Jaké jsou světla v autě?

Jaké jsou světla v autě?

Jaké jsou světla na autě

Osvětlení automobilu: používané zdroje světla

Potkávací světla. Dálková světla a světelná houkačka. Brzdová světla a couvací světlomet. Světla pro denní svícení a parkovací obrysové světlo.

Jaké světla zapnout v autě

Ve dne, za nesnížené viditelnosti stačí svítit tzv. světly pro denní svícení. Pokud jimi vozidlo není vybaveno, pak musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla. Za snížené viditelnosti musí svítit obrysová a potkávací nebo dálková světla, světla pro denní svícení už nestačí.
Archiv

Jak poznat světla na autě

Základní kontrolky můžete rozlišit podle barev. Pokud svítí kontrolka zeleně, je to barva funkčnosti – můžete jet. Zelená kontrolka má pouze informativní charakter a řidiče tak informuje především o tom, že máte rozsvícená obrysová nebo potkávací světla.
Archiv

Kde jsou potkávací světla

Mlhová světla používáme vždy při sněžení, mlze, nebo hustém dešti. Potkávací světla používáme spolu s obrysovými v tunelu, při jízdě za šera, nebo v úseku značeném značkou „Rozsviť světla”. Dálková světla používáme vždy při jízdě za tmy na neosvětlené vozovce.
Archiv

Jak se říká zadnim Svetlum

Pokud nemáte ve voze výstražná světla, můžete místo nich použít obrysová světla. Odrazky (přední bílé, zadní červené, boční žluté) – tento typ světel je určen k tomu, aby bylo vozidlo viditelné, když je v noci osvětleno jiným vozidlem.

Jak svítit v noci

Zásady pro jízdu v noci

Přepnete-li na potkávací světla, zpomalte, vzdálenost, na kterou je vidět je omezená. Dráha potřebná pro zastavení musí být vždy kratší, než je vzdálenost, na kterou máte rozhled. Světla používejte v souladu s předpisy, neoslňujte ostatní řidiče, je-li to však možné, používejte dálková světla.

Kde se zapínají mlhovky

Jak se mlhovky ovládají Mlhovky se obvykle ovládají zvláštním vypínačem mimo hlavní ovladač světel. Některé vozy mají na jejich zapínání tlačítko – jedno pro přední světla a ještě jedno pro zadní. Dalším oblíbeným řešením je „klobouček“ na páčce světel, jehož otáčením vpřed a vzad mlhovky zapínáte a vypínáte.

Na co jsou potkávací světla

Potkávací světla: symbol a funkce

Potkávací světla osvětlují prostor asi 50–75 metrů před vozidlem. Na rozdíl od světel pro denní svícení slouží potkávací světla nejen k tomu, abyste byli vidět, ale především vám zlepšují viditelnost za tmy, soumraku, deště, sněžení a mlhy.

Jak poznat LED světla

Nejdůležitější údaj při výběru LED žárovky je v porovnání s klasickými či úspornými žárovkami světelný tok. Světelný tok se uvádí v lumenech (lm), čím více lumenů, tím více světla.

Jak fungují dálková světla

Dálková světla zapnete zatlačením páčky směrem od sebe. Opětovným zatlačením páčky dopředu nebo přitažením páčky k sobě dálková světla vypnete. Poznámka: Pokud jsou zapnuty automaticky spínané světlomety, nelze zapnout dálková světla, dokud systém nezapne tlumená světla.

Jak se značí mlhovky

Jak poznám, že mám zapnutá mlhová světla Většina aut má v prostoru „budíků“ symbol, který vám řekne, zda mlhovky svítí, či ne. Obvykle ho najdete poblíž indikátoru hlavních světel. U zadní mlhovky (či mlhovek) bude symbol „svítit“ v opačném směru než symbol hlavních světel.

Jak řídit ve tmě

Při jízdě ve tmě je důležité mít čistá všechna světla, a to i osvětlení SPZ, stejně jako skla zvenku i zevnitř. Čelní sklo zevnitř neutírejte rukou ani špinavým hadrem. Vzniklé šmouhy a mapy vám budou ve světle protijedoucího vozidla vadit ve výhledu.

