Kdy dozrávají fíky v Chorvatsku?

Kdy dozrávají fíky v Chorvatsku?

Kdy rostou fíky v Chorvatsku

"Dny fíků" v Krku ve dnech 31.8. – 2.9. 2018. Vždy na přelomu srpna a září se v Krku na stejnojmenném ostrově konají "Dny fíků" (Dani smokava), které navazují na zdejší tradici pěstování fíkovníků a využívání plodů fíků na nejrůznější způsoby.
Archiv

Jak se jí čerstvé fíky

Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi. Můžete je ale i přidat do smoothie, salátů nebo koláčů.

Co z nezralých fíků

Nezralé fíky je vhodné nechat dozrát rozložené na tácku při pokojové teplotě. Sušené fíky jsou trvanlivé, neboť procesem sušení se obsah sacharidů zvyšuje až na 70%. Sušené fíky mohou být skladovány po dobu několika měsíců v chladném a tmavém místě nebo v chladničce.

Co je to Breba

Fíky na rostlině dozrávají v několika vlnách – první jsou tzv. "breba" fíky, které se objevují na loňském dřevě ještě dříve než se pořádně rozvinou listy (často jsou jejich zárodky viditelné již na podzim), pak nastupuje "hlavní" úroda na mladém letošním dřevě, která pak postupně dozrává až do konce vegetačního období.
ArchivPodobné

Kdy se trhají fíky

Sezóna čerstvých plodů je v září a říjnu, ty sušené jsou nejlepší a nejsladší právě tu nadcházející zimu po sklizni. V našich končinách sklízíme fíky také v říjnu či ještě v listopadu tam, kde stíhají dozrát.

Kdy kvete Fík

Kvete od března do července. Pěstují se především samičí rostliny, na kterých se tvoří bez oplození bezsemenné plody. Rostlina je dvoudomá.

Na co jsou dobré fíky

Fíky jsou také bohaté na sacharidy, vitamíny E a B, minerály, jako je draslík, vápník, hořčík a železo. Jsou lehce stravitelné a působí nejen močopudně, ale i jako mírné projímadlo. Zmírňují kašel, ulehčují vykašlávání a změkčují dýchací cesty. Dopřejte si je proto například při nachlazení i chřipce.

Jak se jedí kaktusové fíky

Jak konzumovat plody – kaktusové fíky

Před konzumací plody nejprve omyjeme. Dále je můžeme konzumovat lžičkou, pokud je příčně rozřízneme, anebo je oloupeme a jíme jako banán. Dužina obsahuje dosti tvrdých semínek, ta se jí také. Chuťově připomíná toto ovoce hrušku a je velmi bohaté na cukry.

Kdy se sbírají fíky

Sezóna čerstvých plodů je v září a říjnu, ty sušené jsou nejlepší a nejsladší právě tu nadcházející zimu po sklizni. V našich končinách sklízíme fíky také v říjnu či ještě v listopadu tam, kde stíhají dozrát. Ještě lépe je přesunout je na zimoviště nebo do skleníku – dozrají do sladka i během podzimu a zimy.

Co s Nedozrálými fíky

Plody jsou zralé teprve tehdy, když se zbarví do čokoládově hnědé barvy. Pak jsou velmi sladké a dobře se dají i sušit. Pokud ho máte v nádobě( na fotu to není vidět),přemístěte jen na jižní závětrnou stranu,pokud fíkynedozrají,zachovejte je na fíkovníku do příští sezony, pak vám určitě stihnou dozrát.

Jak urychlit zrání fíků

Až fíkovník urodí

„Lze jej hnojit běžnými zahradnickými hnojivy, ale není to nutné. Nadbytek dusíku vede k velmi rychlému růstu a jak už jsem zmínil, část dřeva takto narostlých větví stejně nestihne do zimy dobře vyzrát.

Jak dlouho dozrávají fíky

Dužnina fíků může být bílá, fialová, černá nebo červená; průměr plodů se dle odrůdy pohybuje mezi 5 až 9 cm. Plody ranných odrůd dozrávají za 80 až 100 dní, pozdní odrůdy asi za 125 dní.

Kdy začíná plodit fíkovník

Fíkovník může plodit již 2. nebo 3. rokem, záleží však na podmínkách i troše štěstí. Do pěti let byste se však měli plodů dočkat jistě.

Jak dlouho vydrzi fíky

Uskladněné v lednici vydrží až dva týdny. Ty měkké a vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, ať už samotné, do salátů nebo k sladkým dezertům.

Jak dlouho vydrzi Susene fíky

Skladování čerstvých fíků je nejlepší v ledničce, ale i zde je třeba dbát na to, aby se co nejdříve zkonzumovaly. Sušené fíky jsou k dostání po celý rok a nerozbalené vydrží několik měsíců.

Jak poznat Zraly Kaktusovy fík

Plod kaktusu je krásně zbarvený, od zelené přes žlutou až červenou. Velikost opuncie se pohybuje kolem 5–10 cm a tvarem je oválná. Na co si určitě dejte pozor, jsou drobné trny. V obchodě jsou opuncie většinou očištěné, ale sotva viditelné trny se dají snadno přehlédnout a můžou dost potrápit.

Jak oloupat Kaktusovy fík

Nejjednodušší je opuncii oloupat podobně jako banán. Aby se vám lépe loupala, nechte ji na pár hodin koupat ve studené vodě a půjde to raz dva. A teď už vám nic nebrání v tom si opuncii jak se patří vychutnat. Chuťově může připomínat šťavnatější fík či hrušku.

Proč mi Nedozrávají fíky

Pokud máte fíkovník jako já dovezený z Chorvatska nebo jiné teplé krajiny, tak fíky nedozrají. Také mám každý rok spoustu fíků k ničemu, na zimu stromek zakrýváme hadrama aby nevymrznul. U nás se prodává fíkovník který je odolnější a ten dozrává.

Kdy se stříhá Fík

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak zpracovat fíky

Fíky se dají vařit, grilovat, konzervovat nebo sušit, používají se ve slané i sladké kuchyni. Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní.

Kdy Dozrava opuncie

Pakliže pěstujeme opuncii v nádobě, přesazujeme ji zásadně na jaře, pokud je to tedy vzhledem k rozměrům rostliny a květináče nezbytně nutné. Plody opuncie, jak jsme si již řekli, lze konzumovat. Je však třeba jejich povrch zbavit drobných osinek, které bohužel mají zpětné háčky.

Jak dozrávají fíky

Na jaře dozrávají fíky, které rostlina nasadila na podzim, v létě dozrávají tzv. breba fíky, což jsou plody, jež vyrůstají na loňských výhonech, a na podzim pak plodí letošní výhony. Klasické fíky a breba fíky se mohou lišit velikostí, ale i barvou, proto můžete někdy na stromě vidět dvoje různé plody.

Jak jíst plody opuncie

Plody opuncie se konzumují jen tak syrové, ze šťavnaté dužiny se lisují džusy, vyrábí se z ní tekuté sladidlo. Využití ale najdou i v kuchyni. Skvělé jsou, pokud je namícháte do salátů, tepelně upravené se podávají k drůbeži a rybám, využívají se k přípravě omáček, vyrábí se z nich džemy.

Kde roste opuncie

Po objevení Ameriky se opuncie rozšířily do Středozemí a dále do ostatních částí světa. V současnosti jsou nejvíce pěstované v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii, severní a jižní Africe a v Indii. V evropských pramenech pochází z roku 1515, kdy byla nalezena na Haiti.