Kdy aplikovat postřik na rajčata?

Kdy aplikovat postřik na rajčata?

Jak se projevuje plíseň na rajčatech

Zpravidla plíseň poznáte podle skvrn, které se začnou objevovat na okrajích a ze spodní strany listů. Fleky mohou mít různou barvu podle typu plísně: od šedozelených přes hnědé až černé. Rajčata napadená plísní vypadají, jako kdyby je sežehlo sluníčko, přičemž listy postupně usychají a plody hnijí.
Archiv

Jak zachránit rajčata napadená plísní

Při slabším napadení listy ustřihneme, abychom aspoň částečně odstranili zdroj šíření plísní. Při silném napadení je nutné odstranit celé rostliny. Napadené rostliny je nutné okamžitě zlikvidovat, nejlépe spálit! Rozhodně nepatří na kompost!
Archiv

Co je proti mšicím na rajčatech

Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou larvy slunéčka sedmitečného. Čistě přírodních řešení je více. Proti mšicím můžeme bojovat například blízkostí zasazené levandule nebo známé afrikány. Připravit si můžeme též výluh z kostivalu nebo kopřiv.

Kdy aplikovat postřik proti plísni bramborové

Hlavní postřik proti plísni bramborové by měl být proveden na přelomu května a června. A další postřiky se preventivně provádí i během července. Systémové fungicidy vyměňte za kontaktní, které mají kratší ochranné lhůty. Rajčata stříkejte zejména před a po dešti.
Archiv

Jak zastavit plíseň na rajčatech

Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.

Proč se u rajčat kroutí listy

Nejčastěji kroucení rajčat (stejně jako paprik, cibule a dalších rostlin) způsobují škůdci, a to mšice a svilušky. Těch se co nejrychleji zbavíte některým z fungicidních přípravků na přírodní bázi. Vyzkoušet však můžete i některé babské rady.

Proč hnědnou plody rajčat

Na květním konci rajčete vznikají nejprve světle hnědé vodnaté skvrny, které jsou později hnědé až černé, nekrotické, ostře ohraničené a mírně propadlé. Příčinou této poruchy je relativní nedostatek přijatelného vápníku. Porucha se za určitých podmínek objevuje i na půdách dostatečně zásobených vápníkem.

Co je nejlepší na mšice

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky. Chemická ochrana především před mšicemi a molicemi se doporučuje nejdéle 14 dní před začátkem postupné sklizně.

Jak dlouho nesmí pršet po postriku

Jak dlouho po provedení postřiku nesmí pršet To je u každého přípravku dost individuální. Ale pokud v návodu není uvedeno jinak, tak ideální je 12 hodin.

Jak zachránit rajčata

Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Co proti plísni na rajčatech

Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.

Co nesnáší mšice

Mšice nesnášejí česnek.

Rozmačkejte 2 – 3 stroužky česneku a přes noc je nechte vylouhovat ve vodě. Roztok pak postřikovačem aplikujte na postiženou rostlinu. Důležité je postříkat i spodní části listů. Výhodou je, že česnek odpuzuje i mravence, kteří mšice přenášejí a brání proti predátorům.

Kdy proti mšicím

Pokud necháme mšice na některých rostlinách přemnožit – což zvládají velmi rychle, protože mšice mají zvláštní způsob rozmnožování – je již většinou na účinné zásahy pozdě. A právě nejúčinnější jsou postřiky nyní! Ještě před rozpučením dřevin a nebo rozkvětem – v předjaří či na začátku jara.

Co dělat když se rajčatům kroutí listy

Rajčata mají ráda rovnoměrně zavlažované půdní prostředí. Když je rostlina dehydratovaná, její listy se mohou začít svíjet a kroutit. Řešením je pravidelné a dostatečné zalévání, zejména během suchých období.

Proč se kroutí vrchní listy rajčat

Kroucení listů u rajčat

U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty. Kroucení listů však může způsobit i opak – přemokření či nedostatek živin (draslíku, hořčíku, hořčíku).

Kdy aplikovat postřik

Pokud provádíte zálivku nebo hnojivý postřik, doporučujeme vždy provést brzy ráno nebo v podvečer, kdy již nesvítí na rostliny sluníčko a nedochází k vysokému odparu vody z půdy. Rostliny a půda lépe přijme vodu a nedojde k popálení rostlin (pokud nedáte vyšší dávku minerálního hnojiva).

Kdy delat Postrik

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak vysoko nechat růst rajčata

Jak pečovat o vzrostlé rostliny

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm. Pokud by rostla výš, uštípněte ji. U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla. Velmi důležitá je závlaha.

Proč zasychají listy rajčat

Na vině může být i nadbytek půdního dusíku nebo draslíku. Preventivní ochranou je proto pravidelná zálivka a vyrovnaná výživa. Při výskytu poruchy lze na listy aplikovat chlorid vápenatý, ledek vápenatý (ne však ledek amonný s vápencem) nebo speciální hnojiva.

Jaké je nejlepší hnojivo na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.