Která hvězda svítí první?
Která hvězda svítí na nebi nejjasněji
Pokud bychom se podívali na další objekty, pak například hvězda Sirius ze souhvězdí Velkého psa – nejjasnější ze všech hvězd na obloze – má magnitudu -1,47 a taková Polárka 1,86. Pouhým okem pak za dobrých podmínek daleko od měst můžete vidět objekty do přibližně 6. magnitudy.
Archiv
Kde hledat severku
Polárka je hvězdou souhvězdí Malý vůz (také Malá medvědice), které však na obloze není snadné najít. Lépe se proto najde pomocí "triku" s jasnějším souhvězdím Velkého vozu. Pokud se pomyslně pětkrát znásobí vzdálenost zadní části velkého vozu, dojde se k Polárce.
Kdy vychází první hvězda na obloze
Podle tradice usedáme ke štědrovečerní večeři, až se na obloze objeví první hvězda. Úkol je to tedy velmi důležitý. Tento rok, v předvečer Vánoc, slunce zapadá v našich oblastech kolem 15:47, takže kolem 16:00 můžeme hledat první jasné objekty na obloze.
Čím se liší Polárka od ostatních hvězd
Polárka, jinak také nazývaná Severka, zdaleka není tou nejjasnější hvězdou na noční obloze, naopak by se mohla jevit jako tuctový flíček. Je ale důležitá svojí polohou. Ať je jakákoliv denní či roční doba, zůstává na nebi stále na stejném místě a ostatní hvězdy se zdánlivě točí kolem ní.
Která hvězda je Večernice
Planeta Venuše nese jméno po bohyni krásy a lásky. Její římská obdoba navazuje na řeckou bohyni Afroditu. Jako výrazná hvězda se zjevuje pravidelně na večerní nebo ranní obloze. V takovém případě často říkáme, že je z ní Večernice nebo Jitřenka.
Co je vidět na noční obloze
Na večerní obloze bude možno v první polovině července pozorovat planety Mars a Venuši. V srpnu pak spatříme planetu Saturn, na konci měsíce se k ní přidá i Jupiter.
Jak určit sever podle hvězd
K určení severu podle hvězd na severní polokouli Země nám stačí znalost jen několika hvězd. Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever.
Jak daleko je Polárka
Nachází se v blízkosti severního nebeského pólu, díky čemuž je v současnosti severní polární hvězdou. Revidovaná paralaxa sondy Hipparcos udává vzdálenost Polárky asi 433 světelných let (133 parseků), zatímco výpočty jinými metodami udávají vzdálenost o 30 procent bližší.
Kdy budou padat hvězdy v roce 2023
na 4. ledna 2023 proletí naše planeta proudem částic uvolněných v dávné minulosti z vyhaslé komety 2003 EH1. Na ranním nebi pak zazáří až několik desítek padajících hvězd, které budou vylétat z oblasti mezi souhvězdím Herkula, Pastýře a Draka.
Kdy je nejlepší pozorovat hvězdy
Nejlepší je pozorovat "padající hvězdy" cca mezi 1. a 5. hodinou ranní několik nocí před maximem a po něm. V průběhu maxima roje se dočkáte na tmavé obloze daleko od měst až desítky rojových meteorů za hodinu.
Co je Severka za hvězdu
Polárka (anglicky Polaris [poʊˈlɛərɪs]), α Ursae Minoris (latinsky Alpha Ursae Minoris, zkráceně Alpha UMi, α UMi), též Severka, je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Malého medvěda. Nachází se v blízkosti severního nebeského pólu, díky čemuž je v současnosti severní polární hvězdou.
Co je večerka hvězda
Večernice a Jitřenka
je označení (mohli bychom tyto výrazy psát tedy i malými písmeny) pro poslední zářící objekt, viditelný na časné ranní obloze (Jitřenka) respektive první zářící těleso, viditelné na ztemňující se obloze po západu slunce (Večernice).
