Kdo uděluje azyl?

Kdo uděluje azyl?

Kdo rozhoduje o udělení mezinárodní ochrany

Správní řízení o udělení mezinárodní ochrany provádí Ministerstvo vnitra České republiky (dále jen "ministerstvo"). Zahájení řízení je vázáno na podání žádosti o mezinárodní ochranu cizincem, což je projev vůle cizince, z něhož je zřejmě, že hledá v České republice ochranu před pronásledováním nebo vážnou újmou.

Jak funguje azyl

Žadatelem o azyl se rozumí člověk, který o sobě tvrdí, že je uprchlík a žádá mezinárodní ochranu před pronásledováním nebo nebezpečím vážné újmy v zemi původu. Každý uprchlík je tedy nejprve žadatelem, ale ne každý žadatel bude nakonec uznán uprchlíkem.

Jak požádat o azyl v ČR

Prohlášení je možno učinit na hraničním přechodu, v přijímacím středisku, v záchytných zařízeních pro cizince, ve zdravotnickém zařízení v průběhu hospitalizace nebo ve vězení. Cizinec má povinnost dostavit se do 24 hodin od prohlášení do přijímacího střediska, kde podá žádost o azyl.

Kde podat žádost o mezinárodní ochranu

Takovou žádost lze podat pouze na území České republiky (nikoliv tedy například prostřednictvím ambasády), a to cizinecké policii na zákonem o azylu stanovených místech, konkrétně na hraničním přechodu, v přijímacím středisku, na odboru cizinecké policie krajského ředitelství policie (za podmínky, že se cizinec …
Archiv

Co je to mezinárodní ochrana

Mezinárodní ochrana‌ je zastřešující pojem, který používá zákon o azylu pro společné označení azylu‌ a doplňkové ochrany. Uděluje se cizincům, kteří se nacházejí na území České republiky a z určitých, zákonem stanovených důvodů se nemohou vrátit do své země.

Co je to doplňková ochrana

Doplňková ochrana je formou mezinárodní ochrany, kterou může cizinec získat, obává-li se návratu do země svého původu, avšak nesplňuje podmínky pro udělení azylu. Doplňková ochrana má svůj původ v právu Evropské unie a v České republice mají cizinci možnost ji získat od roku 2006.

Jak získat azyl

Osoba žádající o azyl v ČR musí splnit podmínky uvedené v Zákoně o azylu, podle kterého musí být žadatel “pronásledován za uplatňování politických práv a svobod, nebo mít odůvodněný strach z pronásledování z důvodu rasy, pohlaví, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo pro zastávání …

Co je to status uprchlíka

Uprchlík (také běženec) je člověk, který nedobrovolně opustil svoji rodnou zem nebo stát, kde žil. Uprchlíky lze rozlišovat na politické uprchlíky (utekli kvůli represivnímu režimu ve své zemi), válečné uprchlíky (utekli kvůli válečné situaci ve svojí zemi) nebo ekonomické uprchlíky (utekli za lepším živobytím).

Jaký je rozdíl mezi azylem a doplňkovou ochranou

Rozdíl mezi azylem a doplňkovou ochranou

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma druhy mezinárodní ochrany je v délce trvání. Zatímco azyl se uděluje na neurčito, zpravidla do doby, než nebezpečí pomine, doplňková ochrana trvá jeden až dva roky. Také důvody pro udělení ochrany se u obou druhů liší.

Co je to azylant

Azylant – cizinec, kterému byl udělen azyl, tedy forma mezinárodní ochrany. Azyl stát poskytuje lidem v souvislosti s jejich pronásledováním podle kritérií Ženevské konvence. V ČR je osoba, které bylo přiznáno postavení uprchlíka, označována jako azylant. Často bývá nesprávně zaměňován s pojmem migranta.

Co musí zahrnovat systém ochranného pospojování

Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

Jak dlouho můžu být v azylovém domě

Jak dlouho můžu být ubytovaná v Azylovém domě Doba poskytnutí sociální služby AD zpravidla nepřevyšuje jeden rok. Smlouva o poskytnutí sociální služby je sjednávána na dobu šesti měsíců bez zkušební doby a může být prodloužena o dalších 6 měsíců.

