Nejlepší bitcoinové peněženky 2019: Hardware vs Software vs Paper
Dobře, takže jste investovali do nějaké kryptoměny. Co teď? Necháváte to na burze nebo u služby, od které jste je koupili? Možná, ale nedoporučuje se to. Pokud je burza hacknuta, co se stane s vašimi penězi?
Směnárny a servery kryptoměny obsahují obrovské množství peněz, a jsou proto hlavním cílem hackerů. Existuje mnoho příkladů hackerských výměn s hackování burzy Mt Gox v roce 2013 byl jedním z nejvýznamnějších příkladů. V této hackerské události bylo odcizeno více než 850 000 bitcoinů, v hodnotě v té době více než 450 milionů $ a více než 3 miliardy $ v kurzu v září 2017. Některé služby jako např Coinbase tvrdí, že veškerá měna, kterou drží ve své směně, je pojištěna proti krádeži a že tato pojistka by kryla případné ztráty finančních prostředků zákazníků, ale pravděpodobně to není něco, co byste chtěli vyzkoušet.
Protože jsou sázky tak vysoké, nejbezpečnější možností je uložit svoji měnu do peněženky s kryptoměnou. Ale jak to funguje? Mám si vybrat ten, který je online nebo offline? Jaký je rozdíl mezi hardwarovou a softwarovou peněženkou? A přicházejí hnědé?!
Co je to bitcoinová peněženka?
Přestože se bitcoinová peněženka označuje jako „peněženka“, pravděpodobně sdílí více podobností s vaším bankovním účtem online než peněženka v zadní kapse. Ze své podstaty nelze bloky z blockchainu odstranit, a proto je nelze nikam „ukládat“. Co však lze uložit, je přístup k blockchainu ve formě zabezpečených digitálních kódů, známých jako soukromé klíče (podobně jako číslo PIN online bankovnictví), které při použití prokazují vlastnictví veřejného digitálního kódu, známého jako veřejný klíč , které lze použít pro přístup k vašim měnovým adresám. Právě tato informace je uložena v peněžence. Vaše peněžní peněženka je tedy prostředkem pro uložení vašeho přístupu k vaší měně. Jakmile se váš soukromý klíč shoduje s veřejným klíčem, můžete přistupovat a používat svou měnu.
Kromě skutečnosti, že hlavním důvodem, proč můžete chtít peněženku, je zajistit si své prostředky, měli byste také zvážit, jak hodláte svou měnu používat. Pro dlouhodobé skladování pro investiční účely je offline peněženka pravděpodobně bezpečnější, například peněženka na plochu, papírová peněženka nebo hardwarová peněženka. Pro každodenní použití jsou však nejpohodlnější mobilní peněženky a online peněženky.
Mnoho peněženek je navíc vytvořeno pouze k uložení jedné měny, takže pokud máte v úmyslu uložit více měn, možná budete muset použít buď několik peněženek, nebo vybrat peněženku, která je schopna ukládat všechny vaše měny.
Níže budeme uvažovat o některých populárnějších peněženkách, které jsou v současné době k dispozici.
Typy kryptoměnových peněženek
Existuje celá řada různých typů peněženek, které lze použít k ukládání kryptoměny. Přicházejí v různých formátech určených pro různé typy zařízení. Můžete dokonce použít úložiště papíru, abyste se vyhnuli tomu, že by vaše měna byla vůbec uložena v digitálním formátu. Tři odlišné kategorie peněženek, které jsou k dispozici pro uložení vaší měny – software, hardware nebo papír.
Hardware
Hardwarové peněženky jsou vyhrazená zařízení, která jsou určena k poskytnutí další vrstvy zabezpečení pro možnosti skladování v chladu, jako jsou papírové peněženky. Například s papírovou peněženkou jsou vaše prostředky zabezpečené, dokud nepoužíváte počítač – ale pokud je počítač, který poté používáte k přístupu ke své měně, kompromitován, můžete najít své účty napadené hackery.
Naproti tomu hardwarové peněženky mají v sobě zabezpečený čip (nebo ekvivalent), což znamená, že když je připojíte k počítači a odešlete svou měnu, nikdy nebudete muset zadávat svůj soukromý klíč do samotného počítače. Jednoduše zadáte kód PIN na hardwaru, což znamená, že obchodování na kompromitovaném počítači je bezpečnější. Pokud se hardware rozbije nebo je ztracen, můžete obnovit přístup ke své měně na novém zařízení z „počátečních slov“, která obdržíte s hardwarovou peněženkou (tj. Řetězec náhodných slov použitých k obnovení peněženky a obnovení měny ).
