Co si vzít s sebou na skialpy?
Co potřebuji na skialpy
Co potřebujete Lehké skialpové lyže se speciálním stoupacím vázáním, nalepovacími pásy a skialpové boty. Dobré jsou i skládací teleskopické hůlky, to proto, že například při traverzu ve svahu potřebujete mít jednu hůlku kratší. K tomu vybrat správné oblečení.
Archiv
Jak vrstvit na skialpy
Softshell je ideální svrchní vrstva – prodyšný, neprofoukne a ten současný bývá strečový. Kalhoty, bunda a vesta – to jsou tři kousky, které nás chrání před chladem a větrem. Některý více zahřeje, ale je objemnější. Jiný má zase výraznější prodyšnost na úkor izolace.
Jak vybrat vázání na skialp
Při výběru správného skialpového vázání se řeší jeho hmotnost, kompatibilita s botami i lyžemi a hlavně zaměření. Superlehké vázání volí hlavně výkonnostní skitoureři. Freerideři naopak vybírají těžší, robustnější vázání, které lépe obstojí při sjezdu.
Jak vybrat kalhoty na skialpy
Taková prodyšná bunda a kalhoty na skialpy by měly mít velké větrací otvory (otevírané a zavírané zipy), díky kterým není potřeba tuto vrstvu téměř nikdy svléknout.
Jaký batoh na skialp
Batoh na skialpinismus či na skitouring je specifický a vyžaduje pečlivý výběr. Na záda batohu by se neměl lepit sníh. Materiál by měl vydržet hrubé zacházení a to včetně pádů při sjezdu a odolávat hranám lyží při jejich fixaci na něj.
Jak fungují skialpy
Bezpečnostní špička
Vypínací síla se nastavuje jak na špičce, tak na patce vázání. Tedy plnohodnotné bezpečnostní vázání. Výhodou vázání je, že špička vám vypne v souladu s nastavenou vypínací silou i když je špička aretovaná, aby se při výstupu vypínala.
Co jsou skialpové lyže
Skialpové lyže jsou určeny na chození a jízdu ve sněhu zejména mimo zimní areály. Umožňují jak sjezd, tak i chůzi do kopce. Rozdělují se na několik druhů podle formy skialpinismu (neboli skitouringu). Od lehkého chození po horách, až po adrenalinové výstupy i sjezdy.
Co je to skialpinismus
Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu, kdy stoupání do kopce umožňují stoupací pásy na skluznici a speciální vázání.
Jak funguje skialpové vázání
Funguje tak, že hroty ve špičce vázání zapadnou do kovových důlků (insertů) v přední části bot a lyžař při chůzi zvedá pouze samotnou botu, nikoliv celé vázání. Váhový rozdíl oproti rámovému vázání může být dramatický.
Jak vybrat Haršajzny
Haršajsny se vyrábí z pevné a lehké slitiny hliníku. Neznamená to ale, že nemůžou prasknout. Vyplatí se koupit model, který jen těsně přesahuje šířku vašich lyží. V opačném případě hrozí zvýšené namáhání v ohybu a důsledkem může být zlomení.
Jak velký batoh na skialpy
Jak shora, tak ze stran jsou kompresní popruhy, kterým se poloprázdný batoh zmenší,“ říká odborník českého SCOTTu, zkušený skialpinista a freerider Pavel Mejsnar. Sám používá batoh s objemem 40 litrů. Většině lyžařů bude stačit batoh na půl nebo celodenní výlety. Potom je dobré uvažovat o velikosti mezi 25 až 35 litry.
Co je skialpinista
Skialpinismus je turistika na lyžích. Provozuje se v horách, podobně jako pěší turistika, místo pohorek obouváme lyžařské boty a potřebujeme speciální vázání a lyže se stoupacími pásy. Cílem je obvykle vyjít na lyžích na zvolený vrchol a pak sjet dolů, pokud možno v prašanu nebo jiném, lyžařsky přívětivém sněhu.
Co jsou Haršajzny
Haršajzny neboli crampons či stoupací železa Vám pomůžou při stoupání na obtížném zledovatělém terénu, kde stoupací pásy již přestávají fungovat, kloužou. Haršajzny jsou jedinou možností, jak dále pokračovat ve výstupu. Haršajzny, crampons upnete přímo na vázání a stanou se pevnou součástí skialpového vázání.
Jak připevnit skialpy na batoh
V případě malých batohů využijeme jeden z úchytů na cepín k zastrčení patek lyží, nahoře je připevníme popruhem s přezkou, je-li jím batoh vybaven. Vyosené připevnění lyží na batoh je dobře použitelné i u velkých batohů, dole opět využijeme jedno z ok na cepín, nahoře připevníme suchým zipem k popruhu na víku batohu.
Jak vybrat Harsajzny
Haršajsny se vyrábí z pevné a lehké slitiny hliníku. Neznamená to ale, že nemůžou prasknout. Vyplatí se koupit model, který jen těsně přesahuje šířku vašich lyží. V opačném případě hrozí zvýšené namáhání v ohybu a důsledkem může být zlomení.