řetězců se obousměrný kolík skládá z mechanismu, kterým jsou mince na primárním řetězci uzamčeny, a odpovídající žetony na postranním řetězci jsou uvolněny pro použití. RSK to zejména dělá ne razit své vlastní žetony ani neměl předminování, proto nekonkuruje spekulativní hodnotou s bitcoiny.

RSK zaměstnává vlastní vázanou minci nazvanou SmartBitcoin (SBTC), která je uvázána na bitcoin. Bitcoinový blockchain (v tomto kontextu primární řetězec) nemůže ověřit transakce na samostatném blockchainu, takže když dojde k přenosu, BTC je uzamčen v primárním řetězci a odpovídající množství SBTC je odemčeno v řetězci RSK. U převodů z RSK (postranní řetězec) do bitcoinu (primární řetězec) je SBTC uzamčen na postranním řetězci a BTC je odemčen na primárním řetězci.

RSK používá hybridní model Federated sidechain kvůli potřebě určité míry důvěry v proces oboustranného pegu. Je to proto, že bitcoiny nativně nepodporují ověřování externích důkazů SPV, což vytváří potřebu dočasného mechanismu ukládání pro zamykání a odemykání BTC na primárním řetězci pro přenosy mezi řetězci. Model federace v RSK se skládá z částečně důvěryhodných třetích stran (STTP), které jsou členy odpovědnými za zabezpečení uzamčených prostředků. I když to vyžaduje určitou míru důvěry v proces, jedná se o vysoce automatizovaný proces a úlohou federace je auditovat chování softwaru, který proces řídí..

Federace zajišťuje prostředky v pegu prostřednictvím podpisu prahové hodnoty, který vyžaduje prostou většinu k převodu bitcoinů z peg peněženky. Federace se skládá ze známých a respektovaných členů bitcoinové komunity (25 blockchainových společností s vysokými bezpečnostními standardy), které jsou identifikovány svým veřejným klíčem v níže uvedeném schématu podpisu kontrolního bodu. Federace může také přidávat a odebírat členy prostřednictvím mechanismu hlasování v řetězci.

Federace hraje zásadní roli ve složce těžby sloučení RSK, která jí umožňuje zachovat stejnou neměnnost blockchainu jako bitcoin. RSK využívá systém sdílení odměn DECOR v kombinaci s pravidlem GHOST, aby maximalizoval efektivitu těžby bitcoinů snížením latence sítě pro blokové přepínače ve středním stavu a vždy zabezpečením nejlepšího řetězce. Federované kontrolní body poskytují ověření bloků těžených PoW většinou federace. To je navrženo tak, aby se zmírnil scénář, kdy hash síla RSK je pod 50% z celkové hash síly bitcoinu a zbývající hash síla by mohla být použita k překonání stávající hash síly RSK k vytvoření dvojitého utrácení.

V podstatě je RSK vlastně hybridním modelem drivechain / sidechain. Drivechain je obousměrný kolík bez důkazu kontroly, který dává do správy zamčené bitcoiny sloučením těžařů spíše než Federace, což efektivně umožňuje těžařům hlasovat o tom, kdy odemknout uzamčené bitcoiny a kam je poslat. Jedná se o jednodušší model, který nepřichází s mnoha složitostmi implementace postranních řetězců a také snižuje potřebu důvěry v proces.

Mechanismus správy hlasovacích řetězců mechaniky uzamčených BTC se však v aktuálním modelu RSK vyskytuje pouze tehdy, když:

“… síla hašování RSK je více než 66% maximálních potíží s hashováním BTC pozorovaných v nejlepším řetězci a poplatky zaplacené v bloku jsou vyšší nebo stejné jako průměrná odměna bitcoinového bloku.”

Nakonec model RSK přejde na model drivechain, kde sloučení těžaři převezmou roli Federace, dokud nebude předložen návrh BIP soft-fork:

“S Drivechain BIP získávají sloučení těžaři právo veta a mohou zabránit transakci vytvořené Federací utrácet kolaterál bez automatického povolení poskytovaného blockchainem RSK.”

