Kde najdu jitrocel?
Kde najít jitrocel
Jitrocel kopinatý se vyskytuje především v oblastech, kde se nachází mírně vlhká, hlinito-písčitá až středně těžká půda s neutrální až zásaditou reakcí.
Jak poznám jitrocel
Jak poznáte jeho příbuzné jitrocelejitrocel větší (Plantago major) má širší okrouhlé listy, nejsou tak dlouhé a je také nižší, květenství je naopak delší a není dohněda.jitrocel prostřední (Plantago media) je někde mezi tím, má „širší“, spíš vejčité nebo eliptické listy, které jsou zejména v mládí chlupaté.
Archiv
Kdy se sbírá jitrocel
Listy sbíráme od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Suší se rychle na slunci ve vrstvách nejvýše do pěti cm nebo při umělé teplotě do 40 °C. Snadno se zapařuje a listy pak tmavnou.
Co obsahuje jitrocel
Již staří Řekové ho nazývali chladivou bylinou. Jeho účinek je protizánětlivý, tišící, vysušující a hojivý. Jitrocel obsahuje až 2 % glykosinu akubinu, který má tlumivý vliv na centrální nervovou soustavu. Dále obsahuje třísloviny, enzymy, vitamín C, sliz, kyselinu křemičitou a draselné soli.
Který jitrocel je léčivý
Jitrocel kopinatý můžeme z tohoto pohledu směle považovat za jejího rytíře a ochránce. Pokud nás spálí kopřiva nebo bodne komár, je to právě jitrocel kopinatý, který se odpradávna používá na zmírnění otoků, k urychlení hojení a kloubních potížích. Používá se také při kašli a nachlazení nebo zažívacích problémech.
Jak dlouho louhovat jitrocel
Čaj z mateřídoušky a jitrocele
Necháme louhovat pod pokličkou 5-7 min. Přidáme citronovou šťávu. Pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli.
Jak pomaha jitrocel
Léčí dýchací cesty a hojí rány
Látky obsažené v jitroceli pomáhají léčit kašel, bronchitidu, plicní astma a dokonce i tuberkulózu. Druhým nejčastějším použitím je hojení řezných a tržných ran přiložením čerstvých jitrocelových listů. Jitrocel také pomáhá při bodnutí hmyzem či kousnutí zvířete.
Jak často brát jitrocelový sirup
Sirup z jitrocele čistí krev od všech nečistot a chorobných látek. Správně bychom jej měli používat stále a brát denně před každým jídlem jednu polévkovou lžíci (děti jen čajovou lžičku).
Jak dlouho louhovat jitrocelový čaj
Říká se mu čaj, ale v pravém slova smyslu jde o nálev: lžíci čerstvých nadrcených nebo vrchovatou lžičku sušených listů spařte čtvrtlitrem vody a několik minut louhujte. Nápoj udělá dobře při nastuzení, škrábání v krku a kašli.
Jak dlouho vydrží jitrocelový sirup
První (spodní) vrstva by měla být jitrocel a vrchní (poslední) cukrová. Lahev nechejte stát na slunném místě, dokud listy nepustí šťávu a cukr se nerozpustí. Hotový sirup scedíme, vlijeme do uzavíratelné lahvičky a skladujeme v lednici. Sirup vydrží neotevřený klidně několik měsíců.
Kde roste jitrocel větší
Vyskytuje na vlhkých, písčitých nebo hlinitých půdách které jsou dobře zásobeny dusíkem, nevadí mu však ani půdy utužené. Je zcela běžnou rostlinou podél cest, na chodnících, rumištích, skládkách odpadů i na hřištích, velmi dobře snáší sešlapávání. Nejlépe mu prospívá plné slunce, snáší i polostín.
Co pomáhá léčit jitrocel
Jitrocel se na prvém místě užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic.
Co se dá udělat z Jitrocelu
Ale stoprocentně funguje čaj a sirup ze samotného jitrocele. Jitrocel také účinně řeší trávicí poruchy spojené se zácpou, čistí střeva i žaludek. Kuřáci používají jitrocelový čaj jako podpůrný prostředek při odvykání kouření. Pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře, bojuje proti chudokrevnosti.
Na co se používá jitrocel
Léčí dýchací cesty a hojí rány
Látky obsažené v jitroceli pomáhají léčit kašel, bronchitidu, plicní astma a dokonce i tuberkulózu. Druhým nejčastějším použitím je hojení řezných a tržných ran přiložením čerstvých jitrocelových listů. Jitrocel také pomáhá při bodnutí hmyzem či kousnutí zvířete.
Jak se dělá jitrocelový sirup
Střídavě vrstvíme 3 cm jitrocele a 3 cm cukru. Důležité je cukr řádně vrstvit a pěchovat, aby ve sklenici nebyly prázdná místa. Spoustu receptů doporučuje používat třtinový nerafinovaný cukr, ale bohatě postačí i obyčejný bílý cukr. Každou vrstvu dobře stlačte a lahev uzavřete.
Jak udělat čaj z jitrocele
Jak na přípravu:
Vrchovatou lžíci sušených listů jitrocele zalijeme 250 ml horké vody. Hrnek zakryjeme a necháme 15 minut odstát. Poté nálev scedíme a podle chuti přidáme med a dle chuti i citrón.
Jak dlouho vydrzi jitrocelový sirup
Necháme stát na slunném místě, dokud listy pustí šťávu a cukr se nerozpustí (z pětilitrové sklenice se vytvoří přibližně dva litry sirupu). Přecedíme, vlijeme do uzavíratelné láhve a uskladňujeme v lednici. Sirup vydrží neotevřený několik měsíců. Někdo sirup také sterilizuje, aby se prodloužila doba jeho trvanlivosti.
Co jitrocel pomáhá léčit
Zevně se používá jako antibakteriální, dezinfekční a hojivý lék ve formě obkladů a koupelí. Jitrocel kopinatý čistí krev, pomáhá proti zahlenění, léčí zánět dásní, zklidňuje a léčí kašel a tiší horečku. Jitrocelová šťáva se používá na ošetření po bodnutí hmyzem, při ekzémech nebo při výrobě pleťové vody.
Na co je dobrý jitrocelový sirup
Nejznámějším účinkem je pomoc v léčbě dýchacích cest a rychlá úleva od dráždivého kašle. Po spolknutí lžičky sirupu je povrch krku příjemně zklidněn a na nějaký čas odezní dráždivý kašel. Výtažky z jitrocele dále v těle rozpouštějí hleny a urychlují léčbu.
Jak uchovat jitrocel
Jitrocel můžete sušit i na slunci v tenké vrstvě, v co nejkratší době a během sušení listy nikdy neobracíme. Pro skladování jsou vhodné velké nádoby, které s usušeným jitrocelem skladujeme v suchu a temnu.
Kde koupit jitrocelový sirup
Jitrocelový sirup | BENU.cz.
Kdy užívat jitrocelový sirup
Při chrapotu, kašli, bronchitidě a dalších problémech s dýchacími cestami je doporučená denní dávka pro dospělé 1 polévková lžíce jitrocelového sirupu 2 x až 5 x denně. Děti by měly užívat jednu čajovou lžičku sirupu 2 x až 4 x denně.