Bitcoin a libertarianismus – kombinace snů?
Libertarianismus v nejobecnějším smyslu je „… politická filozofie, která potvrzuje práva jednotlivců na svobodu, na získání, udržení a výměnu jejich vlastnictví a ochranu práv jednotlivce považuje za primární roli státu.“ 1 politická ideologie, ve které jsou hlavními aktéry jednotlivé lidské bytosti, je pro americkou veřejnost atraktivní politickou pozicí; přibližně jeden z deseti Američanů se nyní označuje za liberálnosti a prezidentské volby v roce 2016 měly vůbec největší volební účast na liberálského kandidáta2.
Nyní, více než kdy jindy, je čas brát libertarianismus jako vážnou politickou ideologii s mocí ovládat americkou veřejnost a bitcoiny určitě hrají velkou roli v rychle rostoucím hnutí.
Bitcoin – zpětné získávání peněžní kontroly
Libertariáni se svým pohrdáním vládou a její vnímanou nadměrnou rolí ve společnosti hrnuli do bitcoinů. Podle online průzkumu Lui Smytha, výzkumného pracovníka University College London, se neuvěřitelných 44,3% uživatelů bitcoinů identifikuje jako libertariáni.3 Tradiční metody správy peněz jsou v jejich očích neúčinné a kontraproduktivní. Centrální banky, které kontrolují peněžní zásobu, jsou státními subjekty. Finanční platební sítě, jako jsou Visa a Mastercard, jsou korporace a nejsou o moc lepší. Bitcoin, který je předzvěstí své decentralizující povahy, bere moc z rukou těchto mocných vládních agentur a korporací a vrací je lidem, přičemž zachovává čistotu liberální ideologie.4
Podle informací Rakouské školy ekonomického myšlení, jejíž členy byli renomovaní ekonomové Friedrich Hayek a Ludwig Von Mises a později americký ekonom Murray Rothbard, jsou klasičtí Libertariáni přitahováni k bitcoinům kvůli jejich schopnosti „odnárodnit“ peníze, což znamená umožnilo by jednotlivcům využívat jakoukoli měnu, kterou uznají za vhodnou.5 Kromě toho se mnoho libertariánů propagujících bitcoiny také hlásí k hodnotám tvrdých peněz; protože bitcoin je navržen tak, aby dosáhl pevného limitu na 21 milionech jednotek, stává se odolný vůči inflaci. To, zda je to možné, je podrobeno zkoumání mnoha ekonomů. Nicméně argument přetrvává mezi mnoha fanoušky bitcoinů.
Libertariánská utopie
Libertariánští aktivisté jako např Roger Ver byli jedni z nejhlasitějších zastánců kryptoměny a poznamenali, že poskytuje … „[šanci] pro jednotlivce mít úplnou kontrolu nad svými prostředky.“ 6 Posouvá koncept na další úroveň, Ver začal organizovat se pohybuje, aby vytvořil svůj vlastní libertariánská utopie.
V září 2017 Ver oznámil na konferenci Nexus spolu s časným investorem v oblasti bitcoinů Olivierem Jannsensem, že pro projekt již byly získány finanční prostředky ve výši 100 milionů USD a realisticky lze získat celkem půl miliardy až miliardu dolarů.7 Ver a Jansens oznámili, že navrhli různé vlády v USA, Evropě a Asii a že našli větší podporu, než se dříve očekávalo. Utopie by fungovala na dobrovolném základě, což znamená, že „k vymáhání dojde prostřednictvím soukromého rozhodčího řízení, konkurenčních soudních systémů a vymáhání soukromého práva.“ 8 Obyvatelé této libertariánské utopie mohou svobodně používat jakoukoli měnu, kterou považují za nejvhodnější, ale zdá se pravděpodobné že používají bitcoiny a další kryptoměny pro své každodenní směny.
Ohrožování bitcoinů
Ti samí liberální obhájci bitcoinu by však nyní mohli potenciálně způsobit více škody než užitku. V prosinci 2017 napsal investiční spisovatel Martin Tiller: „„ Co je pravděpodobně největším nebezpečím pro budoucnost bitcoinů [je] politika. … Decentralizovaná, nevládní povaha digitální měny ji činí zvláště přitažlivou pro měny extrémně libertariánského prostředí. Jsou-li tyto hlasy jediné, které je slyšíte, je menší pravděpodobnost širšího přijetí a přijetí. “9 Abych byl spravedlivý, propagace digitální měny libertariány pomohla posunout bitcoiny z mezery na jméno domácnosti; Po vyslechnutí bitcoinů v libertariánské talk show Free Talk Live v roce 2011 šel v roce 2012 na festival Porcupine Freedom Festival a distribuoval 1000 bitcoinů za 5 $ za kus (dnes by tyto bitcoiny stály za neuvěřitelných 16 613 785 $), který poté pokračoval šířit evangelium bitcoinů mezi masy.
