Na co je dobrá UV lampa?

Na co je dobrá UV lampa?

Na co se používá UV lampa

UV sterilizéry

UV lampy odstraňují z vody veškeré mikroorganismy, bakterie a spóry řas. Takto malé organismy ve velkém množství, vytváří ve vodě zákal, znehodnocují kvalitu vody a ohrožují obyvatele akvária.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi UV a LED lampou

LED lampa. Modernějším nástupce UV lamp místo zářivek využívá LED diody pro vytvrzení LED materiálu. Většina materiálu je dnes určená do UV i LED lampy. Oproti UV lampě není třeba diody měnit, mají dlouhou životnost až 5 000 hodin, což se odráží na pořizovací ceně.

Co dělá UV světlo

Germicidní lampa je zařízení, které přeměňuje elektřinu na ultrafialové záření. UV lampy generují energii v UV spektru, aby zničily bakterie, houby a viry (mikroorganismy). Mikroorganismy zahrnují několik odlišných skupin chorob způsobujících bakterie – bakterie, viry, houby, řasy a prvoky.
Archiv

Jak funguje UV lampa na vodu

Jak funguje UV lampa na vodu

Základem pro ekologické čištění a úpravu vody pomocí UV lamp (UV sterilizátorů) je ultrafialové záření. Vlivem záření se z vody může odstranit až 99,9 % bakterií a jiných mikroorganismů. UV záření totiž mění DNA těchto vodních mikroorganismů a tím jim stěžuje proces rozmnožování.

Kam umístit UV lampu

Stačí je umístit přímo do vody do jezírka. Voda prochází čerpadlem, následně UV lampou a následně je možné volitelně na lampu připojit fontánový kit a používat ji zároveň jako fontánu. Příkladem je tato vnitřní UV fontánová lampa nebo tato UV lampa včetně zabudovaného malého filtru.

Kdy zapnout UV lampu

Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.

Jak dlouho vydrží UV lampa na nehty

Díky pokročilejšímu mechanismu s katodovými zářivkami a CCFL spirálou dokáže lampa vytvrdit UV gely, LED gely, gel laky, akrygely a UV akrygely. Jejich výkon se pohybuje mezi 14 až 36 W a minimální životnost zářivek je kolem 15 000 hodin.

Jak použít UV lampu

Všesměrovou přímo zářící UV-C lampu umisťujeme ideálně doprostřed prostoru, který chceme dezinfikovat. Účinek záření se snižuje s druhou mocninou vzdálenosti od lampy, tj. čím delší vzdálenost od lampy, tím nižší dávku záření daná plocha obdrží a tím nižší bude dezinfekční účinek.

Co pohlcuje UV záření

UV záření je pohlcováno při průchodu plynnými obaly Země. Většina je zachycena již v ionosféře a další část poté v nižších vrstvách atmosféry, z nichž se na záchytu nejvíce podílí stratosféra díky vysokému obsahu ozónu.

Co odráží UV záření

UV záření může na zemi i v zamračený den dosahovat 70 až 75 procent, a to díky odrazům a rozptylům2. Například voda odráží až 20 procent UV záření, čerstvý sníh přibližně 88 procent, písek až 25 procent a betonové cesty okolo 12 procent3.

Jak vybrat UV lampu na vodu

Jak vybírat jezírkovou UV lampu

Čím je UV-C zářivka delší, tím je doba, po kterou se jednobuněčné zelené řasy a další mikroorganismy ozařují, delší. Výkon UV lamp je uváděn ve Wattech. Doporučujeme počítat s výkonem UV lampy 3 – 5 W na 1000 l vody v jezírku.

Jak vybrat filtr na vodu outdoor

Prvním krokem při výběru filtru by měl být váš pocit, zda je voda v pořádku či nikoliv (chuť, zápach, dělá rezavé, černé nebo bílé usazeniny). Následně je ideální si nechat udělat rozbor vody. Ten vám přesně ukáže, jaké nežádoucí látky vaše voda obsahuje a které by tedy filtrace měla řešit.

