TradeLens: Hlavní přepravní společnosti se připojují k blockchainu společnosti Maersk postavenému na IBM

IBM Tradelens

Dánský konglomerát Maersk – nejrozsáhlejší obchod s kontejnerovými loděmi na světě – získal dva další největší titány svého oboru připojte se k jeho platformě TradeLens zaměřené na logistiku, který využívá technologii blockchain IBM.

Těmito dvěma společnostmi v oblasti kontejnerových lodí jsou CMA CGM se sídlem v Marseille a ženevská společnost Mediterranean Shipping Co (MSC). Za společností Maersk pomáhají zaokrouhlovat pět největších podniků námořní dopravy, které dnes působí.

IBM Tradelens

Proto nástup CMA CGM a MSC na TradeLens znamená, že značná pluralita námořního nákladu na světě – téměř 50 procent – bude nyní sledována blockchainovým systémem, jehož cílem je digitalizace dodavatelských řetězců náročných na papír v přepravním průmyslu.

Toto požehnání přichází poté, co Maersk a IBM poprvé oznámily vytvoření platformy loni v srpnu a jejich záměry spolupracovat na blockchainu loni v lednu. Při deklaraci spolupráce šéf společnosti Maersk TradeLen Michael White uvedl, že platforma inteligentních kontraktů může pomoci optimalizovat globální obchod:

“Jde o snížení globálních obchodních překážek a zvýšení efektivity napříč mezinárodními dodavatelskými řetězci a uvedení na trh obchodní platformy pro kontejnerovou přepravu – propojení celého ekosystému dodavatelského řetězce.”

Doposud se hodnotový návrh platformy ukázal jako dostatečně zajímavý na to, aby si získal významné účastníky, včetně desítek přístavů a ​​celních úřadů v Austrálii, Nizozemsku, Peru, Saúdské Arábii a dalších zemích..

Nejlepší produkt IBM Blockchain Exec odchází ze společnosti

V dalších zprávách IBM se 28. května objevila zpráva, že Jesse Lund – jednorázový šéf divize blockchainového financování tech power – již ve společnosti nepracuje.

Důvod rozchodu je nejasný, ačkoli mluvčí IBM od té doby oficiálně potvrdil ukončení. Lund to také komentoval slovy: „Opustil jsem IBM, ale stále jsem optimista v oblasti platebních inovací“ podpořený blockchainovou technologií.

Zatímco v IBM od začátku roku 2017 do letošního jara Lund zejména dohlížel na účast podniku v projektu Blockchain World Wire, přeshraniční platební síť se vytváří ve spolupráci s podporovateli Stellar network.

Společnost World Wire, která byla zahájena pro omezenou produkci ve více než 70 zemích na začátku tohoto měsíce, se proto spoléhá na Stellarovo přirozené aktivum, lumeny (XLM). IBM vysvětlila, že systém může zefektivnit mezinárodní převody peněz:

„World Wire poskytuje přímější model pro přeshraniční platby pomocí Stellar protokolu, který umožňuje převody peněz z bodu na místo namísto složitosti konvenčního korespondenčního bankovnictví.

Pokud jde o zprávy o odchodu Lunda, spoluzakladatel Stellar Jed McCaleb uvedl, že operacím Blockchain World Wire nebude bránit personální posun.

IBM není cizí sňatkem s blockchainem a logistikou

Pokrok platformy TradeLens přichází, protože IBM se v poslední době výrazně zaměřuje na vývoj logistických řešení prostřednictvím blockchainu.

Minulý měsíc německý výrobce automobilů Volkswagen oznámil, že bude využívat vlastní blockchain společnosti IBM ke sledování „kobaltu používaného v lithium-iontových bateriích“ v dodavatelském řetězci výrobce automobilů.

V únoru společnost IBM prohlásila, že spojila své síly s neziskovou organizací Freshwater Trust a satelitní maestros SweetSense, aby otestovala sledování využití podzemní vody v Kalifornii pomocí blockchainu.

Společnost také na podzim minulého roku uvedla na trh svůj produkt IBM Food Trust. Jak naznačuje název služby, blockchainová platforma je navržena tak, aby usnadňovala logistiku kolem dodavatelských řetězců v potravinářském průmyslu.

I když mnozí říkají, že blockchainová technologie má obecně omezený soubor životaschopných případů použití, logistika je obvykle oslavována jako jeden z těch hlavních případů použití. Na druhou stranu skeptici stále tvrdí, že společnostem by bylo lépe využívat tradiční databázovou technologii než blockchain pro řízení dodavatelského řetězce.

Na tomto pozadí jsou různé blockchainové hry IBM v oblasti logistiky otevřenou výzvou pro obsah těchto skeptiků. Pokud se blockchainová řešení stanou status quo v dodavatelských řetězcích, IBM bude nepochybně hrát velkou roli při uvádění této reality.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me