Kdy se zavadi stent?

Kdy se zavadi stent?

Proč se zavádí stent

Stent je tenká hadička ze specielního materiálu, která má oba konce stočeny ve tvaru prasečích ocásků. Tyto konce zajišťují stabilitu hadičky mezi ledvinou a měchýřem. Stent je zaváděn po specielním vodiči za RTG kontroly – slouží k obejítí překážky mezi ledvinou a močovým měchýřem.
Archiv

Jak se vytahuje stent

Nejčastěji se používají stenty šes- timěsíční. Jak se stent vytahuje Tato procedura je daleko snazší a rychlejší než zavedení stentu. Po zneci tlivění močové tru- bice anestetickým gelem se zavede nástroj (cystoskop) do močového měchýře a pomocí kleštiček se stent vytáhne.
Archiv

Jak se zavádí stent do ledviny

Zavede se přístroj (cystoskop) skrz močovou trubici do raku celý měchýř zkontroluje. Poté se nalezne ústí ji se do něj nastříkne kontrastní látka, která se sleduje pod re mu umožní kontrolu močovodu a nelezení překážky. Poté se do ledviny a po něm drenáž v podobě stentu. Drát se odstraní.
Archiv

Co je stent na srdci

Stent je pružinka vyrobená z ušlechtilých kovů. Pomocí dilatačního PTCA balónku je zavedena do místa zúžení věnčité tepny. Zde je při nafouknutí balónku tato pružinka roztažena a vtlačena do cévní stěny. Po vyfouknutí balónku je balónek z tepny vytažen, ale stent ve stěně tepny zůstává trvale.
Archiv

Co znamená stent

Stent je pomůcka, která se zavádí do dutých orgánů za účelem zachování (nebo obnovení) jejich průsvitu, například do srdečních tepen zúžených aterosklerózou, do jícnu, průdušnice, žlučovodu či močovodu při jejich postižení nádorem, tlakem zvenčí apod.

Co je lékový stent

Lékové stenty – (Drug Eluting Stents – DES) Lékové stenty tvoří další velmi významný krok v boji s restenózou. Spojují mechanické působení stentů na recoil a remodelaci tepny s aplikací léků, které inhibují neointimální hyperproliferaci. Ovlivňují tak všechny 3 složky procesu restenózy.

Co je stent v lékařství

Stent je zdravotnický prostředek trubicového tvaru umístěný v těle tak, aby udržel průchodnost trubicové struktury, která je zúžena, nebo uzavřena. Stentů je v současnosti mnoho druhů, využívaných na různé účely.

Jak je dlouhý močovod

Močovod (Ureter) je lehce oploštělá trubice, dlouhá 25–30 cm, s průměrem 4–7 mm, která vede moč z ledvinné pánvičky do močového měchýře.

Co je dobré na ledvinové kameny

Některé kameny odejdou samy, podobně jako písek v ledvinách, ale kameny větší než 4 mm je většinou nutné odstranit například extrakorporální litotrypsí rázovou vlnou či chirurgicky. Součástí léčby i prevencí by měla být ledvinová dieta. Ta se doporučuje podle typu močových kamenů.

Proč se dělá katetrizace

Jde o poměrně novou metodu léčby poruch srdečního rytmu, umožňující zničení (tj. ablaci) abnormální tkáně v srdci, která zodpovídá za vznik této poruchy. Děje se tak nechirurgickou cestou (tj. bez nutnosti operace srdce), a to pomocí speciálních tenkých a ohebných elektrod (katétrů).

Kdy se dělá katetrizace

Nejčastěji se katetrizační vyšetření srdce provádí při podezření na přítomnost ischemické choroby srdeční ať už ve své akutní (infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris) nebo chronické formě (stabilní námahová angina pectoris).

Co nesmí být v moči

Vznik moči

Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky.