Co je nejteplejší planeta
Logicky bychom čekali, že nejteplejší planetou bude Merkur, jelikož obíhá nejblíže Slunci. Není tomu tak. Jestliže mluvíme o skutečně pekelné planetě, řeč je o Venuši. Venuše je v pořadí druhá planeta od Slunce.
Co to je konjunkce
Konjunkce. Situace, kde se Země a další dvě tělesa sluneční soustavy dostanou do jedné přímky. Ze Země potom vidíme obě uvedená tělesa v téměř stejné poloze. Tento pojem se používá hlavně k označení konjunkce s planetami.
Co se stane v červnu 2023
června 2023: nejčasnější východ Slunce
a 17. června 2023 ve 4 hodiny a 47 minut letního středoevropského času. Naopak nejpozdější západ Slunce se koná několik dní po slunovratu – 25.
Jak mohu určit sever bez kompasu
Podle slunce a hodinek – správně jdoucí hodinky otočíme tak, aby malá ručička směřovala ke slunci. Rozpůlíme úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou. Osa úhlu směřuje k jihu. Podle Polárky (Severky) – při dobré viditelnosti najdeme Polárku tak, že prodloužíme spojnici zadních kol Velkého vozu (pětkrát) směrem vzhůru.
Jak se pozna sever
Jednoduchou pomůckou je i náš vlastní stín. Když si v pravé poledne stoupneme zády ke slunci, náš stín směřuje na sever. Když třeba projíždíme kolem slunečnicového pole, tak aniž by slunce pražilo a svítilo naplno, vždy jsou k němu tyto květiny nakloněné.
Co je hvězda Severka
Právě Venuše se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice či Jitřenka.
Kdy budou všechny planety v zákrytu
Velká konjunkce všech jasných planet, kdy se planety úhlově uskupí opravdu blízko sebe, nastane až 9. září 2040. Uvidět proto všech 5 jasných planet (Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn) spolu s Měsícem v jeden okamžik je proto dosti vzácný a velice fotogenický moment.
Kde fotit hvězdy
Proto je ideální fotit noční oblohu v takových místech, od kterých jsou zdroje umělého osvětlení vzdálené a nížeji položené. Nejlépe z toho vychází hory a výše položená místa, daleko od větších měst (relativně dobře jsou na tom ještě oblasti na Šumavě).
Co je Polárka za hvezdu
Polárka patří mezi pulzující hvězdy odborně nazývané cefeidy. Jde o nestabilní hvězdy, jejichž atmosféra se periodicky nafukuje a smršťuje. Tento zajímavý jev můžeme také pozorovat na vlastní oči. Je totiž doprovázen změnou jasnosti hvězdy.
Jak vypada Venuše na obloze
Podle toho, na kterém místě své oběžné dráhy kolem Slunce se Venuše nachází, je vidět buď celá (jako náš Měsíc v úplňku) nebo třeba jako úzký srpek. Také se v závislosti na změně vzdálenosti od Země mění její úhlový průměr. Venuše je druhá planeta v pořadí od Slunce. Nemá žádný měsíc.
Která planeta je Nejchladnejsi
Uran je nejchladnější planetou sluneční soustavy. Běžně je teplota kolem -220 °C; nejnižší změřená teplota byla -224°C.
Která planeta je nejžhavější
Planeta KELT-9b je v současnosti nejvíce žhavou planetou, kterou ve vesmíru známe. Tento pekelný svět se nachází v souhvězdí Labutě, ve vzdálenosti asi 650 světelných let. Obíhá kolem velké a žhavé modré hvězdy spektrální třídy B, která se nachází na sklonku své životní dráhy.
Kdy je pravdivá konjunkce
Konjunkce je pravdivá právě tehdy, když jsou pravdivé oba spojované dílčí výroky. Jinak je nepravdivá. Jinak řečeno, aby byla konjunkce pravdivá, musí být pravdivé oba spojované výroky. Pokud je pravdivý jen jeden nebo dokonce žádný, konjunkce je nepravdivá.