Asijské fondy rizikového kapitálu zintenzivňují investice do globálních krypto společností
Asijské společnosti byly vždy přítomny v Silicon Valley. Za posledních několik let to vypadá, že se jejich investice dramaticky zvýšily. V roce 2017 došlo k celosvětovému rekordnímu přílivu 157 miliard USD do rizikového financování. Podle analýza Wall Street Journal, 40% neboli 61 miliard USD pocházelo od asijských investorů. To je osmkrát více než před deseti lety a představuje to jen o 3% méně než americké podniky podnikající v loňském roce.
Andreessen Horowitz a Sequoia Capital jsou ve venture capital (VC) velká jména. Nyní to vypadá, že budou muset konkurovat jak ICO, tak asijským majorům jako SoftBank a Tencent. Asijská společnost VC se nedokázala dostat do slibných nových technologických společností, u nichž se jako první objevily zavedené americké společnosti VC. To se změnilo a vypadá to, že blockchain může být součástí toho, co řídí měnící se krajinu VC.
Asie byla ohniskem vývoje blockchainu a kryptoměn. I když Čína v loňském roce zaujala vůči kryptům a blockchainu tvrdý postoj, tato pozice se zdánlivě změnila. Čínský prezident Xi označil blockchain za „průlomovou technologii“. Zdá se, že prezidentovo stanovisko bylo přijato jako státní politika, a čínský stranický mluvčí People’s Daily právě vydal průvodce blockchainem pro čínské vládní úředníky.
Asijské trhy jsou otevřené pro podnikání
Stejní asijští aktéři, kteří investují velké částky do začínajících podniků v Silicon Valley, také hledají příležitosti na svém vlastním dvorku. Visionbank Softbank zkoumá novou investici ve výši 100 milionů USD do čínské online pojišťovací společnosti ZhongAn. SoftBank již má podíl ve společnosti ZhongAn, která se zaměřuje na nová využití blockchainové technologie v řadě průmyslových odvětví.
ZhongAn vytvořila platformu založenou na blockchainu pro sledování kuřat v Číně. Pracují ve stejném duchu jako Alibaba, který hledá způsoby, jak pomocí blockchainu zvýšit úroveň dohledu a odpovědnosti v masivním zemědělském dodavatelském řetězci v Číně. Obě společnosti chtějí vytvořit solidní řetězec péče a blockchain se k němu perfektně hodí.
SoftBank zjevně hledá rozšířit použití technologie ZhongAn v zahraničí, zejména v oblasti pojišťovnictví, zdravotnictví a FinTech. Francis Tang, finanční ředitel ZhongAn, to řekl o kombinované budoucí expanzi,
“Používají (SoftBank) svou síť; používáme naši technologii, “uvedl pan Tang,„ přirozenou (strategií) bylo jít do portfolia Softbank. Práce na tom nám pomůže postavit společnost na globální úroveň. “
Nebylo by to poprvé, kdy se investiční skupina mimo Čínu podívala na využívání čínské blockchainové platformy pro globální použití. Začátkem letošního roku se hongkongský měnový úřad rozhodl použít platformu navrženou společností PingAn pro systém financování obchodu, který je v současné době ve vývoji. Zdá se, že platforma získala podporu některých z největších asijských bank, včetně HSBC a Standard Chartered.
Hlavní vývoj se zdá být nevyhnutelný
Bez ohledu na to, odkud pochází, 150 miliard USD + USD je spousta rozvojových peněz. Společnosti založené na blockchainu pravděpodobně nejsou jedinými příjemci těchto fondů. I když získávají dvouciferné procento, bude to podnítit odvětví, které již rychle roste. Navzdory mdlobám v oficiální čínské blockchainové politice se zdá, že Asie je stále ve vedoucí pozici v globálním rozvoji blockchainu.
Eric Ly pomohl založit LinkedIn a pracoval také jako jejich CTO. Nedávno rozšířil, proč je Asie důležitým trhem pro nové inovace FinTech,
“Je to region, který nelze odmítnout, zejména v krypto světě, pokud jde o zájem a aktivity, které se tam dějí.”
Zdá se, že pan Ly má pravdu, vzhledem k úrovni zájmu a dostupnému financování v Asii. V příštích několika letech by některý z největších vývojů v krypto a blockchainovém prostoru mohl pocházet z Asie nebo z asijských projektů.
Uvidí se, zda americké skupiny VC dokážou udržet krok, nebo dokonce využít rostoucí asijské talenty na svém domácím trávníku. Mnoho z největších kryptoměnových burz provozují Asiaté, kteří by mohli dát společnostem se sídlem v USA, jako je Coinbase, na zadek, když vstupují na globální trh bez pomalého regulačního aparátu USA..