Mimochodem, výrazný vývoj s řetězci pohonů byl nedávno v zpravodajský cyklus po vydání první vydání drivechain od vývojáře Paula Sztorce pro bitcoiny. Jakmile zapojení do těžby sloučení dosáhne cílové prahové hodnoty a bitcoiny mohou ověřit autentické důkazy SPV z jiných řetězců, převezme sloučení těžby s pohonem řetězců roli notářů (Federace). Tento vztah lze také dynamicky upravit na základě úrovně zapojení sloučení těžby.

Konečným obousměrným kolíkovým modelem RSK bude následně hybridní model Drivechain + Federation / Sidechain. RSK poskytuje komplexní analýzu různých forem postranních řetězců, řetězců pohonů a hybridních modelů tady.

Přidání funkčnosti bitcoinu

RSK se zaměřuje na přidávání funkcí inteligentních kontraktů do bitcoinového ekosystému spolu se zlepšováním rychlostí transakcí a zvyšováním škálovatelnosti. RSK Virtual Machine (RVM) je jádrem platformy inteligentních kontraktů, která dokonce umožňuje bezproblémové spuštění inteligentních kontraktů kompatibilních s EVM na RVM.

RSK může díky své integraci DECOR + GHOST také udržet 100 TPS pro jednoduché platební transakce s dobou potvrzení bloku ~ 10 sekund. RSK bude implementovat Protokol komprese transakcí Lumino (LTCP) – součást sítě Lumino – jako off-chain platební síť RSK. Cílem je nakonec dosáhnout TPS více než 2 000 v řetězci tím, že se umožní vyšší objem transakcí v řetězci s využitím stejného prostoru spotřebovaného v blockchainu.

LTCP je však kompromisní volbou ponechanou jednotlivým uživatelům, protože komprese transakcí vede k opětovnému použití dat a omezenému soukromí. RSK také zvyšuje škálovatelnost pomocí důkazů o podvodech a pravděpodobnostního ověřování transakcí.

Nástroje, použití a budoucnost

Rootstock nabízí rozsáhlé množství zdrojů pro svůj projekt a příslušné technologické koncepty a nástroje. Mají také komplexní program odměn pro identifikaci zranitelných míst.

Zdroje Rootstock dostupné na jejich webových stránkách zahrnují několik technických dokumentů, například původní bílá kniha, postranní řetěz / drivechain papír, LTCP papír, a RSK Bounty dokumentace. Dále mají RSK vzdělávat; kurzy šité přímo na míru obchodním profesionálům a vývojářům. RSK blog také poskytuje klíčové aktualizace projektu a nabízí nezávislou analýzu probíhajících trendů a technického vývoje v tomto odvětví.

Průzkumník RSK

K dispozici jsou také síť statistika a a průzkumník bloků dostupné prostřednictvím jejich webových stránek.

Nedávno to bylo plaval že tým RSK pracuje na integraci vrstvy infrastruktury podobné AWS, která má být postavena na Rootstocku, aby umožnila využití služeb AWS vývojovou komunitou. Síť by se jmenovala RIFOS a měla by nativní token RIF. Taková vrstva infrastruktury postavená na kořenovém adresáři Rootstocku by umožňovala nasazení aplikací na bitcoiny pomocí LTCP pro konzumaci hotových služeb, jako jsou věštci, platby a ukládání dat. Ve výsledku by všechny služby a aplikace podobné AWS fungovaly na protokolu RSK Smart Protocol se zabezpečením bitcoinového blockchainu.

Závěr

RSK je ambiciózní projekt s mnoha pohyblivými částmi. Budování platformy inteligentních kontraktů na vrcholu bitcoinu prostřednictvím mechanismu postranního řetězce / mechaniky má některé významné výhody, zejména to, že inteligentní kontrakty lze provozovat v nejbezpečnější blockchainové síti. To, jak RSK zapadá do vyvíjející se krajiny a zlepšuje funkčnost bitcoinů, je dalším trendem, který stojí za to sledovat, jak se stále objevují projekty, které optimalizují starší kryptoměnu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me