Kde zasadit okurky?
Kdy můžu dát sazenice okurek ven
Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Archiv
Jakou zeminu na okurky
Okurky mají rádi výživné humózní půdy, proto je dobré dodat před výsadbou do půdy uleželý chlévský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo. Před výsadbou bychom neměli používat herbicidy, na jejich rezidua jsou okurky velmi citlivé.
Archiv
Jak hluboko se sází okurky
Semínka vyséváme do hloubky 1-2 centimetry. Jakmile rostlinky vzejdou, porost protrháme. Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů.
Kde pěstovat okurky hadovky
Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní. Je však třeba počítat s tím, že rostlin bude více, a tak byste měli mít velký záhon. Pokud je tomu naopak, máte záhon malý, předpěstujte si sazeničky v kelímcích.
Jak daleko od sebe dát okurky
Správná meziřádková vzdálenost by měla být cca 100 cm, rozestup jednotlivých okurek na řádku asi 40 cm. Okurky pěstujte jen s jedním stonkem, jinak se rostliny zbytečně vysilují. A jakmile povyrostou a začnou tvořit výhony s úponky, postavte jim pnoucí konstrukci.
Co sázet po okurkách
Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.
Co vysadit pod okurky
Je také třeba zvážit blízkost pěstování další zeleniny. Okurky budou růst lépe vedle této zeleniny: cibule, fazole, hrášek, fenykl, kukuřice, mrkev, pórek, celer a špenát.
Na co zavěsit okurky
Nakladačky sázejte alespoň 30 cm od sebe, půdu pod nimi je dobré zamulčovat. Použít lze třeba posečenou trávu nebo slámu. Omezíte tím bujení plevele a mulč zároveň v půdě zadrží vláhu, kterou okurky tolik potřebují.
Jak daleko od sebe sázet okurky Salátovky
Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Jak stříhat okurky
Od okamžiku, kdy mají rostliny okurek osm pravých listů na hlavním stonku, můžete začít s prostříháváním. Odstraňujeme postupně všechny listy, které se dotýkají země. Listy odstříháváme (neodtrháváme!) od samého stonku.
Jak pěstovat okurky na zahradě
Pěstování okurky na zahradě
Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C. Tyto rostliny rostou špatně ve stínu (například pod stromy) a když je půda kolem nich pokryta plevelem. Vyžadují úrodnou půdu bohatou na živiny a s vysokou kapacitou vody.
Co nesnáší okurky
Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta. Okurky jsou prostě primadony, ale i ony mají své spřízněnce.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak daleko od sebe okurky
Správná meziřádková vzdálenost by měla být cca 100 cm, rozestup jednotlivých okurek na řádku asi 40 cm. Okurky pěstujte jen s jedním stonkem, jinak se rostliny zbytečně vysilují. A jakmile povyrostou a začnou tvořit výhony s úponky, postavte jim pnoucí konstrukci.
Jak daleko od sebe nakládačky
Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe je 1–1,5 m. Předpokladem úspěšného pěstování okurek na síti je zejména zpočátku vegetace navádění do ok sítě a doporučuji odstranit všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 30 cm.
Kdy Zastipovat okurky
V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Co potřebují okurky
Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.
Proč Zaštipovat okurky
Zaštipování okurek má své opodstatnění
Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.
Co sázet vedle okurek
Okurka je primadona
Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy. Jako předplodina nejsou vhodná zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.
Jak kombinovat rostliny v zahradě
Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.
Kam zasadit okurky Nakladacky
Stanoviště musí být světlé, ale v závětří (ideální je fóliovník či skleník), půda humózní, výživa maximální a to samé závlaha, ale pozor, až u plodících rostlin, mladé rostlinky jsou přelitím náchylné na mnohé choroby.
Jak správně pěstovat okurky
Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.
Jak moc zalévat okurky
Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy. Je třeba dávat pozor na kropení listů – pokud vodu lijeme přímo na listy, přímo tím zveme plísně na návštěvu. Nejlepší je rostlinu zalévat přímo ke kořenům.
Jak daleko od sebe sázet okurky nakládačky
Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.
Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku
Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.