Na co jsou obrysová světla

Obrysová světla slouží k tomu, aby vozidlo bylo vidět ostatními účastníky silničního provozu za snížené viditelnosti. Přepínač světel se přepne do polohy obrysových světel (obr. 7). Za nízké viditelnosti se po zapnutí světel rozsvítí podsvícení přístrojové desky a ovládacích tlačítek vozidla.

Kdy se nesmí používat mlhovky

Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna.

Co je to xenony

Xenony označují výkonnější světlomety automobilu, které využívají svit elektrických xenonových výbojek. Xenonová světla slouží na rozdíl od bi-xenonových pouze pro potkávací neboli tlumená světla. U xenonových tedy dálková světla obstarávají klasické halogenové žárovky, zatímco xenony svítí stále stejnou intenzitou.

Co to jsou bixenony

Bi-xenony je označení pro světlomety, které používají svit xenonové výbojky pro tlumená i dálková světla. U klasických xenonových světel je svit xenonové výbojky použitý pouze pro potkávací neboli tlumená světla.

Jak fungují xenony

Xenony označují výkonnější světlomety automobilu, které využívají svit elektrických xenonových výbojek. Xenonová světla slouží na rozdíl od bi-xenonových pouze pro potkávací neboli tlumená světla. U xenonových tedy dálková světla obstarávají klasické halogenové žárovky, zatímco xenony svítí stále stejnou intenzitou.

Co to jsou potkávací světla

Potkávací světla: symbol a funkce

Potkávací světla osvětlují prostor asi 50–75 metrů před vozidlem. Na rozdíl od světel pro denní svícení slouží potkávací světla nejen k tomu, abyste byli vidět, ale především vám zlepšují viditelnost za tmy, soumraku, deště, sněžení a mlhy.

Jak jezdit v noci

Zásady pro jízdu v noci

Světla používejte v souladu s předpisy, neoslňujte ostatní řidiče, je-li to však možné, používejte dálková světla. Nedívejte se do světel protijedoucích automobilů, ale na pravý okraj vozovky (oslnění). Pozor na omezení rozhledu v zatáčkách, za horizontem anebo za vpředu jedoucím vozidlem.

Co to jsou tlumená světla

Tlumená a Dálková (jsou jen v předním světlometu) jsou potřeba na to, aby řidič v noci sám viděl na cestu. Dálková ovšem oslňují, a tak jsou tam ještě tlumená, která svítí více na vozovku, ale jen pár metrů před autem.

Jak poznam xenony

Xenonové výbojky dávají světle modré světlo (4000–6000 K), které je podobné přirozenému dennímu světlu, halogenové žárovky dávají světlo žlutooranžové barvy (3200–5000 K), které je teplejší.

Jak vypada Xenon

Xenon je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, nereaktivní.

Co jsou HID světla

HID (High-intensity discharge) světlomety

– ve skleněné bance vzniká obloukové světlo, které vzniká vypařováním kovových solí v obloukové komoře, xenonová atmosféra v okolí napomáhá rychlejšímu dosažení maximální svítivosti v čase.

Jak casto menit xenony

Životnost xenonů většina renomovaných výrobců udává (v ideálních podmínkách) v rozsahu cca 2500-3000 hodin. „Výměna xenonu probíhá podobně jako výměna halogenové žárovky. K tomu je však nutné mít znalosti a zkušenosti v této oblasti a je nezbytné dodržovat příslušná bezpečnostní pravidla, mj. vypnuté zapalování.

Jak vydržet dlouho řídit

Nejvhodnější je řídit dopoledne a dělat pravidelné přestávky – nejméně každých 200 km nebo po 2 až 3 hodinách jízdy. Únava je vedle nepozornosti nejnebezpečnějším faktorem zvyšujícím při dlouhých cestách riziko dopravních nehod. Odhaduje se, že se podílí na 40 % nehod.