Kdy se sází okurky?

Kdy se sází okurky?

Kdy nejpozději zasít okurky

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Archiv

Kdy sázet okurky ze semínek

Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů. Pár dobrých tipů a triků, jak pěstovat ze semínek, najdete tady. Semínka vyséváme během první půlky května. A když máme inkrustovanou sadbu, můžeme si s ní troufnout ven dokonce ještě v dubnu.

Kdy se sází nakládačky

Nakládačky můžete vysévat zhruba do konce května, ale protože rychle rostou, nic se nestane, když si na ně vzpomenete až v červnu. Pro výsadbu sazenic je ideální termín koncem května, kdy už nehrozí pozdní mrazíky.

Kdy okurky na záhon

Jak vysévat salátové okurky

Okurky vyséváme přímo na záhon koncem dubna, počátkem května. Výsev časujeme tak, aby okurky vzcházely po přechodu pozdních jarních mrazíků, tedy po polovině května. Časnější výsevy chráníme překrytím netkanou textilií. Vyseté osivo okurek vzchází do 7 až 10 dní v závislosti na teplotě.

Co sázet k okurkám

Okurka je primadona

Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy. Jako předplodina nejsou vhodná zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Kde zasadit okurky

Okurkám svědčí kyprá, výživná a na humus bohatá půda. Do záhonu proto lehce zapravíme 5-10 cm silnou vrstvou kvalitního, vyzrálého kompostu. Záhon by měl ležet na slunném teplém místě, chráněném před větrem.

Kam zasadit okurky

Záhon by měl ležet na slunném teplém místě, chráněném před větrem. Prohřátí půdy, které okurkám svědčí, uspíšíme položením černé fólie na záhon týden až měsíc před výsevem či výsadbou.

Jak hluboko sázet okurky hadovky

15 cm. Je určená pro pěstování ve sklenících, fóliovnících a fóliových tunelech. Při sklizni v délce 10–12 cm je považována za delikatesu.

Proč vadnou sazenice okurek

Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta. Okurky jsou prostě primadony, ale i ony mají své spřízněnce.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co dát pod okurky

Ideální předplodinou je hrách, fazole, řepa a nebo cibule. Pokud chceme zajistit zejména v době střídání teplot vysazeným okurkám kvalitní růst kořenů a nebo ideální podmínky pro klíčení semínek, je dobré použít černou netkanou textilii, která půdu pod ní prohřívá a udržuje bez výkyvů teplot.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Jak správně zasít okurky

Sazeničky je vhodné vysazovat až po zmrzlých mužích, protože jinak by je přízemní mrazíky mohly poškodit, jednotlivá semena sypeme po 2 až 3 semenech do mělkých jamek. Vhodné je přikrýt zasazené rostlinky netkanou či igelitem, čímž je ochráníme před chladem. Půdu kolem vzešlých rostlin udržujeme kyprou a čistou.

Co potřebují okurky

Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým).

Proč žloutnou okurky nakládačky

Ale pokud máte ve foliovníku PARTENOKARPICKOU odrůdu salátovek, které žloutnou mladé okurky na rostlině od květní špičky a rostliny je jinak na první pohled v pořádku, s největší pravděpodobností se jedná o akutní nedostatek výživy N (dusíkem).

Jaké hnojivo použít na okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak správně pěstovat okurky

Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Jak hluboko se sází okurky

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak hluboko koření okurky

Důležité živiny

Pokud je těžká a sléhavá, špatně porostou hlavně cukety, dýně a okurky, které mají jemné a snadno poškoditelné kořeny. Na místo s horší kvalitou půdy se tak lépe hodí rajčata, koření až v metrové hloubce.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Na co zavěsit okurky

Nakladačky sázejte alespoň 30 cm od sebe, půdu pod nimi je dobré zamulčovat. Použít lze třeba posečenou trávu nebo slámu. Omezíte tím bujení plevele a mulč zároveň v půdě zadrží vláhu, kterou okurky tolik potřebují.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.