Na co se používá travertin?

Na co se používá travertin?

Co je postaveno z travertinu

Již v dávné minulosti se travertin používal jako stavební materiál. Některé historicky významné stavby, jako je například Koloseum v Římě, jsou z velké části postaveny z travertinu. V současné době se jej používá k obkladům hlavně v interiérech. Travertin se pro tyto účely leští a působí velice efektně.
Archiv

Jak řezat travertin

K řezání doporučujeme použít vodní pilu, kdy jsou dlaždice vodou ochlazovány, nepraskají a omezí se prašnost. Dále pro řezání a leštění hran můžete použít diamantové kotouče. Travertino Multi doporučujeme ošetřit impregnačním nátěrem.

Co to je travertin

travertin různě intenzívně zpevněný, obvykle značně pórovitý sladkovodní vápenec ukládaný z vod studených i teplých pramenů (tzv. pramenit), obvykle za spoluúčasti rostlinstva (jež vodě odnímá CO2, a tím vyvolává srážení uhličitanu vápenatého).
Archiv

Jaká hornina je travertin

Travertin je chemická usazená hornina vznikající na pevnině. Složením odpovídá vápenci, na rozdíl od něj je pórovitý. Je tvořen malými zrnky čistého uhličitanu vápenatého (tzn. kalcitu), která poutají dohromady ostatní částečky, z nichž je travertin tvořen.

Jak vypadá travertin

Travertin je velmi světlou horninou, která se může pohybovat od bělavě žluté až nažloutlé, někdy je zbarven do červena v závislosti na příměsích. Jeho uloženiny jsou často zaoblené, hroznovité a mají často dobře viditelnou páskovanou strukturu. Hustota travertinu se pohybuje od 2,6 do 2,8 g/cm3.

Kde se vyskytuje travertin v ČR

Travertin se vyskytuje v krasových oblastech, které jsou tvořeny vápencem nebo dolomitem. V České republice se s ním setkáme například na Moravě – Kokorský travertin, na Přerovsku – Tučínský travertin. Ve světě se travertin vyskytuje například v USA, v Itálii, v Alžírsku apod.

Jak řezat umělý kámen

Umělý kámen můžete dle potřeby řezat a zkracovat. Pro řezání betonových obkladů použijte brusku s diamantový kotoučem, sádrové obklady pak bez problémů zkrátíte i ruční pilkou na železo. Montáž vám usnadní také rohové díly, které usnadní propojení linií stěny a rohů.

Jak řezat kámen

Diamantové kotouče na řezání kamene

Diamantové kotouče, které jsou určeny na řezání kamene si hravě poradí nejen s betonem, ale také mramorem, žulou a dalšími tvrdými materiály, kde by jiné kotouče mohly selhat. Navíc, diamantové kotouče se také mohou pyšnit velkou odolností a dlouhou životností.

Jak vyčistit travertin

Z řady produktů anglického výrobce a specialisty na čištění, imrpegnaci a údržbu přírodního kamene můžeme doporučit prostředek LTP Waxwash. LTP Waxwash je jemný čisticí prostředek s obsahem stopového množství lněného oleje připravený zvláště na čištění nejchoulostivějších povrchů bez poškození.

Kde se tezi travertin

O Travertinu

Žlutá a červená varianta se těží v Iránu a okolních zemích – TRAVERTINO GIALLO PERSIANO a TRAVERTINO ROSSO PERSIANO. Velká a významná ložiska jsou dále ve středním a východním Turecku, kde se těží ekvivalenty italských travertinů, avšak jsou méně porovité.

Jak se obkládá kamenem

Obkládat začínáme od rohu. Nanášení probíhá metodou zvanou buttering/floating, lepidlo tedy nanášíme nejen na stěnu, ale i na zadní stranu obkladu. Kameny pokládáme v rohu těsně k sobě. Od zajištění rohu už můžeme postupovat libovolným směrem dle toho, jak jsme nanesli lepidlo na stěnu.

Čím řezat kamenný obklad

Kamenné obklady je možné řezat bruskou s diamantovým kotoučem. Po osazení 5 řad proveďte technologickou přestávku o délce 12 hodin. Pokud se někde lepidlo vytlačilo a znečistilo kamenný obklad, nechte ho zaschnout a následně šetrně mechanicky odstraňte tak, abyste obklad nepoškodili a dočistěte vodou.

