Který šeřík je jedlý?

Který šeřík je jedlý?

Jak poznat jedly šeřík

Šeřík – Květy šeříku překvapí křehkostí kvítků a jemnou nahořklou chutí. Mohou však být až trpké, takže předem jeden kvítek ochutnejte. Šeřík můžete použít do jogurtu ke snídani, ale i do šlehačky či mascarpone. Do slaných pokrmů se nehodí, stejně tak nejde zamrazovat a nevydrží dlouho.
Archiv

Na co je dobrý Šeříkový sirup

Účinky šeříku na zdraví

Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti. Pokud máte oteklé zduřelé mandle a bolí vás v krku, i v takové chvíli vám umí pomoci. Dále ulevuje při revmatu a dnavém záchvatu.
Archiv

Jak vyuzit šeřík

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Kdy sbírat šeřík

Šeřík sbírejte začátkem května, v době, kdy je plně rozkvetlý. Drobné kvítky z jeho květenství můžete použít i jako netradiční jedlou ozdobu na saláty i jiné pokrmy – třeba na svatebních dortech vypadají naprosto úchvatně!
Archiv

Jak sušit šeřík

Sušit můžeme na papíře na půdě či v sušičce nastavené na 40 st. C. Jelikož na jaře často ještě není na půdě tak velké teplo a proces sušení by trval dlouho, bylo by nebezpečí plesnivění, v tomto období používám spíše sušičku. Někdy je doporučováno sušit květenství šeříku zavěšené na šňůře.

Jak se říká šeříku

V Českém jazykovém atlasu můžeme pro označení šeříku nalézt různé nářeční výrazy, např. bez, chebz, křenka, špaňhél, flider, řebříček, a je uvedeno, že většina těchto pojmenování vznikla právě na základě podobnosti květů šeříku a bezu.

Jak uchovat vůni šeříku

Nasbírejte šeřík a naplňte jím jakoukoliv uzavíratelnou sklenici. Plnou sklenici zalijte až po okraj olejem neutrální vůně, ideálně za studena lisovaným, například mandlovým olejem. Důležité je, aby květy šeříku nevyčnívaly z lahve, mohlo by dojít k jejich plesnivění.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak macerovat šeřík

Olej zahřejte na 40 °C a poté jím zalijte šeřík. Nádobu dobře uzavřete a nechte odležet tři dny ve tmě. Pokud chcete mít olej co nejvíce šeříkový, je toho možné docílit opakovaným macerováním květů. Olej z nádoby zceďte, květy vyhoďte a nahraďte je čerstvými, olej opět zahřejte a vlijte do nádoby s novými květy.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme. Větší keře snesou i radikální řez.

Jak se starat o šeřík

Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu. Zemina by měla být v době květu stále mírně vlhká, nikoli však trvale přemokřená – přemokření šeřík nesnáší. To už se raději smíří se suchem.

Co se dá udělat z šeříku

Co lze vyrobit ze šeříku

Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr – omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů.

Proč mi nekvete šeřík

Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.

Co symbolizuje šeřík

Šeřík však není jen keř s úchvatným květenstvím a omamnou vůní. Stejně jako ostatní květy má taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín symbolizuje vášeň a fialový a růžový šeřík znázorňuje lásku obecně.

Jak dlouho vydrží šeřík

Od května zdobí vonné květy šeříku naše parky, ulice a zahrady. Jsou předzvěstí jara, kvetou nádherně a vonní až opojně, ovšem rozkvetlé květní laty (až 20 cm dlouhé) jim vydrží nejdéle 3 týdny.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Jak poznat bez černý

Bez chební při troše pozornosti poznáte – nemá dřevné části, je to jen bylina. Bez červený zase rozlišíte třeba tak, že se podíváte na spodní část listů – jsou do modra. Lidé si pletou květy, ale červený bez kvete dříve než černý. Plody bezu červeného pak jsou, jak název napovídá, červené.

Jak dlouho vydrží béžový šťáva

Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní. Životnost můžem prodloužit zavařením při 70 °C nebo zmrazením. Takto vydrží celý rok.

Jak posílit keř šeříku

Šeříkům velmi prospívá pravidelné hnojení už od jara, přičemž půdu preferují zahradní vápenatější až neutrální, výživnou a dobře propustnou. Šeříky lze množit řízkováním ve skleníku. Množit je ale můžeme také hřížením, odkopky, roubováním, očkováním a nebo výsevem.

Kdy stříhat Odkvetlý šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy zkrátit šeřík

Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.

Jak ořezat starý šeřík

Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.

Jak se suší šeřík

Sušit můžeme na papíře na půdě či v sušičce nastavené na 40 st. C. Jelikož na jaře často ještě není na půdě tak velké teplo a proces sušení by trval dlouho, bylo by nebezpečí plesnivění, v tomto období používám spíše sušičku. Někdy je doporučováno sušit květenství šeříku zavěšené na šňůře.

Jak se stříhá šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Jak dlouho kvete šeřík

Šeřík kvete v měsíci květnu a samotné kvetení trvá mezi třemi až čtyřmi týdny.