Jak vybrat UV lampu

Výkonnější lampy mají výkon od 35 – 40 W a doba čekání se pohybuje kolem 2 minut. Nejvýkonnější lampy mají výkon až 45 a více W a doba schnutí je okolo 1,5 minuty. LED lampy mají větší výkon a zpravidla umožňují schnutí do 30 vteřin – 1 minuty. To ocení především profesionálové v kosmetických salonech.

Jak dlouho vydrží UV lampa

UV lampa je zářivková lampa, která vám vytvrdí gel během dvou až pěti minut. Zářivky u takových lamp mají životnost cca 300 hodin, je třeba u nich tedy počítat s pravidelnou výměnou opotřebovaných zářivek (zářivky se časem “vysvítí” a doba vytvrzení se pak prodlužuje nebo se modeláž nevytvrdí vůbec).

Jak používat UV lampu

Všesměrovou přímo zářící UV-C lampu umisťujeme ideálně doprostřed prostoru, který chceme dezinfikovat. Účinek záření se snižuje s druhou mocninou vzdálenosti od lampy, tj. čím delší vzdálenost od lampy, tím nižší dávku záření daná plocha obdrží a tím nižší bude dezinfekční účinek.

Jakou koupit UV lampu

Nejlepší UV lampy na nehty

Pořadí Název Hodnocení
1. Beurer MP 48 ⭐ 100 %
2. Esperanza EBN007 Diamond 80W ⭐ 98 %
3. Verk 15668 Sun Mini 6 LED 18W color ⭐ 87 %
4. ISO UV Lampa DUAL LED 48W 6462 ⭐ 84 %

Kam zapojit UV lampu

UV lampa musí být vždy připojena do sítě přes proudový chránič. K sepnutí UV lampy musí dojít po sepnutí cirkulačního čerpadla, tak aby byl zajištěn optimální průtok vody. Do okruhu UV lampu instalujte vždy za filtr. Doporučujeme instalaci na bypass (smyčku), která umožňuje lepší regulaci průtoku vody UV lampou.

Co zpusobuje UVA

UVA paprsky pronikají do pokožky hlouběji než paprsky UVB, poškozují kolagenová vlákna, a vedou tedy k předčasnému stárnutí pleti i pokožky celého těla. Můžete se těšit na expresní nástup vrásek a pigmentových skvrn. Také mohou způsobit sluneční alergii a vést k rakovině kůže.

Kdy je UV záření nejsilnější

Slunce je nejvíce škodlivé mezi 11:00 a 15:00 a jako uvědomělí milovníci slunce byste tak kolem poledne měli vyhledávat stín.

Kdy zapnout UV lampy v jezírku

Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.

Jak často měnit zářivky v UV lampě

Životnost UVC zářivky je omezená, její výkon se zvolna snižuje od jejího prvního zapojení do sítě a protože je poměrně obtížné přesně spočítat dobu provozu v hodinách, doporučuje se vyměnit žárovku po jednom roce.

Jak funguje filtr na vodu

Pomocí filtračního mechanismu projde voda skrz náplň a náplň vodu vyčistí od nežádoucích látek. Hlavní vlastnost je ta, že síto je tak malé, že se přes něj nedostanou bakterie a někdy i viry (záleží na konkrétním filtru a jeho vlastnostech). Náplň může být z různého materiálu. Nejčastější je duté vlákno.

Jak vyčistit vodu z potoka

Cestovní filtr, nebo chcete-li přenosný systém pro přípravu pitné vody, dokáže bezpečně zbavit třeba vodu z potoka nejrůznějších nečistot, bakterií a parazitů. Filtrují pomocí porézní membrány. Přefiltrovaná voda nemá pachuť, což hrozí při chemickém čištění.

Kdy nechodit na slunce

Dítě ve věku do jednoho roku vůbec slunečnímu záření nevystavujte! Starším dětem a dospělým odborníci doporučují vyhýbat se pobytu na slunci v době od 11 do 15 hodin. Dětskou pokožku chraňte pro ni určenými opalovacími přípravky s fyzikálními filtry, blokují průchod slunečního záření.

Co to znamená UV

Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokážou vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.