Jaká má azylant práva

Azylant má v České republice stejné postavení jako cizinec s uděleným trvalým pobytem. Azylant tudíž nemá volební právo a např. nemůže vykonávat takové zaměstnání, jehož podmínkou je státní občanství.

Kdo rozhoduje o přijímání uprchlíků

Kvóty přijaté v roce 2015 zavazují Českou republiku k nabídce takového počtu míst, kolik jich je Česká republika schopna kapacitně dočasně přijmout do uprchlických zařízení a vést s nimi azylové řízení, bez povinnosti azyl udělit.

Kdo jsou azylanti

Azylant – cizinec, kterému byl udělen azyl, tedy forma mezinárodní ochrany. Azyl stát poskytuje lidem v souvislosti s jejich pronásledováním podle kritérií Ženevské konvence. V ČR je osoba, které bylo přiznáno postavení uprchlíka, označována jako azylant.

Kdo je přistěhovalec

Digitální přistěhovalec je člověk, který se narodil před rozšířením digitálních technologií. Za digitální přistěhovalce považujeme lidi narozené před rokem 1980. Tato skupina lidí se od narození pohybovala v prostředí, ve kterém digitální technologie ještě nebyly.

Co uzemnit v koupelně

Pokud máte v koupelně vše za chráničem, není třeba pospojování. V koupelně se musí řešit doplňující pospojování bez ohledu na chrániče. Už jen proto, že je to prioritní záležitost všelijakých možných cizích vodivých částí, které pak ve většině případů stačí pospojit v jednom bodě elektroinstala ce blízkém koupelny.

Proč se uzemňuje

Uzemnění je vodivé spojení elektrického rozvodu nebo různých kovových předmětů se zemí. Účelem uzemnění je zajištění správné činnosti některých elektrických zařízení a ochrana před úrazem elektřinou, ochrana před bleskem, přepětím a před účinky statické elektřiny.

Jaký je rozdíl mezi legální a nelegální

Nelegální drogy jsou zakázané zákonem. Jejich držení nebo distribuce může mít právní následky. Legální drogy jsou látky, které společnost dlouhodobě využívá v rámci tradice, z léčebných nebo praktických důvodů (rozpouštědla, ředidla). Jejich nebezpečnost je někdy mnohem větší než u nelegálních drog.

Odkud uprchlíci přicházejí

Sedm z deseti lidí, kteří hledají útočiště mimo své domovské země, pochází z pouhých pěti zemí – Sýrie, Venezuely, Ukrajiny, Afghánistánu a Jižního Súdánu. Více než třetinu všech nuceně vysídlených tvoří děti. Tři čtvrtiny uprchlíků se nacházejí v rozvojových zemích.

Kam miri uprchlíci z Ukrajiny

V přepočtu na obyvatele se nejvíce ukrajinských uprchlíků nachází ve státech střední a východní Evropy. Oficiálně, tedy čistě na základě počtu vydaných víz, hostí relativně nejvíce běženců Česko (konkrétně 43 na 1 tisíc obyvatel). Srovnatelný počet uprchlíků vzhledem k populaci evidují Polsko a Estonsko.

Jaký je rozdíl mezi imigrací a emigrací

Pokud pocházíte z Itálie a rozhodnete se žít ve Španělsku, budete v Itálii považován za emigranta (člověk, které opustil svou rodnou zemi) a ve Španělsku za imigranta. Imigrant je tedy člověk, který se přistěhoval do jiné země, než ze které pochází, z pohledu obyvatele této jeho nové vlasti.

Co to je imigrace

Imigrace neboli přistěhovalectví (opakem je emigrace) je proces, při němž se na území státu usazují obyvatelé přicházející ze zahraničí. Konají tak z ekonomických, politických či náboženských důvodů.

Co je ochranné pospojování

Ochranné pospojování je elektrické propojení provedené takovým způsobem, aby zabránilo výskytu nebezpečných dotykových napětí mezi částmi současně přístupnými dotyku.

Jak hluboko musí být hromosvod

Zemnič by měl být uložen v hloubce minimálně 0,5 m v zemi a ve vzdálenosti asi 1 m od vnější zdi objektu. V revizní zprávě je nutné uvést, jaký typ uzemňovací soustavy byl pro revidovaný objekt použit.