Čím leštit kameny

Pro dokonalé vyleštění si pořiďte diamantové kotouče o různé zrnitosti. Začněte s kotoučem i zrnitosti 50 a materiál obrušujte při nižších otáčkách. Postupně vyměňujte kotouče za jemnější – vhodné je pokračovat se zrnitostí 100 a následně s kotoučem 200, který dokáže z povrchu odstranit i jemné škrábance a vrypy.

Čím se leští kameny

Kámen je ideální leštit pod vodou, ale diamantové leštící kotouče GENT DRYPOLEX umožňují i leštění za sucha. Při leštění diamantem nikdy netlačte, může dojít ke spálení leštícího diamantového kotouče.

Čím natřít přírodní kámen

Olej na kámen je přírodní napouštěcí olej vhodný na impregnaci všech druhů přírodního a umělého kamene. Impregnovaný povrch si zachovává pórovitost, zvýrazňuje přírodní strukturu kamene a zároveň odpuzuje vodu. Slouží k snadnější údržbě kamenných ploch. Olej na kámen se aplikuje štětcem, houbičkou nebo textilií.

Čím čistit kámen

Při mokrém čištění se však nedoporučuje používání běžných čistících chemických prostředků. Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv.

Jak spárovat přírodní kámen

Drenážní spárovací malta se vysype na navlhčenou dlažbu. Pomocí koštěte s dlouhými, tvrdými štětinami se drenážní spárovací malta rovnoměrně rozhrne do spár. Je třeba dbát na to, aby spáry byly zcela vyplněné spárovací maltou. Plocha s vyplněnými spárami se jemně navlhčí.

Čím lepit břidlici

Na obklad z naší břidlice doporučujeme následující lepidla: Thin – Set Flex (mrazuvzdorná lepící malta pro náročné případy lepení-venkovní i vnitřní plochy), Thin – Set Gres (lepící malta střední výkonnostní třídy-venkovní i vnitřní plochy).

Jak brousit drahokamy

Broušení začíná tím, že si kámen důkladně prohlédne brusič a rozhodne, jaké jsou tvarové možnosti daného drahokamu. Následně je kámen diamantovou pilkou vyřezaný do zhruba požadovaného tvaru a dále se brousí na kotouči do fazet. Poté, co se drahokam vybrousí do požadovaného tvaru, přichází na řadu leštění.

Jak obnovit lesk mramoru

Vsaďte na impregnaci

Mramoru velmi pomáhá, pokud ho po vyleštění ošetříte prostředkem, který odpuzuje vodu a oleje. Tato impregnace zabrání vsáknutí kapalin do hlubších vrstev a vzhled mramoru vydrží dlouho nezměněný. Také se mnohem snáze čistí. Parafínovými a voskovými prostředky navíc zvýšíme lesk mramorové plochy.

Jak vyčistit kamennou podlahu

Základním a nejjednodušším způsobem čištění přírodního kamene je zametání a vysávání suchých nečistot, stejně jako stírání mokrých nečistot vlhkým hadrem, což je díky impregnaci kamene snadné. Použít též lze houbičku, vodu a trochu mýdla či obyčejného saponátu. Odstraníme tak nejběžnější skvrny.

Jak často čistit kameny

Kameny nabíjejte tak často, jak sami cítíte, může být denně, týdně, měsíčně. Jednou měsíčně za úplňku doporučuji stále. Tedy umýt, vložit záměr, dát na svit Luny a ráno k sobě.

Čím se lepí kámen

Epoxidové tmely a pryskyřice se používají pro tmelení a lepení mramoru, žuly a kamene. Díky charakteristickému trvajícímu lepícímu účinku a odolnosti jsou doporučené pro venkovní použití, kde teploty mohou klesnout pod 0°C. Jejich použití je možné i na mokré povrchy.

Čím ošetřit kameny

Základním a nejjednodušším způsobem čištění přírodního kamene je zametání a vysávání suchých nečistot, stejně jako stírání mokrých nečistot vlhkým hadrem, což je díky impregnaci kamene snadné. Použít též lze houbičku, vodu a trochu mýdla či obyčejného saponátu. Odstraníme tak nejběžnější skvrny.

Čím lepit přírodní kámen

Přírodní kámen. Obklad se lepí stavebními flexibilními lepidly určenými pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb. V naší nabídce máme pro lepení obkladů tloušťky 1-2 cm lepidlo QM RKS, které lze použít i pro silnější kámen. Lepidlo obsahuje TRAS proti vzniku výkvětů na kameni.