Který plyn podporuje hoření?
Jaký plyn je nejvíce zastoupen ve vzduchu
Složení atmosférického vzduchu: 78 % dusík. 21 % kyslík. 0,04 % oxid uhličitý
Jaký plyn vzniká při nedokonalém hoření
Oxid uhelnatý (CO) se v atmosféře přirozeně nachází naopak pouze v nepatrném množství. Vzniká zejména nedokonalým spalováním, tedy v případě, že k plamenu není zajištěn dostatečný přísun kyslíku.
Z jakých plynů se skládá vzduch
Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky. Vzduch je důležitou průmyslovou surovinou, ze které se získává hlavně kyslík, dusík a argon.
Archiv
Z jakých plynů se skládá atmosféra
Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (argon, oxid uhličitý, vodík, helium, neon, radon, xenon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).
Který plyn je nezbytný pro dýchání
Dýchání (respirace /ve fyziologii ventilace/) je proces výměny plynů, zejména kyslíku a oxidu uhličitého mezi organizmem a jeho externím prostředím. Projevem tohoto procesu je dech.
CO je lehčí než vzduch
Dusík je bezbarvý nehořlavý plyn, bez chuti a zápachu, lehčí než vzduch, který je nedýchatelný (proto dusík!).
CO podporuje hoření
Podmínky pro hořeníhořlavá látka. pevné: papír, dřevo, sláma aj. kapalné: benzín, olej, ethanol aj. plynné: zemní plyn, propan-butan aj.oxidační prostředek. nejčastěji vzdušný kyslík.zdroj iniciace. nejčastěji plamen, jiskra, horký povrch.dosažena teplota hoření – nejnižší teplota, při které látka po zapálení trvale hoří
Co je v troposféře
Troposféra je nejnižší část atmosféry, kde se vyskytují nejvýznamnější povětrnostní jevy, přičemž zahrnuje 75 % hmotnosti atmosféry. Zejména v troposféře probíhají procesy, které nazýváme počasí.
V jaké výšce je stratosféra
Stratosféra je vrstva atmosféry nacházející se ve výškách průměrně 10 až 50 km nad hladinou moře. Spodní hranice stratosféry kolísá podle zeměpisné šířky a vlastností vzduchové hmoty od 7 do 18 km. Stratosféra je od další vrstvy oddělena stratopauzou.
Co se deje při Nadechu
Při nádechu se sklípky naplní vzduchem. Kyslík poté prochází přes stěnu sklípku do kapilár, jimiž jsou sklípky opleteny. Každá červená krvinka přijme určité množství kyslíku a odnese jej krevním proudem k cílovým orgánům. Opačným směrem nesou krvinky oxid uhličitý, který opouští dýchací cesty při výdechu.
Co je lehčí než vzduch
Dusík je bezbarvý nehořlavý plyn, bez chuti a zápachu, lehčí než vzduch, který je nedýchatelný (proto dusík!).
Který plyn je lehčí než vzduch
Hustota vzácných plynů
Helium je vzácný plyn s nejnižší hustotou, která je 0,1785 kg/m³, díky čemuž je přibližně 7krát lehčí než vzduch! Pro srovnání: hustota argonu je 1,635 kg/m³, neonu: 0,824 kg/m³, kryptonu: 3,430 kg/m³, xenonu: 5,396 kg/m³ a radonu: 9,078 kg/m³.
Proč je CO jedovatý
Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.
Co potřebuje oheň k hoření
Předpokladem vzniku ohně je palivo, oxidant (například kyslík ze vzduchu) a zahřátí paliva na bod vznícení. Oheň se zažehne, pokud je hořlavá látka vystavena teplu nebo jinému zdroji energie. Tím pádem je tlak ohně větší dole než nahoře. Později se sám udržuje díky teplu, které produkuje.
Co hoří pod vodou
Termit hoří i bez přístupu vzdušného kyslíku a dokonce i pod vodou.
Jak vysoko je troposféra
Troposféra sahá od povrchu země až do 7 km v polárních oblastech a 18 km okolo rovníku a je tedy nejnižší vrstvou atmosféry vůbec. Teplota troposféry klesá s rostoucí nadmořskou výškou. Sahá od konce troposféry do výšky 60 km.
Jaká je teplota v 10 km nad zemí
Zatímco ve výšce ve výšce 2 km nad mořem je 0°C, ve 3 km je -10°C, v 5 km pak -25°C, v 7 km je -40°C, ve výšce 10 km okolo -55°C. Na hranici 11 km, kde končí nejnižší vrstva atmosféry – troposféra, je teplota kolem -59°C. Dvojitá okénka v letadle nás tak také chrání před velmi nepříznivými teplotami.
Jak vysoko je exosféra
Exosféra je pátou a poslední stálou vrstvou Země. Jedná se o okrajovou vrstvu pozemské atmosféry. Za horní hranici exosféry je většinou vědců považována hranice 10 000 kilometrů nad zemským povrchem.
Jak se dostane kyslík do těla
Plíce jsou uloženy v hrudním koši. průdušnice, která se větví do průdušek, kterými vstupuje do plic. Poté následuje výdech, kterým opačným směrem proudí použitý vzduch z těla. V plicích probíhá okysličení krve – na barvivo obsažené v krvi se naváže kyslík a ten je rozváděn dále do těla.
Kde dochází k výměně plynů
K vlastní výměně plynů (O2, CO2) dochází v plicních sklípcích (alveolech). Celkový povrch alveolů je 100 m2. K alveolům přiléhá hustá síť vlásečnic. Difúze je přechod kyslíku a oxidu uhličitého přes alveolokapilární membránu.
Který plyn je nejlehčí
Vodík (chemická značka H, latinsky Hydrogenium) je nejlehčí a nejjednodušší plynný chemický prvek, tvořící převážnou část hmoty ve vesmíru.
Jak je citit oxid uhelnatý
Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku.
Co podporuje hoření
Podmínky pro hořeníhořlavá látka. pevné: papír, dřevo, sláma aj. kapalné: benzín, olej, ethanol aj. plynné: zemní plyn, propan-butan aj.oxidační prostředek. nejčastěji vzdušný kyslík.zdroj iniciace. nejčastěji plamen, jiskra, horký povrch.dosažena teplota hoření – nejnižší teplota, při které látka po zapálení trvale hoří
Co dobré hoří
Bavlněné polštářky a podušky. Máme na mysli takové ty malé na čištění obličeje. Když je pořádně skladujete a přidáte k nim vazelínu (či cokoliv hořlavého typu olej, terpentýn anebo petrolej), tak máte rázem prvotřídního pomocníka pro zapálení ohně. Další palivo zde zajistí, že daná poduška neshoří tak rychle.
Jak hoří hliník
Hliník se v klasickém táborovém ohni roztaví, teplota uvnitř ohniště může dosahovat i 900°C, hliník má teplotu tání nějakých 650°C. Dobrý den, dost se pletete ve smyslu že Hliník nehoří. Hliník hoří cca kolem 3 000°C a je velmi nebezpečný.