Která ledvina je níže

Ledviny mají typický fazolový tvar. Jsou umístěny v zadní části dutiny břišní tak, aby byly chráněny dolními žebry, prává ledvina je přitom kvůli umístění jater o něco níže než levá , levá ledvina je zase větší a těžší. Délka ledviny je okolo 10 cm a její šířka asi 3 cm.

Co nejíst při ledvinových kamenech

Nemocní s těmito kameny by měli omezit potraviny, které obsahují zvýšené množství tzv. purinových látek: vnitřnosti, ryby, luštěniny, masové výtažky, maso a uzeniny, zejména tučné, dále houby, nadměrně tučné potraviny, čokoládu a alkoholické nápoje. Moč těchto nemocných bývá velmi kyselá.

Jak bolí ledviny

Projevuje se především bolestí v zádech, břiše, nevolností, zvracením, vysokou teplotou, zimnicí a častým močením, které bývá bolestivé a pálivé. Moč je u akutního zánětu ledvin tmavá a zakalená, někdy s příměsí krve, a dokonce i hnisu. V nejhorším případě může dojít k otoku ledvin a jejich trvalému poškození.

Kdy se provádí katetrizace

Nejčastěji se katetrizační vyšetření srdce provádí při podezření na přítomnost ischemické choroby srdeční ať už ve své akutní (infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris) nebo chronické formě (stabilní námahová angina pectoris).

Kdy se dělá cévkování

Důvodů k odstranění (a cévkování) moči může být několik, hlavním bývá nebezpečí vzniku infekce při hromadící se moči v močovém měchýři. Cévkování se provádí například po operacích, nebo při inkontinenci (úniku moči) a pokud se jedná o dlouhodobé či trvalé řešení, je třeba cévku pravidelně vyměňovat.

Jak vypadá katétr

Vypadá jako makaron, ale funguje jako štafle

„Jde o materiály, které mají vlastnosti pryže a současně se dají zpracovávat jako běžné termoplasty,“ popisuje specifikum tohoto materiálu. Klíčový je přínos strojů, které dokážou tenké hadičky extrudovat podobně jako třeba makarony.

Jak často by měl člověk močit

Normální je do 10 močení za den (8x během dne, 2x v noci), při doporučovaném příjmu tekutin. Pokud někdo chodí čůrat častěji, mělo by ho zajímat, proč, měl by navštívit urologa. Časté močení totiž může být příznakem nejrůznějších, nejen urologických onemocnění.

Co znamená když pění moč

Jestli moč hodně pění, tedy je v ní vzduch, může to být příznakem píštěle (nepřirozeného kanálkovitého propojení mezi orgány), ale také nádoru. Bát se nemusíte, když v moči plave zákal, jakoby obláčky, ty nejsou špatným znamením.

Co rozpouští ledvinové kameny

Tato metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Obvykle se užívají perorální preparáty jako citrát draselný nebo bikarbonát sodný. Po dosažení pH 7,0-7,2 se začne kámen zmenšovat, nebo se může úplně rozpustit.

Co se nesmi na ledviny

Strava nesmí být dráždivá, omezujeme koření, zejména pepř, papriku, nové koření, tymián, muškátový oříšek apod. Nepodáváme ani pikantní lahůdkářská jídla, jako jsou očka, rybí saláty, zavináče, sardelky, pikantní paštiky, saláty. Omezujeme příjem uzenin, protože jsou značně kořeněné.

Jak se projeví selhání ledvin

Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče. Pokud tyto potíže přetrvávají déle a úprava životního stylu nepomáhá, poraďte se s lékařem. Důležitý je rozbor krve a moči a případné vyšetření ultrazvukem či rentgenem.

Jak se poznají problémy s ledvinami

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti. S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

Jak se zbavit srdeční arytmie

Jaké jsou léčebné možnosti k zvládnutí arytmiíkardiostimulátor.léky (antiarytmika)katetrizační ablace.chirurgická ablace.kardioverter-defibrilátor.