Kde se berou červci?

Kde se berou červci?

Jak se zbavit červce

Jako ochranu proti nim volíme insekticidy, např. Careo, Applaud 25 WP, Raptol, Biool, Frutapon, Rock Effect, velmi účinné jsou lepové pásy a následně je nutné napadené větve odříznout a zlikvidovat.

Kde se berou puklice

Puklice, a jejich blízké příbuzné štítenky, jsou savý škodlivý hmyz. Napadají listnaté i jehličnaté dřeviny, nejčastěji okrasné, včetně pokojových rostlin. Mladé larvy puklic najdeme na spodní častě listů, po přezimování se pak trvale přisávají na kmeni či větvičkách. Stejně jako mšice také vylučují sladkou medovinu.
Archiv

Co jsou to červci

Červci jsou druh hmyzu patřící do řádu polokřídlí (Hemiptera). Jedná se o běžné škůdce rostlin, kteří se živí šťávami z rostlin a mohou způsobit škody na listech, výhonech a plodech. Červců existuje přes 2200 druhů a v Čechách jich máme minimálně 150 druhů, proto je také boj s nimi tolik náročný.

Jak se zbavit Červců na kaktusech

Koukněte se zejména na vnější spodní stranu květináčků, tam těch potvor bývá nejvíce. Jakmile červec najde vhodné místo pro svůj odporný parazitický život, přisaje se k rostlině (nejčastěji v kořenech) a vybuduje téměř dokonalou protichemickou bariéru.
Archiv

Jak vypadá Štítenka

Jak vypadají puklice a štítenky. Puklice a štítenky patří mezi poměrně hojně rozšířené škůdce. Puklice mají šedavá nebo hnědá plochá tělíčka o průměru 3–7 mm a ochranný štítek pevně srostlý s tělem. Štítenky také mají tělíčko kryté voskovitým štítem, ten s ním ale není pevně spojen a lze ho jednoduše odstranit.

Co napadá orchideje

Mezi nejčastější škůdce orchidejí patří červci (štítenky, puklice), svilušky a mšice.

Jak se zbavit puklic bez chemie

Jak na mšice a puklice

Mšice a puklice bývají velmi častým problémem pokojových rostlin. Místo klasických insekticidů na ně můžete vyzkoušet mýdlovou vodu. Roztok si připravíte tak, že lžíci mazlavého mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok doplníte na jeden litr. K roztoku na závěr přidejte jednu lžíci lihu.

Jak se zbavit puklic na citrusech

Hned, jak škůdce zjistíte, je třeba viditelné puklice mechanicky odstranit hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Lze také použít tampon namočený v lihu. Teprve poté aplikovat postřik.

Jak se zbavit Stitenky

Pro hubení puklic, šítenek na okrasných rostlinách doporučujeme novinku roku 2020, a to přípravek INPORO PS Proti mšicím a sviluškám. Jak je z názvu patrné, přípavek účinkuje také proti mšicím a sviluškám. Přípravek je ve formě rozprašovače 500 ml/R nebo aerosolu 250 ml.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Co znamená když kaktus žloutne

Onemocnění kaktusů nastane nejčastěji nesprávným, t. j. přílišným zaléváním. Pamatujme si, že jim vždy spíše uškodí vlhko než sucho. Přebytečným vlhkem uhnijí kořeny, rostlina žloutne a chřadnutí jest zjevně viditelné.

Jak se zbavit škůdců na rostlině

Pokud se objeví na Vaší rostlině, celou rostlinu jemně potřete vatovým tamponem namočenými v technickém lihu – všechny listy i stonky. Poškozené části listů ořízněte a ty úplně poškozené zcela odstraňte. Pro jistotu vyměňte i zeminu.

Co dělat s orchidejí po odkvětu

Po odkvětu

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Proč má orchidej lepkavé listy

Najdete-li lepkavé kapky na spodní straně listů, zpravidla se jedná o tzv. medovici. Je to sladká látka, kterou vylučuje savý hmyz (červci, štítenky a další). Pro pěstitele je to jasný signál, že rostlina byla napadena a je třeba ji urychleně chemicky či biologicky ošetřit.

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Proč opadává Citronovník

V zimě, kdy je světla nedostatek, je nutné ubrat i na teplotě a závlaze. Největší chybou při pěstování citrusů v bytech bývá nedostatek světla ve vytopeném bytě. Výsledkem pak obvykle je opadávání listů a chřadnutím celé rostlinky. Suché prostředí také podporuje množení roztočů.

Jak na svilušky bez chemie

Cibulový odvar na svilušky

S nezvanými hosty si skvěle poradí slupky z cibule. Ty zalijte vroucí vodou a nechte alespoň tři dny louhovat. Hotový výluh přeceďte přes plátýnko nebo punčochu a přelijte do postřikovače. V postřikovači neřeďte, jednoduše odvarem postříkejte postižené rostliny a po několika dnech opakujte.

Jak poznat Třásněnku

Co se vzhledu týče, třásněnky mají dlouhé válcovité tělo a měří pouze pár milimetrů. Dospělé třásněnky bývají zbarveny do tmavě hněda až černa, zatímco larvy jsou bělavé až žluté a nemají vyvinutá křídla. Všechny třásněnky mají krátká tykadla, silné nohy a bodavě sací ústrojí.

Proč kaktus Zloutne

Onemocnění kaktusů nastane nejčastěji nesprávným, t. j. přílišným zaléváním. Pamatujme si, že jim vždy spíše uškodí vlhko než sucho. Přebytečným vlhkem uhnijí kořeny, rostlina žloutne a chřadnutí jest zjevně viditelné.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

Bude uhnilý, měkký, pokud nastydl, nebo měl moc vody, případně naopak může být seschlý. Také nebude mít svěže zelenou barvu. Druhy s dlouhými výhony budou smutně viset.

Proč kaktus černá

Bakteriální anebo také mokrá hniloba

Projevuje se hnědnutím u kořenové báze, odkud se k postupně rozšiřují žlutavé tmavé skvrny, které rychlé ničí celé tělo kaktusu. Rostlina rovněž nepříjemně zapáchá. Nemoc vzniká nejčastěji kvůli vysoké vlhkosti substrátu.

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Jak poznat třásněnky

Jejich larvy mají světlou, nažloutlou barvu, zatímco dospělé třásněnky bývají tmavohnědé až černé. Typický příznak jejich přítomnosti jsou světle-stříbřité flíčky na listech, později hnědnoucí listy, které následně usychají. Další charakteristická stopa jsou černé mikroskopické tečky – to jsou kapky trusu třásněnek.

Kde se nejlepe daří orchideje

Kam orchidej umístit Pro co nejlepší růst a vývoj je důležité dodávat orchideji hodně světla (ne však přímé slunce!) a čerstvého vzduchu. Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C.

Kdy ustřihnout orchidej

Po odkvětu

Odkvetlý stonek je potřeba seříznout. U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku.