Blockchain a řízení dodavatelského řetězce: Problémy a společnosti, které to řeší
Technologie blockchainu je o vědě sledování věcí. Technologie blockchain, která byla původně koncipována jako způsob, jak poskytnout hodnotu a bezpečnost kryptoměnám bez prostředníka, jako je banka nebo vláda, nyní proniká do sektorů tak rozmanitých, jako jsou nemovitosti a výroba.
Pravděpodobně nejbezprostřednějším využitím blockchainu doposud je správa dodavatelského řetězce. V tradičních systémech kombinace lidských a výpočetních aktiv sleduje zboží, které prochází dodavatelským řetězcem od výrobce k zákazníkovi. Myšlenkou je poskytnout nepřerušený řetězec vlastnictví, ke kterému lze přistupovat v jakémkoli bodě podél linie, aby bylo možné přesně určit, kdo má co, kde, kdy a proč.
Tento proces je přinejmenším pracný a každý článek v řetězci je potenciálním bodem selhání. Zapomenutý nebo nesprávně zadaný vstup, opotřebovaný přepravní štítek nebo přímý podvodný sken mohou uvrhnout celý systém do nepořádku.
Blockchain nabízí spolehlivé řešení odstraněním lidského prvku a chytrým zefektivněním mechanického nebo výpočetního prvku.
Sledování
Podívejme se na příklad ve zprávách – ocelové výrobky dodávané do Spojených států. V březnu americký prezident Donald Trump zavedl celní sazbu 232 na veškeré zboží ze všech zemí. Ačkoli se 232 obecně používají pro účely národní bezpečnosti, základním účelem 232 bylo zabránit překládce zboží silně celní Čína přes neutrální země a do Spojených států.
Problém překládky dokonale ilustruje problémy s tradičním řízením dodavatelského řetězce.
Mlýn v Číně chrlí ocelový nosník. Mlýn by v ideálním případě rád prodal tento paprsek za nejlepší dolar. USA bohužel v současné době dodávají nejvyšší cenu paprsků a mají zavedené tarify pro cenové srovnání čínských paprsků z trhu kvůli minulým antidumpingovým případům.
Přístav Yangshan v Šanghaji, obrázek z NYTimes
USA naštěstí nemají zavedené tarify pro tento konkrétní produkt paprsku ve Vietnamu. Paprsek je odeslán do Vietnamu. Pokud chce potenciální vývozce projevit trochu slušnosti, provede trochu zpracování paprsku – jako vyleštění jeho nedokončených hran – než na něj plácne nálepku „Vyrobeno ve Vietnamu“ a pošle ji do USA Pokud je to trochu nepoctivější , nálepka přejde na surový produkt a proces pokračuje v nezmenšené míře.
Celní a hraniční kontrola USA dostává tento paprsek – vyrobený v Číně – s podvodnou nálepkou prohlašující jeho falešný vietnamský původ. Nosník si bezcelně razí cestu k zákazníkovi.
Domácí výrobci oceli se brání a volají po vládním řešení. Vláda USA, která neexistuje skutečný transparentní způsob, jak sledovat výrobky z oceli na jejich cestě kolem světa, reaguje zavedením cla na všechny v naději, že narazí na překládaný materiál..
Je to jako provádět operaci motorovou pilou namísto skalpelu.
Celá tato řada událostí by nenastala, kdyby byl ke sledování a ověření potulného paprsku použit pouze jeden článek v dodavatelském řetězci vyžadující blockchainovou technologii. Jelikož transakce, které probíhají na blockchainu, je obtížné a nemožné je spoofovat, celá otázka překládky je diskutabilní.
Lidský prvek
O krok blíže k hypotetické situaci zjistíme, že dotyčný paprsek vůbec nebyl určen k překládce. Ve skutečnosti to nikdy nemělo opustit továrnu; mělo to být použito interně, ve stavebním projektu na jižním konci mlýna.
Problém nastal, když administrativní pracovník omylem seskupil čárový kód tohoto paprsku s čárovými kódy nákladu určeného k exportu. Paprsek, který měl být vztyčen 100 metrů od hotelu, je nyní na lodi vzdálený tisíce kilometrů a směřuje k neznámým cílům.
Technologie blockchain mohla tomuto problému znovu zabránit. Bez lidských prstů v procesu, které by udeřily špatný klíč, paprsek pokračuje podle původního plánu na vnitřní staveniště. I když by mělo dojít k něčemu absolutně katastrofickému – jako by samolepka čárového kódu odpadla – chybějící paprsek lze vysledovat přes blockchain do jeho „úběžného“ bodu a problém ručně opravit. Bez vzduchotěsného a přístupného inventárního systému na blockchainu paprsek zmizí v podnikových zaokrouhlovacích chybách.
Flowspace, Warehouse Obrázek z Techcrunch
Je samozřejmé, že blockchain by zjednodušil veškeré související papírování potřebné k označení produktu pro interní spotřebu, aniž by znečišťoval knihy objednávek nebo výpočty daně ze skladu.
Čerstvost se může lišit
Zatímco dodávky oceli jsou okamžitým a aktuálním příkladem, technologie blockchainu způsobí narušení téměř v každém odvětví, kde je čas kritickým faktorem. Jídlo je pravděpodobně nejlepším příkladem toho.
V úterý opustí farmu bedna s rajčaty. Nový chlápek ve skladišti jej omylem umístil na levou nakládací rampu, která je pouze pro nezničitelné zboží. Ve středu ráno přijede chladírenský nákladní vůz, naloží se a odejde – bez jednoho případu rajčat.
Uběhne pár dní. Chudá rajčata jsou každou minutou stále více shnilá.
Vůně varuje jednu ze starých rukou ve skladišti, která posune bednu zpět na příslušnou stranu a roztříští štítek, aby zakryla skutečnost, že rajčata se pomalu mění na kečup po více než 48 hodin. Odjíždějí brzy v pátek ráno, na cestě, aby někde zklamali obchod s potravinami.
Když je odhalena špína, je odhodena bedna s rajčaty. A co budeš dělat? Zavedený systém řízení dodávek vypadal docela vzduchotěsně. Všechno fungovalo podle očekávání, dokud přepravka nebyla umístěna na špatnou stranu skladu a nezmizela z dodavatelského řetězce s chybným datem.
Zatímco náš příklad paprsku se primárně zabýval tím, kde byl paprsek v daném okamžiku, čas je činným faktorem pro naše rajčata. Naštěstí blockchain řeší také tento problém. Časová razítka jsou základní součástí blockchainu a nelze je měnit. Obchod s potravinami by měl být schopen zkontrolovat časová razítka veškerého svého zboží, aby přesně určil, jak čerstvé je – a mít skalní důvody pro vrácení peněz, pokud se objeví nesrovnalost. Systém blockchain by mimochodem poskytl dokumentaci i pro další zboží obchodu, což by zaměstnancům umožnilo ostře sledovat kvalitu a eliminovat nedovolenou manipulaci.
Společnosti řešící problém
Existuje řada společností založených na blockchainu, jejichž cílem je vyřešit aktuální problémy dodavatelského řetězce pomocí několika následujících metod.
Waltonchain
Waltonchain je společný projekt mezi čínskými a korejskými vývojáři, jehož cílem je kombinace technologie blockchain a radiofrekvenční identifikace (RFID), která má pomoci při řízení změn dodávek, s cílem posunout vpřed integraci blockchainu a internetu věcí..
Wabi
WaBi si klade za cíl převzít zabezpečení blockchainu a použít jej k autentizaci skutečného zboží, aby zabránil spotřebitelům ve smrti nebo vážném poškození v důsledku padělaného zboží. Tým umisťuje štítky proti padělání na spotřební zboží, aby zákazníci měli ověřitelnou metodu prokazování toho, že dotyčná položka je tím, o čem se tvrdí, že s ním nebylo manipulováno. Spotřebitelé pak používají produkt WaBi, token, k nákupu produktů. Ačkoli token WaBi a jeho mateřská společnost Walimai jsou většinou v Číně, rozšiřují se také mezinárodně.
VeChain
VeChain využívá blockchain k poskytování výhod pro řadu průmyslových odvětví, při řešení konkrétního problému spojeného s každým konkrétním sektorem. Například v likérovém průmyslu je bezpečnost potravin zásadním problémem, zejména u dovážených potravin. Společnosti se konkrétně obávají, jak zastavit padělání a jak zefektivnit sledování a sledování.
Čestnost, vynucená
Integrace technologie blockchain do dodavatelského řetězce upřímně prosazuje systematické u všech jejích účastníků. Příležitosti k podvodu a hraní her jsou zneužité, což může mít efekt efektu zvlnění nad rámec efektivní správy podniku. Alespoň jedna skupina používá blockchain k utlumení lidského otroctví v rizikových průmyslových odvětvích, protože zdroj diamantů a minerálů vzácných zemin již nelze snadno zakrýt.
Jak bude pokračovat přijetí blockchainu, je pravděpodobné, že půjde jako obvykle. Vzhledem ke své distribuované a komplexní povaze by měl stačit jeden článek závislý na blockchainu v dodavatelském řetězci, který přiměje zbytek řetězce k tomu, aby spadl do řady. Pokud lze prokázat prokazatelně jeden odkaz jako absolutně pravdivý, je logické, že zbytek musí buď odpovídat této normě, nebo musí riskovat, že se objeví zastaralý, nedotknutelný nebo prostě podvodný.
V tom možná spočívá největší výhoda blockchainu oproti tradičním strategiím řízení – je prostě příliš čestné, než aby selhal.
Reference
- http://www.supplychain247.com/article/why_blockchain_is_a_game_changer_for_the_supply_chain
- https://www2.deloitte.com/us/en/pages/operations/articles/blockchain-supply-chain-innovation.html
- https://hackernoon.com/blockchain-technology-for-supply-chain-management-3d12121df57b
- https://www.commerce.gov/news/press-releases/2018/02/secretary-ross-releases-steel-and-aluminium-232-reports-coordination
- https://www.nytimes.com/2018/04/22/business/china-trade-tariffs-transshipment.html
- https://www.bloomberg.com/professional/blog/blockchain-coming-everywhere-ready-not/
- https://www.newfoodmagazine.com/article/36978/blockchain-food/
- https://slavefreetrade.org/blockchain-tackling-slavery-in-supply-chains/