Kdy se Zbira bez?

Kdy se Zbira bez?

Kdy kvetou bezinky

Doba květu černého bezu je od června do července a najdete jej témeř všude, kromě nejvyšších poloh. Plodem bezu jsou tzv. bezinky, červené až černé kuličky o rozměru několika málo milimetrů. Ty jsou jedlé, naopak zelené části rostliny + kůra jsou jedovaté.
Archiv

Kdy se sází černý bez

Jakmile na podzim v plodech dozrají semena, vyperte je a zasaďte. V létě lze bez snadno řízkovat a téměř kdykoli je možné vyrýt si již vzrostlejší semenáček.

Kdy stříhat černý bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu.

Jak sbirat květy bezu

Správný sběr černého bezu

Sbírat bezové květy musíme rychle a následně je nutné dát je co nejdříve sušit. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení. Květy sušíme na dobře větraném místě a ideálně na takovém podkladu, aby větraly ze všech stran.

Kde najít černý bez

Ekologie. Lze jej najít na vlhkých lesních mýtinách, na kamenitých místech, v roklích, na mezích, u cest a na rumištích. V přírodě roste volně na světlých i polostinných místech.

Co se dá dělat z bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Jak poznat jedlý bez

Bez černý si lidé někdy pletou s jinými druhy bezu – bezem červeným nebo bezem chebdí. Jenže ty obsahují větší množství jedovatých látek. Bez chební při troše pozornosti poznáte – nemá dřevné části, je to jen bylina. Bez červený zase rozlišíte třeba tak, že se podíváte na spodní část listů – jsou do modra.

Kdy jsou zralé bezinky

Bobule černého bezu v Česku dozrávají během září a října. Již od poloviny května lze však sklízet jeho květy.

Jak stříhat bez

Bez plodí už na jednoletých výhonech, proto dvouleté odplozené výhony vždy pečlivě odstraňujte, a to ideálně hned po sklizni. Je také vhodné bezy prořezávat, aby větve s velkými květy měly dostatek světla a místa. Pak můžete z jedné rostliny získat až 25 kilogramů ovoce ročně.

Kde kvete bez

Bez černý je vysoký keř nebo malý stromek, jeho květy jsou velké, ploché chocholíky a plody malé, černofialové peckovice. Roste z půdy bohaté na dusík, nejčastěji se vyskytuje na kamenitých lokalitách, rumištích, mezích, ale třeba i na vlhkých lesních mýtinách. Je častou součástí českých zahrad.

Jak přesadit bez

Mladé kořeny nebo větve se na jaře a v létě uříznou a vysadí na trvalé stanoviště. Odnože se vysazují na podzim. Pod keřem mnohdy najdeme mladé semenáčky a ty můžeme jednoduše přesadit na nové stanoviště; nejlépe na podzim. Toto jsou nejrychlejší způsoby.

Jak se dělá bezinkový likér

Postup přípravy

Do hrnce s vymačkanou šťávou a vodou, ve které se bez vařil, přidáme cukr, připravenou kávu a vanilkový cukr. Přivedeme k varu a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Necháme vychladnout a dáme odpočinout do lednice do druhého dne. Druhý den přidáme rum, dobře promícháme a nalijeme do čistých sklenic.

Jak dlouho vařit bezinky

Bezinkové víno s droždím

Zralé bezinky vařte 20 minut ve vodě, pak přes plátno přeceďte a nechte 24 hodin stát.

Který hřib je Nejedlý

Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová. „Ke konzumaci pak nedoporučuje ani hřib plavý a hřib skvrnitý.

Jak vypadá černý bez

Bez černý (latinsky Sambucus nigra) je nenáročný listnatý keř, který je běžnou součástí české přírody. Má lichozpeřené a po pěti uspořádané listy, jednotlivé lístky mají protáhlý tvar.

Jak se zbavit bezu

Černý bez je velmi vnímavý k roudupu, podobně jako kopřivy. Stačí ho jednou stříknout a má to spočítané. Abyste nezasáhla vistárii, nebo jiný obrost, snad by se to dalo během aplikace oddělit igelitovou folií. Tu bych odstranil až po zaschnutí, respektive po vstřebání roundupu listovou plochou.

Jak rychle roste bez

Do plné plodnosti bez dorůstá asi v pěti letech, z dobře ošetřovaného stromku sklidíte až dvacet kilogramů bezinek.

Na co je dobrý bezinkový likér

Likér z bezinek je oblíbená chuťovka pro zahřátí. Dá se také užívat jako lék, který pomáhá při bolestech páteře, při revmatismu a při nespavosti a dobře se osvědčuje při neuralgických potížích – tedy při bolestech nervových drah například při zánětech, pohmožděninách či při obyčejném prochladnutí.

Co se dá udělat z bezinek

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.

Co se dá delat z bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Jak poznat Kováře od satana

Čeho si všímat Největší rozdíl je podle mykologa Mikšíka v tom, že hřib kovář má hnědou barvu a zrnitou nohu, zatímco satan má už zmíněný bílý až našedlý klobouk a na noze rozpoznáte síťku. Nejčastěji si ale lidé satana pletou s nejedlým hřibem kříštěm.

Jak poznat jedovatý hřib

Obecně lze říci, že by se lidé měli vyhýbat, či být alespoň obezřetní u hřibů s bílošedou nebo červenofialovou barvu klobouku,“ vysvětluje mykoložka. Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová.

Jak dlouho se louhuje bezový čaj

Bezový čaj – Bylinkový čajJak si ho připravit: Do šálku nasypte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat.Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin.

Jak užívat bezinkový likér

Jak často užívat

K léčbě se užívá jedna malá sklenka bezinkového likéru denně před spaním. Někdo likér miluje vychlazený s kostkou ledu, jiní preferují pokojovou teplotu. Připravte si i další léčivé nápoje. O bylinkách a plodech podzimu, které mají blahý vliv na lidské zdraví a imunitu, jsme psali zde.

Co udělat z bezinek

Plody bezinky obsahují vitaminy B, C, glykosidy, antokyan, karoteny a organické kyseliny. Z bezinek můžete vyrobit sirup, víno, likér, marmeládu nebo čaj. Šťáva z plodů bezinky pomáhá zejména při léčbě migrén, nervových chorob a při zánětu trojklanného nervu.