BANKEX spouští kryptotermální soud „Smart Justice“ a jeho rovnocenné díly jsou zajímavé a děsivé

BANKEX Smart Justice

BANKEX právě uvedl na trh svůj nový produkt s názvem Inteligentní spravedlnost na síti Ethereum. Je to platforma navržená k usnadnění řešení sporů a arbitráže u inteligentních smluv. Kdokoli, kdo je držitelem hlasovacích žetonů, se může stát soudcem a hlasovat o případech. Důsledky pro takový systém jsou docela přesvědčivé. Služba má však několik potenciálně nebezpečných bodů, které je třeba vzít v úvahu.

BANKEX Smart Justice

BANKEX dělá posun

BANKEX je služba založená na ethereu, která v loňském roce spustila ICO. Myšlenkou projektu bylo umožnit tokenizaci skutečných aktiv, která by později mohli investovat nebo obchodovat. Hlavním příkladem byly nemovitosti. Jak měla platforma fungovat, je to, že například vlastník budovy mohl mít své vlastnictví tokenizované, takže každý token představoval sdílenou položku v budově. Tyto tokeny by pak mohly být nakupovány a prodávány stejně jako akcie a vlastnictví by pak bylo představováno aktivy blockchainu. Držení žetonu pro budovu by vám nedalo povolení například si zdřímnout uvnitř skříně na koště. Jednoduše udává procento finančního vlastnictví a nic víc.

Podle BANKEXu bylo možné tokenizovat téměř vše, co bylo možné považovat za aktivum z reálného světa. Tento proces by tedy mohl potenciálně podstoupit automobil, vybavení, strojní zařízení nebo cokoli jiného.

BANKEX plánuje najmout týmy přímých zaměstnanců nebo dodavatelů, kteří by fungovali jako ověřovatelé v reálném světě, aby zajistili autentičnost tokenovaných aktiv a ověřili vlastnictví.

S ohledem na to se uvedení nové platformy Smart Justice zdá poněkud překvapivé.

Co je Smart Justice?

Hřiště podle BANKEXU jde něco takového. Chytré smlouvy se provádějí samy a vždy se řídí pravidly. Jakmile se lidé zapojí, bohužel nastanou problémy.

Aplikace Smart Justice

Nedávný příspěvek na blogu od BANKEX popisující tuto službu poskytuje příklad nezávislého dodavatele a zaměstnavatele, kteří používají službu BANKEX k usnadnění transakce mezi těmito dvěma. Například zaměstnavatel najme dodavatele, aby vykonal nějakou práci. V případě, že zaměstnavatel není spokojen s prací dodavatele nebo dodavatel tuto práci neprovedl vůbec, mohl by zaměstnavatel teoreticky použít systém BANKEX Smart Justice k účinnému žalování dodavatele.

V tomto okamžiku systém náhodně vybere 51 soudců ze skupiny potenciálních kandidátů, kteří jsou držiteli hlasovacích žetonů.

V tuto chvíli se věci začnou trochu divit.

Získání úsudku

Možná vás zajímá první otázka, proč by někdo chtěl být soudcem? Proč byste chtěli nejen kupovat hlasovací žetony na vlastní náklady, ale poté věnovat čas a úsilí zkoumání podrobností případu?

Odpověď je docela jednoduchá. Pokud jako soudce uděláte hlas a ten bude později na základě většiny voličů považován za správný, dostanete odměnu za kryptoměnu. Pokud se mýlíte nebo s vámi ostatní nesouhlasí, ztratíte svůj hlasovací token a nedostanete žádnou odměnu.

Logicky za tím stojí, že soudci budou povzbuzováni k tomu, aby hlasovali pro kteroukoli stranu, která je ve své podstatě správnější. Tvrdí se, že se to řídí zákonem velkého počtu, kde se výsledek pravdy nevyhnutelně projeví ve většině. Ale je tu také zjevný problém.

Příklad případu

Příklad případu, Obrázek z BANKEX Smart Justice

Místo motivace hlasovat o pravdě mohou nastat případy, kdy se soudce může podívat na obě strany a myslet si, že strana A očividně vyhraje, ale já si myslím, že strana B je správná. Měl bych hlasovat pro stranu A, abych získal žetony, nebo bych měl hlasovat se svým svědomím a jít za stranu B?

Druhý bod, který je třeba zvážit, je o něco méně pravděpodobný, ale určitě myslitelný. Představme si, že se na platformu dostává velmi vysoké sázky a případ vysoké hodnoty. Na řadě jsou miliony dolarů a bude to až 51 náhodných soudců. Řekněme, že platforma má pouze skupinu 2 000 soudců. Pokud by tedy bylo v sázce dostatek peněz, osoby s případy na trati by byly finančně motivovány k tomu, aby do soudcovské skupiny vytvořilo co nejvíce soudců, aby se zvýšila pravděpodobnost, že v případu budou jejich vlastní lidé. Pokud váš hlasovací token stojí jen pár dolarů, pak by přemožení fondu mohlo být docela triviální, když je na lince dostatek peněz. V mnoha ohledech by to bylo jako 51% útok.

Není to jediný hráč

To, co má BANKEX se svým systémem Smart Justice, má mnoho podobností s jinými platformami, které nabízejí decentralizovanou arbitráž. Jedním pozoruhodným příkladem by mohla být Aragon Network, která je velmi postavena na této myšlence arbitráže anonymní poroty jako ústředního konceptu.

Hlasování

Je také docela zvláštní, že by se BANKEX rozhodl vstoupit do tohoto pole, které, jak se zdá, nemá žádnou přímou souvislost s jejich původní základní nabídkou tokenizace skutečných aktiv.

Pokud se platforma ukáže jako efektivní a nízkonákladová (nebo alespoň konkurenceschopná s jinými alternativami), pak by to mohlo být užitečné pro malé případy, jako je výše uvedený příklad nezávislého pracovníka.

Důležitou oblastí růstu pro tento typ služeb by také mohli být dodavatelé renovace domů. Tato oblast práce je plná podvodů a stížností, přičemž přeplňování a nekvalitní práce jsou normou.

Pokud se v budoucnu transakce založené na kryptoměně stanou normálními, pak by požadavek, aby dodavatel poskytoval službu prostřednictvím chytré smlouvy, která by potenciálně mohla čelit arbitráži, zvýšil pravděpodobnost, že tento dodavatel poprvé udělá dobrou práci. S tím by mohla být spojena také určitá míra řízení reputace. Konkrétně, pokud dodavatel pravidelně používá stejnou službu založenou na blockchainu, pak by každý potenciální zákazník mohl rychle a snadno zkontrolovat ověřitelné záznamy transakcí pro předchozí obchodní případy a zjistit, zda byl některý z nich vzat do arbitráže. A pokud by byli vzati do rozhodčího řízení, mohou vidět výsledek v případě, že dodavatel odvedl dobrou práci a zasloužil si výplatu.

Pokud jde o tento druh služby, stále existuje spousta šedých zón a bude pravděpodobně trvat mnoho desetiletí, dokud se arbitráž založená na blockchainu nestane normální, pokud se někdy stane.

Teoreticky je to zajímavý nápad, ale před použitím v případech s vysokými sázkami musí být systém skutečně zátěžově testován.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me