Ar Bitcoin yra burbule? Jei taip, ar gali sprogti kriptovaliutos burbulas?

Kriptovaliutos burbulas

Daugelis gerai žinomų ir labai gerbiamų finansų analitikų ir sunkiasvorių atstovų apkaltino Bitcoin buvimą burbule. „Wall Street Journal“ išleido straipsnis kur jie apklausė 53 ekonomistus apie Bitcoin ateitį. Ir 51 iš jų sakė, kad taip, tai burbulas. Bet kas iš tikrųjų yra burbulas ir dabar yra kriptovaliutos viename?

Jei kriptovaliutos yra burbule, ar tai reiškia, kad burbului iššokus, jos bus pasmerktos? Šiame straipsnyje mes apžvelgsime, kas yra burbulas, ir peržiūrėsime kai kuriuos turimus faktus, norėdami sužinoti, ar yra daugiau įrodymų, kad kriptovaliutos yra ar nėra burbulo.

Kriptovaliutos burbulas

Trumpa apžvalga – kas yra burbulas?

Negalima painioti su burbulu, su kuriuo galite susidurti plaunant indus ar maudantis, burbulo terminas dažnai sutrumpina spekuliacinis burbulas.

Paprasčiau tariant, spekuliacija yra tada, kai kažkas investuoja į daiktą ar jį perka, tikėdamasis, kad vėliau galės jį parduoti už didesnę kainą ir gauti pelną. Paprastai spekuliacija siekiama greito pelno. Dažnai tai nebūtinai priklauso nuo gilaus supratimo ar tikėjimo tuo, ką žmogus perka.

Burbulai paprastai susidaro aplink labai karštas ir įdomias naujas rinkas. Šios karštos rinkos pritraukia daugybę dėmesio, o spekuliantai pradės pirkti milijonus dolerių vertės turto, tikėdamiesi greitai gauti pelno. Klasikinis burbulo pavyzdys yra dot-com burbulas kuris sprogo po kelerių metų augimo. „Dot-com“ burbulas atsirado 90-ųjų pabaigoje – 2000-ųjų pradžioje, kai interneto kompanijos pradėjo atkreipti dėmesį kaip į naują verslo tipą, į kurį visi norėjo investuoti. Problema ta, kad siaučiančios spekuliacijos sukėlė daugelį technologijų kompanijų rinkoje tapti labai pervertintu.

Čia yra labai naudinga infografika, kurioje gerai pavaizduoti burbulai ir kaip jie tinka įprasto rinkos judėjimo kontekstui:

Rinkos ciklo psichologija, Image by „Wallstcheatsheet“

Kai burbulo turinys tampa labai pervertintas, o investuojanti visuomenė apskritai tai sužino, įvyksta greitas išpardavimas. Taip yra todėl, kad visi investuotojai nori gauti kuo didesnę grąžą, todėl visi bandys parduoti kuo didesne kaina, net jei kainos sparčiai krinta. Kai taip atsitinka, burbulas sprogo. „Forbes“ rašytojas Clemas Chambersas apibūdina burbulo judėjimas kaip „aukštyn kaip raketa ir žemyn kaip uola“.

Tai dar viena garsi grafika, rodanti burbulo etapus:

Etapas burbule

Dabar pažiūrėkite, kaip jis atitinka Bitcoin kainų diagramą per pastaruosius 12 mėnesių:

Bitcoin kainų burbulas

Bitcoin kaina, vaizdas iš Monetų rinkos dangtelis.

Ar kriptovaliuta burbule?

Kad galėtume atsakyti į šį klausimą, turime apsvarstyti kai kurias sąlygas, reikalingas rinkai pavadinti burbulu.

Apskritai, jei rinka yra burbulas, ji turės daugumą šių bruožų:

Tai karšta rinka, kuri greitai tampa labai populiari matant naujus investuotojus kiekvieną dieną. Kainos bus labai nepastovios ir paprastai kils neįtikėtinu tempu. Rinkoje investuojantys asmenys tikisi uždirbti dvigubą ar trigubą grąžą vos per kelis mėnesius ar mažiau. Investuojamas pagrindinis turtas gali neturėti įrodyto verslo naudojimo atvejo, pajamų ar naujų naujovių, kuriomis galėtų pasikliauti.

Geriausios kriptovaliutų prekybos biržos

Tai nėra išsamus sąrašas, tačiau paprastai kalbant, dauguma burbuliukų turės šiuos bruožus, be kitų.

