Kdo dobyl Antarktidu?

Kdo dobyl Antarktidu?

Kdo bydlí na Antarktidě

Symbolem Antarktidy jsou tučňáci, jen několik málo druhů však sídlí přímo na Antarktidě např. tučňák kroužkový, císařský, oslí, patagonský, královský atd. V antarktickém moři žije celkem 19 druhů savců, jsou to především lachtani, mroži, tuleni, rypouši, velryby, plejtváci, kosatky nebo vorvani.

Kdo dobyl severní pól

K severnímu pólu se na saních po ledu vypravili Frederick Cook (1908) a Robert Peary (1909). Renomované instituce Cookovy doklady dosažení pólu neshledaly za průkazné a tak byl pokládán za prvního pokořitele severního pólu Peary.

Kdo obeplul Antarktidu

K objevení kontinentu byl vy- zván úspěšný kapitán James Cook: v l. 1772–75 obeplul pobřeží cca po 60° j. š. (na jednom místě pronikl dokonce až na 71°14' j.

Kdo byl první na jižním pólu

První výprava, která dosáhla jižního pólu 14. prosince 1911, byla Amundsenova expedice vedená norským polárníkem Roaldem Amundsenem.

Kdo byl prvni na Arktidě

Antarktidu jako první nejspíš spatřil baltský Němec v ruských službách pocházející z estonského ostrova Saaremaa. Mořeplavec Fadděj Faddějevič Bellingshausen (německy Fabian Gottlieb von Bellingshausen) před 200 lety, 28. ledna 1820, zahlédl bělostné ledové břehy, které pravděpodobně patřily sedmému světadílu.

Jak je rozdelena Antarktida

Napříč tímto ledovým kontinentem se táhne Transantarktické pohoří a dělí jej na západní a východní část. Dělení Antarktidy na východní a západní zavedl v roce 1902 E. S. Balch. Východní Antarktida je převážně na východní polokouli.

Kdo byl první na Arktidě

Obyvatelstvo. Původními obyvateli Arktidy jsou už po tisíciletí Inuité (v jejich řeči Lidé), kteří jsou také označováni jako Eskymáci. Naučili se žít v těchto nehostinných polárních krajích Severní Ameriky a Grónska.

Kdo první stanul na severním pólu

V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.

Kdy roztaje Antarktida

Pokud se tání ledovců nezmírní a neudělá se nic pro snížení skleníkových plynů v atmosféře, roztaje do roku 2070 až čtvrtina veškerého ledu na jižním pólu.

Kdo dobyl severní a jižní pól

V dubnu 1909 si prvenství nárokoval Robert Peary, později v září se o něj přihlásil Frederick Cook, který měl severní točny dosáhnout ještě o rok dříve. Za první prokazatelné dobyvatele se ale považuje až posádka vzducholodi Norge, která pólu dosáhla před 90 lety, tedy 12. května 1926.

Jak zemřel Amundsen

Osudný let při záchraně trosečníků Italie (1928)

Později moře vyplavilo Amundsenův stan a plovák letounu, ve kterém letěl, na pobřeží u Tromsø. Předpokládá se, že se Amundsenův letoun v mlze zřítil jižně od Medvědího ostrova do Barentsova moře a že Amundsen zahynul během havárie nebo těsně po ní.

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Jak se mluví v Antarktidě

Jazyky Antarktidy

V Antarktidě nenalezneme žádné domorodé jazyky. Počet obyvatel, kteří zde pobývají, kolísá. V zimním období je to asi 1000 lidí, během letního období se pak počet zvyšuje asi na 5000. Nachází se zde 66 výzkumných základen, ale pouze polovina z nich funguje po celý rok.

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Co žije v polárních oblastech

❅ SEVERNÍ PÓL – ARKTIDA: Lední medvěd, polární liška, hranostaj, polární sob, polární vlk, mrož lední. ❅ JIŽNÍ PÓL – ANTARKTIDA: Tučňák císařský, tučňák kroužkový, plejtvák obrovský, kosatka dravá, rypouš sloní, tuleň leopardí.

Kdo objevil Arktidu

Za první skutečné objevitele Arktidy jsou považování Vikingové, kteří v 8. století objevili Faerské ostrovy a osídlili Island.

Čím se liší Arktida a Antarktida

Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.

Co se stane když roztají ledovce

Pokud by většina ledovců opravdu za 100 let roztála, znamenalo by to hlavně pro lidstvo katastrofu. Miliony lidí by musely opustit svá obydlí, některá města by zmizela z povrchu a zanikly by tradiční zemědělské a průmyslové oblasti. V Evropě by nejhůře dopadlo Nizozemsko, které by přišlo o drtivou většinu území.

Kdo dobyl jižní pól v roce 1911

Praha – Psal se 14. prosinec 1911, když na geografickém jižním pólu poprvé v historii stanula noha člověka. V ten den zde norskou vlajku vztyčila pětičlenná výprava vedená tehdy již zkušeným cestovatelem Roaldem Amundsenem.

Kdo byl Robert Scott

Londýn – Robert Falcon Scott byl velkou osobností slavné objevitelské éry, jeho poslední expedice však byla dvojnásobně smolná. Brit nejprve soutěžil s Norem Roaldem Amundsenem o to, kdo jako první na světě dosáhne jižního pólu. Prohrál, Amundsen dobyl jižní pól o měsíc dřív, Scott dorazil až 18. ledna 1912.

Co je to Amundsen

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (16. červenec 1872 Borge, Østfold, Norsko – červen 1928 Barentsovo moře) byl norský polární badatel, jako první člověk dosáhl jižního pólu.

Kde na Zemi trvá polární den půl roku

Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě.

Kde jsou nejdelší dny

Na území mezi polárním kruhem a pólem může den (stejně jako noc) trvat víc než 24 hodin.

Co roste na Antarktidě

Četnější jsou různé mechy (dosud známo 104 druhů) a zejména lišejníky (známo 380 druhů), dále se vyskytují i některé řasy, houby, játrovky a bakterie. Některé z nich přežívají i v místech trvale zaledněných. Řada druhů nižších rostlin je endemická. Mnohem bohatší je mořská vegetace, zastoupená zejména fytoplanktonem.

Co je typické pro Antarktidu

Podnebí v Antarktidě je velmi extrémní – jedná se o nejsušší, největrnější a nejchladnější oblast na světě. Průměrná roční teplota u pobřeží (okraje) Antarktidy se pohybuje kolem –10 °C, ve vnitrozemí okolo –60 °C. Panují zde nejnižší teploty na naší planetě a ty navíc doprovází vítr o rychlosti až 300 km/h.