Ačkoli hardwarové peněženky jsou nejbezpečnějším prostředkem pro uložení vaší měny, jejich cena znamená, že to, zda máte pocit, že se vám investice vyplatí, může záviset na výši měny, kterou držíte. Abyste mohli používat hardwarové peněženky, budete nejprve potřebovat softwarovou peněženku pro interakci se zařízením. Ačkoli všechny hardwarové peněženky mají své vlastní výchozí softwarové peněženky, některé softwarové peněženky, například MyEtherWallet, lze také použít společně s vaší hardwarovou peněženkou.
Podívejte se na našeho podrobného průvodce, kde porovnáváme dvě nejoblíbenější hardwarové peněženky, Trezor a Ledger.
Trezor
Hardwarová peněženka Trezor je peněženka, kterou lze použít k ukládání řady měn, včetně bitcoinů, litecoinů a etherů. Díky své uživatelské přívětivosti, která je považována za jedno z nejbezpečnějších zařízení na trhu, je oblíbenou volbou. Jeho cena (Trezor se prodává za 99 USD / 99 GBP) znamená, že je to pravděpodobně jen realistická možnost pro jednotlivce, kteří mají velké množství měny.
Ledger Nano S
Peněženka Ledger Nano S je základní a nejoblíbenější peněženka Ledger Nano S. Jedná se o kompaktní zařízení USB založené na čipové kartě. Prodává se za méně než Trezor (ceny začínají na $ 65 / £ 55) a ke svým prostředkům máte přístup pomocí zařízení, aniž byste je museli připojovat k počítači. Software však není tak vyspělý jako Trezor a nepřichází s některými dalšími malými drobnými funkcemi Trezoru, jako je správa hesel.
Software
Softwarové peněženky nepřekvapivě vycházejí z počítačového softwaru. Softwarové peněženky jsou k dispozici ve třech formátech: stolní, mobilní a online:
- Desktopové peněženky jsou počítačové programy, které ukládají vaši měnu lokálně do vašeho PC nebo notebooku. Jednou z hlavních výhod desktopové peněženky je to, že uživatelům nabízí úplnou kontrolu nad měnou, aniž by se museli spoléhat na jakékoli rozhraní třetích stran. Na druhé straně mince to však znamená, že celá bezpečnost je na vás. Pokud vás někdo hackne nebo prolomí, nebo pokud se vám poškodí počítač nebo pevný disk, můžete své mince navždy ztratit. Strach z hackerství je jedním z důvodů, proč někteří lidé k ukládání měny dávají přednost nepoužívaným nebo náhradním počítačům, které nikdy nemají přístup k internetu, známému jako „studené“ úložiště..
- Mobilní peněženky fungují prostřednictvím aplikace na vašem mobilním telefonu. Hlavní výhodou mobilních peněženek je, že umožňuje uživatelům rychlý přístup a snadné použití jejich mincí ve fyzickém maloobchodním prodejně. Mobilní peněženky přicházejí ve dvou formátech: jeden typ aplikace ukládá vaše mince lokálně do telefonu (a má stejné výhody a nevýhody jako peněženky pro stolní počítače), zatímco druhý formát mobilní peněženky vám poskytuje pouze přístup k online úložným serverům ( se stejnými výhodami a nevýhodami jako online peněženky).
- Online peněženky jsou webové peněženky, ke kterým lze přistupovat odkudkoli, a jsou tedy pohodlnější, protože k nim lze přistupovat z jakéhokoli zařízení, a lze je také propojit s desktopovými nebo mobilními peněženkami. Hlavní nevýhodou však je, že soukromé klíče jsou ukládány spíše majiteli webových stránek než místně ve vašem zařízení, a proto tento typ peněženky vyžaduje, abyste věřili majitelům vaší online peněženky a jejich úrovním zabezpečení.
K dispozici je mnoho různých typů softwarových peněženek. Některé mohou ukládat více měn, jiné jsou určeny k ukládání pouze jedné. Některé vyžadují stažení kódu do vašeho zařízení, jiné zajišťují, že většinu potřebného výpočetního výkonu provádějí síťové servery.
Atomová peněženka
Atomic Wallet je nové multi-asset, nevázané řešení pro bitcoiny a více než 300 nejlepších coinů a tokenů, které lze spravovat v intuitivním a uživatelsky přívětivém rozhraní. Atomová peněženka je k dispozici pro všechny hlavní operační systémy: Windows, Mac a Linux. Mobilní aplikace pro Android a IOS budou vydány v prosinci 2018.
Kromě intuitivního uživatelského rozhraní nabízí Atomic Wallet celou řadu funkcí, jako je decentralizované úložiště soukromých klíčů, integrovaná možnost nákupu kryptoměny kreditní kartou, Atomic Swaps, okamžitá výměna prostřednictvím Changelly nebo Shapeshift a rozhraní pro vlastní žetony.
