Krádež bitcoinů v roce 2018 prudce vzrostla na téměř 2 miliardy dolarů, uvádí nová zpráva
Nová zpráva společnosti CipherTrace říká, že hackeři a další kyberzločinci ukradli v roce 2018 bitcoiny a další kryptoměny v hodnotě 1,7 miliardy USD. Společnost zabývající se forenzní analýzou blockchainu založená v Menlo Park říká, že toto číslo představuje pětinásobný nárůst oproti údajům z roku 2017.
Zvýšení kriminality v kryptoměně navzdory medvědímu trhu
V novém dokument s názvem „Zpráva o praní špinavých peněz v kryptoměně, 4. čtvrtletí 2018“, CipherTrace odhalila, že „špatní aktéři“ úspěšně ukradli kryptoměny v hodnotě 1,7 miliardy dolarů hackerům a dalším komplikovaným podvodům. Z tohoto počtu přibližně 950 milionů USD pocházelo z kybernetických útoků na bitcoinových burzách.
Zbytek pocházel z výstupních podvodů ICO, Ponziho schémat, swapů mobilních telefonů atd. Vědci z CipherTrace tvrdí, že tyto výstupní podvody stojí investory v roce 2018 750 milionů USD.
Zpět v srpnu 2018, data od blockchain analytické firmy Diar odhalil, že pět ICO ukradlo téměř 100 milionů dolarů nic netušícím investorům.
Podle zprávy se krádež kryptoměny v roce 2018 zvýšila o více než 400 procent. Tento nárůst nastal navzdory celoročnímu medvědímu trhu s virtuálními měnami, kdy ceny klesly o více než 80 procent.
Dokument také odhalil vznik nové kybernetické hrozby pro toto odvětví. Tato nová vlna špatných aktérů podle zprávy pochází od lidí pracujících ve firmách na trhu, kteří chtějí využívat investory.
K této záležitosti se vyjádřil Dave Jevans, generální ředitel společnosti, řekl:
“Trestná činnost v oblasti kryptoměny se nadále vyvíjí a zrychluje.” Naštěstí čeká na přijetí celosvětové legislativy, která ochromí mnoho zločinců, globálních gangů a teroristických skupin tím, že výrazně sníží jejich možnosti prát. “
Zatímco kyberzločinci mohli v roce 2018 zvýšit svou kořist, CipherTrace říká, že budou muset úspěšně prát své špatně získané zisky, než vstoupí v platnost nově přijaté předpisy proti praní peněz (AML). Výňatek ze zprávy zní:
“Ať už jde o krádeže hackerů, nebo uvnitř pracovních míst, jako jsou únikové podvody, zločinci musí prát všechny tyto špatně získané zisky, než mohou tyto prostředky utratit ve skutečné ekonomice.” Globální gangy, teroristické skupiny a počítačoví zločinci navíc musí skrývat své stopy po penězích. Tito špatní aktéři se zjevně shromažďují v jurisdikcích se slabým režimem AML a Know Your Customer (KYC), protože v naší zprávě za Q3 jsme zveřejnili výsledky výzkumu ukazujícího 97% kriminálních toků bitcoinů do neregulovaných burz kryptoměny. “
Asijská bitcoinová aréna je nejvíce ovlivněna
Pokud jde o hackery na výměnu kryptoměn, zpráva odhalila, že nejvíce utrpěly platformy v Japonsku a Jižní Koreji. Rok 2018 skutečně začal hackováním tokinské Coincheck přes 500 milionů dolarů.
Platformy jako Bithumb a Zaif se také staly obětí hackerů kryptoměn. Zpráva celkem říká, že hackeři ukradli 3,6krát více než v roce 2017 a sedmkrát více než v roce 2016.
V reakci na to se místa jako Jižní Korea a Japonsko pokusily posílit předpisy, které by těmto útokům zabránily. Kromě několika politik přijatých Japonskou agenturou pro finanční služby (FSA) dali regulační orgány zelenou také samoregulaci.
Mimo Japonsko a Jižní Koreu ztratili investoři ve Vietnamu také přibližně 35 milionů USD Sky Mining podvod.
Exchange Hacks by mohla být centralizovaná záležitost
V souvisejícím vývoji další nový zpráva, tentokrát od Chainalysis odhalilo, že většina hackerských burz kryptoměny byla dílem dvou syndikátů. Podle Chainalysis byly za více než 60 procent všech útoků na bitcoinové burzy zodpovědné dvě skupiny, které se nazývají „Alpha“ a „Beta“..
Podle zprávy se zdá, že kryptoměny, alespoň ty, které jsou zaměřeny na burzovní platformy, mohou být dílem centralizovaných syndikátů. Zpráva rovněž tvrdila, že obě skupiny mají různé motivy pro své útoky.
Skupina Beta má údajně zájem zbohatnout ze své kořisti. Skupina Alpha však mohla mít pro své činy mnohem zlověstnější motivaci.
Mezitím rok 2019, který je sotva měsíc starý, již zaregistroval svůj první hack na výměnu kryptoměny. Tentokrát je obětí novozélandská Cryptopia. Podle zpráv hackeři z platformy ukradli více než 16 milionů dolarů v tokenech Etherea.
Nedávný zpráva společnost zabývající se analýzou blockchainu, společnost Elementus, skupina odpovědná za hack Cryptopia, obnovila svůj útok po dvoutýdenním období klidu. Firma věří, že Cryptopia již nemá přístup ke svým peněženkám, což znamená, že hackeři mohou i nadále sifonovat prostředky.