Remiantis vien šia informacija, yra didelė tikimybė, kad kriptovaliuta yra burbule. Kriptovaliuta skiriasi tuo, kad ji visiškai nepanaši į jokią kitą iki tol egzistavusią investavimo klasę. Todėl gali būti sunku ar neįmanoma palyginti su kitais ekonominiais įvykiais, tokiais kaip „dot-com“ burbulas, sukėlęs tokias rinkos sąlygas ir galų gale didžiulį nuosmukį..

Vis dėlto akimirką tarkime, kad kriptovaliuta yra burbule. Tarkime, kad jis eis ta pačia trajektorija, kuria praeityje sekė kiti burbuliukai, įskaitant „dot-com“ burbulą. Kas nutiks, kai galų gale pasirodys?

„Popping the Bubble“ – kriptovaliutų pasaulis po burbulų

Neįmanoma numatyti, ką tiksliai padarys rinka, jei kriptovaliutų burbulas egzistuoja ir jis pasirodys. Apsimeskime, kad jis eina panašia trajektorija, kurią mato kitos turto kainos, kai pasirodo burbulas. Tuo tarpu kainos greitai ir giliai krenta.

Įsivaizduokite, kad rytoj pasirodys tariamas kriptovaliutos burbulas, o bitkoinų kainos nukris iki maždaug 500 USD. Įvykiai, įvykę po tokio kainų kritimo, būtų labai svarbūs nustatant visos kriptovaliutos ateitį.

Gana tikėtina, kad kriptovaliutų investuotojai suskirstytų į dvi grupes.

Viena grupė yra spekuliantai. Spekuliantai supras, kad jų greito pelno galimybė pasibaigė, todėl jie jau bus išpardavę investicijas, dėl kurių sumažėjo kaina. Spekuliantai praktiškai praras bet kokį susidomėjimą kriptovaliuta ir visiškai atsisakys.

Antroji investuotojų grupė bus tai, kas vadins „tikruosius tikinčiuosius“. Tikrieji tikintieji turi ne tik visišką ar bent jau pagrindinį supratimą apie tai, kas yra kriptovaliuta ir ką ji reprezentuoja, bet jie taip pat supranta, kad neišvengiama burbuliukų atsiradimo ir rinkos korekcijų. Ši grupė matys kainų pokyčius po burbulų kaip nuostabią galimybę įsigyti kriptovaliutas už mažą kainą.

Turint tikruosius tikinčiuosius rinkoje ir be spekuliantų išmetant milijonus dolerių, kainos per trumpą laiką neatsigaus. Vietoj to, kainos šiek tiek pakils nuo žemiausio taško ir greičiausiai stabilizuosis maždaug nuo 1000 iki 2000 USD. Laikui bėgant, visuomenė padidins savo žinias apie kriptovaliutas, nes jos vis labiau plinta ir labiau įsisavinamos. Tai lems organiškesnį ir stabilesnį augimą bėgant laikui. Tai priešingai nei spartus ir beprotiškas augimas, kuris buvo pastebėtas, pavyzdžiui, 2017 m.

Kai kuriems mažesniems projektams, kurie neturi savo veiksmų kartu ir neturi MVP (minimalus perspektyvus produktas), jie greičiausiai gali nukristi į kelią ir greitai būti užmiršti. Tas pats įvyko po „dot-com“ burbulo.

Sprogęs burbulas nežudys kriptografijos

Paprasčiau tariant, sprogstantis kriptografinis burbulas nebūtų pasaulio pabaiga ir tai tikrai nebūtų kriptovaliutos pabaiga. Bitcoin ir kitose kriptovaliutose pastebimai smarkiai sumažėjo kainos, panašios į čia aprašytas. Pavyzdžiui, vadovaujantis Mt. Goxo katastrofa, bitkoinų kainos smarkiai krito, kol atsigavo, kad galų gale pasiektų visų laikų aukštumas, matytas 2017 m. Pabaigoje.

Norint atkreipti dar vieną paralelę, „dot-com“ burbulo sprogimas nesibaigė visoms žinomoms interneto kompanijoms. Vietoj to, tokios kompanijos kaip „Amazon.com“, „Facebook“ ir „Google“ dabar vertos beveik nesuskaičiuojamų milijardų dolerių. Jie taip pat yra vienos didžiausių kompanijų pasaulyje dabar. Jų dabartiniai vertinimai ir pajamos neatrodė per naktį. Prireikė beveik dešimtmečio stabilaus augimo, naujovių ir gerai įgyvendintų planų, kad jie pasiektų dabartinę vietą.

Niekas tikrai nežino, ar kriptovaliutos yra burbule, ar ne. Bet jei jie yra panašūs į išgyvenusius „dot-com“ katastrofą, jie turės visas galimybes ne tik išgyventi, bet ir atstatyti save taip, kad jis būtų stipresnis nei buvo kada nors anksčiau.