Jaké nejnižší a nejvyšší hodnoty může index lidského rozvoje dosáhnout?

Jaké nejnižší a nejvyšší hodnoty může index lidského rozvoje dosáhnout?

Který stát severní Evropy má nejvyšší index lidského rozvoje

Řeš úlohy

Stát HDI Index lidského rozvoje
1. Norsko 0,953
2. Švýcarsko 0,944
3. Austrálie 0,939
4. Irsko 0,938

Co zahrnuje HDI

Index lidského rozvoje (anglicky Human Development Index, HDI) je prostředek pro srovnání klíčových rozměrů lidského rozvoje, mezi které patří: dlouhý a zdravý život, přístup ke vzdělání, životní standard a celková vyspělost státu. Jedná se tedy o ukazatel životní úrovně.

Co je to Ilr

Od roku 1990 je každoročně pro většinu zemí světa počítán index lidského rozvoje (ILR) s cílem vytvořit indikátor umožňující poněkud komplexnější srovnání mezinárodních rozdílů než umožňuje srovnání na základě HDP.

Který stát má nejvyšší životní úroveň

Velmi vysoký

Pořadí Stát
Data z roku 2021 (ze zprávy za rok 2022) Změna oproti roku 2015
1 Švýcarsko
2 Norsko
3 Island

Jaká je největší země na světě

Seznam států světa a závislých území podle rozlohy

Poř. Stát Rozloha (km²)
1 Rusko 17 075 200
2 Kanada 9 976 140
3 Spojené státy americké 9 629 091
Portoriko 9 104

Co znamená index lidského rozvoje

Index lidského rozvoje (anglicky Human development index, HDI) je prostředek pro srovnání klíčových rozměrů lidského rozvoje, mezi které patří: dlouhý a zdravý život (index zdraví), přístup ke vzdělání (index vzdělávání) a životní standard (vyjadřovaný HNP). Jedná se tedy o ukazatel životní úrovně.

Kdo vydava HDI

Index vymyslel v roce 1990 pákistánský ekonom Mahbub al Hak. Index lidského rozvoje rozděluje státy do čtyř skupin na základě jejich HDI, a to na země, jejichž HDI velmi vysoký, vysoký, střední nebo nízký.

Kde se nejlépe žije v ČR

Nejlépe se žije v Říčanech ve středních Čechách, nejhůře v obcích strukturálně postižených regionů Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Druhé pořadí v Indexu si udržela Praha, za kterou se na třetím místě opět umístil Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Kde je nejvyšší kvalita života

Žebříčku dominují skandinávské země

Prvenství si udrželo Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Na třetí místo se o jednu příčku posunulo Finsko. Spodní trojice se v indexu prakticky nezměnila. Žebříček uzavírají africké státy – Středoafrická republika, Čad a Jižní Súdán.

Jaká je nejbohatší země na světě

USA. USA jsou jedinou zemí na seznamu nejbohatších zemí, která je v top 10 jak z hlediska HDP na obyvatele, tak celkového HDP a v roce 2023 budou stále největší světovou ekonomikou, ačkoli Čína je nyní těsně pozadu. Rozdíl mezi bohatými a chudými je bohužel ve Spojených státech velmi velký.

Kdy bude Indie nejlidnatější

OSN oznámila, že v polovině roku 2023 bude mít Indie o 2,9 milionu lidí více než Čína a získá tak titul nejlidnatější země na světě.

Jak Delime státy podle hospodarske urovne

V současnosti se zvětšují rozdíly mezi bohatým Severem a chudým Jihem. Toto rozdělení vyjadřuje rozdíl mezi ekonomicky rozvinutými státy ( Severní Amerika,Rusko, Evropa, Japonsko a vyspělé země východní Asie, Austrálie a Nový Zéland) a rozvojovými státy ( chudé státy Afriky a ostatní státy světa).

Co je to zkratka HDi

HDi (High Pressure Direct Injection) je dieselový motor vytvořen skupinou PSA Peugeot Citroën a k dispozici má common rail systém s přímým vstřikováním paliva. První generace HDi motorů byla představena v roce 1998.

Kde je nejlevnější život

Nejlevnější zemí světa podle žebříčku sestaveného tímto serverem z hlediska nákladů na život je Jižní Afrika. Na druhém místě se umístila Indie, třetí je Kosovo a čtvrtá Saudská Arábie.

Kde se žije nejlépe 2023

V letošním roce se na stupních vítězů srovnávacího výzkumu Místo pro život umístily Hlavní město Praha, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina.

Kde se žije nejlépe v ČR

Nejlépe se žije v Říčanech ve středních Čechách, nejhůře v obcích strukturálně postižených regionů Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Druhé pořadí v Indexu si udržela Praha, za kterou se na třetím místě opět umístil Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Kdo má nejnižší HDP

Kupříkladu Tuvalu má nejmenší HDP ze všech zemí, a to pouhých 64 milionů dolarů. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu by měl být rok 2023 obtížnější než minulý rok.

Kdo má největší HDP na světě

Seznam států

Pořadí Stát v milionech USD
1. Spojené státy americké 20 807 269
2. Čína 14 860 775
3. Japonsko 4 910 580
4. Německo 3 780 553

Jaký je nejlidnatější stát na světě 2023

ČLR i Indie mají více než 1,4 miliardy lidí a společně tvoří více než třetinu z celkových osmi miliard lidí na světě. OSN oznámila, že v polovině roku 2023 bude mít Indie o 2,9 milionu lidí více než Čína a získá tak titul nejlidnatější země na světě.

Jaký je nejlidnatější stát na světě

Seznam

Pořadí Stát / Oblast Počet obyvatel
1. Čína 1 455 595 135
2. Indie 1 452 384 052
3. USA 336 716 340
4. Indonésie 282 149 475

Kde je nejnižší HDP

Turecko, kandidátská země EU, předčilo Rumunsko a Bulharsko. V pěti zemích je HDP na obyvatele o nejméně 60 % nižší než průměr EU-27. Těmito zeměmi jsou dvě kandidátské země EU Černá Hora a Bývalá jugoslávská republika Makedonie a tři západobalkánské země Srbsko, Bosna a Hercegovina a Albánie.

Co je to BlueHDi

Technologie BlueHDi je řešení z dílny značky PEUGEOT, které regulací spalování a úpravou výfukových plynů chrání kvalitu ovzduší. Princip této technologie spočívá v omezení emisí oxidů dusíku do ovzduší (až o 90 %) a ve snížení množství nespálených částic na hranici měřitelnosti (o 99,9 %).

Kde žít mimo ČR

Dejte výpověď a odstěhujte se. Deset zemí, kde se vám vyplatí žítPortugalsko. Portugalsko je známé svým klidným a pomalým životem, milými a přívětivými obyvateli a zdravotní péčí na dobré úrovni.Panama.Kostarika.Mexiko.Kolumbie.Ekvádor.Malajsie.Španělsko.

Kde se žije nejlépe

Seznam měst podle kvality života

Pořadí Město Země
1 Curych Švýcarsko
2 Ženeva Švýcarsko
3 Vancouver Kanada
3 Vídeň Rakousko

Kde je nejlepší život

Seznam měst podle kvality života

Pořadí Město Země
1 Curych Švýcarsko
2 Ženeva Švýcarsko
3 Vancouver Kanada
3 Vídeň Rakousko