Copay
Bitcoinová peněženka Copay je populární bezplatná softwarová peněženka, kterou lze použít pouze k ukládání bitcoinů. Je k dispozici jako stolní a mobilní peněženka (ioS, Android a Windows) a umožňuje více uživatelům přístup k jedné peněžence. Copay, vyvinutý společností BitPay, předním platebním systémem pro kryptoměny, je považován za jednu z nejbezpečnějších peněženek, která se snadno používá pro začátečníky a kohokoli, kdo pravidelně používá své bitcoiny jako platební metodu.
Electrum
Peněženka Electrum je jednou z prvních bitcoinových peněženek, které jsou k dispozici. Mezi výhody Electrum, které jsou k dispozici jako stolní peněženka nebo Android, patří jeho rychlost, bezpečnost a stabilita. Je také kompatibilní s hardwarovými peněženkami Ledger a Trezor jako další bezpečnostní opatření. Nevýhodou však je, že uživatelské rozhraní je složitější než některé jiné peněženky, zejména pro začátečníky, takže nemusí být ideální volbou jako peněženka pro stolní počítače, když začínáte.
Exodus
Další bezplatnou softwarovou peněženkou, která je stále populárnější, je peněženka Exodus. Peněženku Exodus lze použít k ukládání mnoha hlavních kryptoměn a má také zabudovanou výměnu, která vám umožňuje rychle a snadno vyměňovat jednu kryptoměnu za druhou. V současné době však není k dispozici jako mobilní peněženka.
Jaxx
Jaxx, který je k dispozici jako stolní i mobilní peněženka (ioS a Android), je jednou z nejpopulárnějších dostupných softwarových peněženek. Podporuje bitcoiny i mnoho dalších významných coinů a také poskytuje směnárenskou službu v rámci aplikace, kde můžete vyměnit jednu kryptoměnu za druhou pouhými několika stisky tlačítka.
Papír
Papírová peněženka je jednoduše tištěný kus papíru, který obsahuje adresu kryptoměny a soukromý klíč, ke kterým se přistupuje pomocí QR kódu. Výhodou papírových peněženek je, že mají formu chladírenského skladu, protože nejsou připojeny k internetu, a snižují tak riziko hackerství. Kromě toho jsou také jednou z nejlevnějších možností skladování v chladu.
Papírové peněženky se však považují za více matoucí a komplikovanější při nastavování a používání než softwarové peněženky, a pokud ztratíte papírovou peněženku a nevytvořili jste záložní kopii, neexistuje žádný způsob, jak obnovit váš přístup k vaší měně. Kromě toho, jak je uvedeno výše, protože k přístupu ke své měně stále potřebujete zařízení, pokud používáte papírovou peněženku a pokud je vaše zařízení napadeno nebo hacknuto, může být vaše měna stále zranitelná.
A konečně, pokud pravidelně používáte měnu k obchodování nebo nákupu produktů, může být při každé příležitosti obtížné získat přístup ke své měně prostřednictvím papírové peněženky, a pokud nejste obeznámeni s tím, jak fungují, můžete skončit zamezení přístupu k vaší vlastní měně.
Bitcoinová papírová peněženka
Toto je bezplatný web s otevřeným zdrojovým kódem Javascript, kde můžete vygenerovat soukromý a veřejný klíč pro ukládání bitcoinů a poté vytisknout peněženku pomocí vlastní tiskárny. Výsledný certifikát bude mít vaše klíče a QR kód, který si můžete uložit pro bezpečné uložení.
Navštivte bitcoinovou papírovou peněženku
Závěr
Ačkoli žádná metoda není pro skladování vaší měny nikdy stoprocentně bezpečná, neustále se zvětšující nabídka peněženek, které jsou stále k dispozici, poskytuje uživatelům větší škálu produktů, které lze použít k ukládání měny v závislosti na jejich požadavcích. Pokud je vaším primárním zájmem zabezpečení, vyberte hardwarovou peněženku. Pokud je pro vás nejdůležitější pohodlí, vyberte si online nebo mobilní peněženku.
Ideální metodou by bylo zkombinovat řadu možností, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň zabezpečení. Například pokud máte úspory 10 000 dolarů, obvykle je nenosíte celý den v kapse. Tento princip platí stejným způsobem i pro kryptoměnu. U velkých částek zvažte metodu chladírenského skladování nebo hardwarovou peněženku, pomocí které můžete převádět menší částky pro každodenní použití do mobilní nebo online peněženky..
Ať už použijete jakoukoli metodu, ujistěte se, že jste vytvořili zálohu. Ačkoli je hackování ve světě kryptoměn skutečným a jednoznačným rizikem, pokud jde o kryptoměnu, dochází kvůli osobní neopatrnosti ke ztrátě mnohem větší měny než v důsledku hackerství. Zálohy s vašimi údaji vždy uchovávejte na bezpečném místě. Pokud má vaše peněženka „počáteční“ slova, pak o ně nikdy nepřijdete.