Jak funguje termo prádlo?

Jak funguje termo prádlo?

Kdy nosit termoprádlo

Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

Jak funguje funkční prádlo

Funkční prádlo reguluje teplotu těla

Pro bezprostřední kontakt s pokožkou je funkční termoprádlo ze speciálně upravených mikrovláken tou nejlepší volbou. Na rozdíl od bavlny a jiných nefunkčních textilií nenasává vodu, tj. ani pot, a naopak ji velmi rychle odvádí od pokožky k další funkční vrstvě.
Archiv

Jak vybrat termoprádlo

Pokud chcete být najisto v teple, vybírejte oblečení s gramáží od 180g/m2, do extrémnějších podmínek pak nechoďte pod 200g/m2. V kategorii lyžařského termoprádla si určitě vyberete. Popypropylenové nebo polyesterové triko se v zimě hodí jako spodní vrstva oblečení, která od těla odvede vlhkost.

Co je termo triko

Funkční termo trika

Díky svému anatomickému tvaru a termoregulačním vlastnostem se velice hodí jako oblečení na cyklistiku, fitness nebo při zimních sportech. Funkční trika rychle odvádějí pot od těla, jsou lehká, jemná a příjemná při nošení. Thermo tričko má zvýšenou prodyšnost a tím zajišťuje vyšší komfort.

Na co je dobré termoprádlo

Důvodů je hned několik. Kvalitní termoprádlo dobře odvádí pot z těla a zabraňuje tím nepříjemnému zápachu. Pak také samozřejmě pomáhá s termoregulací.

Jak vybrat velikost termoprádla

Velmi důležité je zvolit správnou velikost termoprádla. Aby dobře odvádělo pot od pokožky, musí být termoprádlo co nejvíce na tělo, všude by mělo přiléhat k pokožce. Výrobce často přidávají do termoprádla elastan, aby bylo elastické a dobře tělo obepnulo.

Co je termo

Termit (thermit, thermite) je pyrotechnická směs, která po iniciaci silně exotermně reaguje, a to výjimečně vysokou teplotou – reakce této směsi se nazývá aluminotermická reakce.

Co je funkční oblečení

Funkční prádlo nebo-li termoprádlo spadá do kategorie sportovního oblečení a vyznačuje se výbornými termoregulačními vlastnostmi. Hlavní předností je odvod vlhkosti od těla směrem ven, což napomáhá k udržení těla v suchu a zabraňuje prochladnutí.

Jak nosit funkční triko

Aby spodní termoprádlo správně odvádělo pot od těla, mělo by všude obepínat pokožku. Nesmí však obepínat tolik, aby vás škrtilo. Ideální tedy je si prádlo před nákupem vyzkoušet.

V čem prát termoprádlo

Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek na jemná vlákna či speciální typ určený k praní sportovního oblečení, jenž zachovává vnější impregnaci. Použití aviváže se nedoporučuje, neboť dochází k ucpávání pórů tkaniny a termoprádlo tím ztrácí svoji prodyšnost.

Jak často prát funkční prádlo

Funkční oblečení neperte často

Obecně platí, že oblečení častým praním ztrácí své funkční vlastnosti. Není proto třeba ho prát po každém použití. Zejména mikiny nebo bundy stačí vyprat párkrát za sezónu. Jiné je to u spodního prádla nebo triček, která se vám při sportu hodně propotí.

Jak vrstvit funkční prádlo

Dnes nejčastěji používaným systémem vrstvení je „třívrstvý“ systém složený z: funkčního prádla, tepelně-izolační vrstvy a ochranné vrstvy.První vrstva (sací) Tuto základní vrstvu tvoří funkční spodní prádlo.Druhá vrstva (Izolační) Tato vrstva plní především funkci termoizolační.Třetí vrstva (ochranná)

Jak udělat aby prádlo vonělo

Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.

Jak na praní termo ponožek

Obecně lze říct, že všechny ponožky můžete bezpečně prát na 40°C. Tato teplota postačí, aby se zlikvidovali bakterie. Aviváž dodá Vašim ponožkám měkkost a voňavou svěžest. Pouze u funkčních ponožek je důležité se aviváži vyhnout, aby nebyla narušena jejich funkčnost.

Na jaký program prát funkční prádlo

Nejlepší prací programy pro funkční prádlo

Zvolte cyklus pro jemné prádlo nebo ruční praní.

Jak vrstvit oblečení v zimě

Základem správného vrstvení je, aby vám nebylo velké a příliš volné, ale naopak nebylo ani moc těsné. Úkolem termoprádla je odvádění potu od těla. Je tedy třeba zamezit mezerám mezi tělem a prádlem. Mezi základní spodní prádlo patří sportovní podprsenky, kalhotky, boxerky, ponožky i podkolenky.

Jak vrstvit oblečení do hor

Na sebe oblečte jako první vrstvu spodní termo prádlo, aby dobře odvádělo pot. Druhou vrstvu tzv. zateplovací, ta vám udrží teplo u těla (mikiny, hybridní bundičky, zateplovačky) a v případě nepřízně počasí (vítr, sníh, déšť) třetí vrstvu, jakousi ochranou slupku v podobě nepromokavé, větruodolné bundy.

Proč mi nevoní prádlo aviváží

Věnujte pozornost těm částem pračky, kde se většinou nečistoty usazují: je to především okolí gumového těsnění dvířek a zásobník na prací prostředky. A pak také filtr, ve kterém se zachytávají vlasy, vlákna a drobnosti z prádla. Všechna tato místa se vyplatí pravidelně čistit.

Jak změkčit prádlo bez aviváže

Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.

Na jakou teplotu prát ručníky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Jak se Oblect aby mi nebyla zima

Outdoorové oblečení do zimy musí být prodyšné, pohodlné a v ideálním případě nepromokavé. Abyste byli v teple a zima k vašemu tělu jen tak nepronikla, je vhodné vrstvit. Raději více tenčích vrstev, než jednu hrubou. Pokud se moc zpotíte, můžete si snadno spodní vrstvy převléknout za suché.

Co na šaty když je zima

Protože je zima, volbou jsou jednoznačně silnější punčochové kalhoty nebo legíny. Jak moc silné a neprůhledné budou určuje struktura a materiál šatů.

Co se nosi na horach

Nezapomeňte nosit sluneční brýle a používat krém s vhodným filtrem. V chladnějších měsících byste neměli vyrážet na hory bez teplých rukavic (tento kus oblečení je natolik důležitý, že se doporučuje vzít si s sebou dokonce i druhý náhradní pár). V létě se mohou rukavice také hodit – samozřejmě ne jako zahřívací vrstva.

Jak se spravne Oblect

Šárka Strnadová vyzdvihuje základní pravidlo oblékání, které říká, že je upnutějším oděvem dobré vždy zvýraznit buď spodní, nebo horní část těla. upnutý vršek + volnější spodek. Jedna část těla tedy ukáže vaše krásné křivky a ta, kterou si nejste tolik jistá, může být schovanější.

Co dělat aby prádlo vonělo

Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.