Stejná horlivost, která původně udělala z bitcoinů jméno domácnosti, by nyní mohla být spíše překážkou než výhodou. Tiller tvrdí, že libertariáni bitcoinů mohou být tak odhodlaní poukázat na zlo vlády, že utopí jiné hlasy. Když budou tyto ostatní hlasy umlčeny a bude se hlásit jen zběsilá nenávist k centrální správě, laik by mohl být potenciálně rozčarován myšlenkou alternativních měn. Tiller dále vysvětluje, že „Existují příznivci a věřící v bitcoiny, kteří mají odlišný přístup [než ten libertariánský] a musí být také slyšet jejich hlasy.“ 10
Nestabilita jako měna
Kromě toho existují další praktická omezení, která je třeba vzít v úvahu při obchodování s bitcoiny jako měnou. Bitcoin jako měna je do značné míry nestabilní; v průběhu roku 2017 cena vzrostla z přibližně 1 000 USD na více než 19 000 USD; zatímco nadšenci bitcoinů se tomuto růstu diví, byla by katastrofa, pokud by se hlavní měna znehodnotila stejnou částkou.11 Kromě toho mohou bitcoinoví horníci generovat ohromnou částku měny. Se stále rostoucím množstvím bitcoinů mohli tito těžaři nakonec ovládnout většinu a vytvořit kartel, čímž by porazili decentralizovaný účel měny.12 Bitcoin jako hlavní měna by také mohl vést k významným problémům, pokud by byly ztraceny, protože je nemožné jakmile se to stane, získat je zpět. Nejznámějším příkladem je muž, který před pěti lety odhodil pevný disk obsahující 1400 bitcoinů, aniž by si uvědomil nesmírnou hodnotu, kterou si nakonec přijdou.
Zastánci kryptoměny a horliví libertariáni však nevidí, že by tyto potenciální překážky bránily jejich konečným cílům. Zastánci bitcoinu argumentují tím, že jak si kryptoměna získává stále více pozornosti a přijetí ze strany veřejnosti, její cena se nakonec vyrovná. Kromě toho je nepravděpodobné, že by skupina horníků někdy nashromáždila takové obrovské bohatství, že by měla moc ovlivňovat trhy jednou rukou; nejbližší člověk k centralizované kontrole je tvůrce bitcoinů, Satoshi Nakamoto, a jeho absence v komunitě jako celku omezuje možnost, aby provedl mocenský manévr.14 Nakonec by libertariáni tvrdili, že je to odpovědnost jednotlivec, aby se ujistil, že jeho bitcoiny jsou v budoucnu bezpečně uloženy a snadno přístupné. Drtivá většina libertariánů koneckonců potvrzuje osobní odpovědnost jako ústřední morální a politickou hodnotu individualistické politické filozofie.
Závěr
Libertarianismus již nelze považovat za okrajové hnutí. Výkonné osobnosti jako Ron Paul, Rand Paul a Gary Johnson prosazovaly práva jednotlivce v 21. století a odvážně tak zviditelňovaly jeho oči v očích americké veřejnosti. I když užitečnost liberálních hlasů v krypto-komunitě může být na diskusi, bude i nadále přitahována digitální měnou. Bitcoin, který je osvobozen od jakéhokoli ústředního orgánu a má decentralizovanou povahu, si určitě přijde na své.
Reference
- https://plato.stanford.edu/entries/libertarianism/#Con
- http://www.pewresearch.org/fact-tank/2014/08/25/in-search-of-libertarians/
- https://pando.com/2013/04/17/why-libertarians-and-gold-hoarders-love-bitcoins/
- https://www.theatlantic.com/technology/archive/2017/05/blockchain-of-command/528543/
- https://www.coindesk.com/live-free-or-mine-how-libertarians-fell-in-love-with-bitcoin/
- https://www.coindesk.com/live-free-or-mine-how-libertarians-fell-in-love-with-bitcoin/
- https://bitcoinmagazine.com/articles/interview-roger-ver-his-plans-start-new-libertarian-country/
- http://www.trustnodes.com/2017/09/21/bitcoin-millionaires-announce-plans-form-libertarian-country
- https://cointelegraph.com/news/libertarians-bitcoins-biggest-threat
- https://cointelegraph.com/news/libertarians-bitcoins-biggest-threat
- https://www.investing.com/currencies/btc-usd-historical-data?cid=53082
- http://www.businessinsider.com/researchers-say-bitcoin-is-broken-and-could-collapse-2013-11
- http://www.businessinsider.com/i-threw-away-48-million-in-bitcoin-2017-5
- http://mashable.com/2017/12/12/bitcoin-satoshi-trillionaire/