Kam zasadit patizon?
Kam vysadit patizon
Patizonu se daří v těžších, hlinitých půdách s vysokým obsahem živin. Na podzim půdu zryjeme a zapravíme do ní kompost. Semínka vyséváme do sponu, 2-3 semínka k sobě, nedáváme je ale přes sebe, ale každému dopřejeme trochu prostoru. Půda by měla být vlhčí a na slunném stanovišti.
Archiv
Kdy se sází patizon
Na záhon vysadíme v polovině května. Přímý výsev do volné půdy je vhodný do teplých a chráněných poloh. Semena vyséváme po dvou do hloubky 23–30 mm v poslední dekádě dubna do sponu 1,5 až 1 m.
Archiv
Jak se sází patizon
Pěstujeme patison
S výseven semen patizonu přímo na záhon doporučujeme se počkat s výsevem po zmrzlých mužích. Semínka sejeme do sponu 100-120cmx60 cm, vždy cca. 2-3 semínka k sobě. Nepokládáme ale semínka přes sebe, vždy jim necháme trochu prostoru.
Archiv
Jakou chuť má patizon
Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.
Jak uchovat patizony na zimu
Tipy pro dlouhodobé uskladnění:
Uchováváme ideálně v chladném sklepě při teplotě 15 °C v suchu. Tykve rozložte do dřevěných bedýnek tak, aby kolem plodů proudil vzduch. Při několika měsíčním skladování je nutné plody občas přerovnat a zkontrolovat, zda nenahnívají.
Jak se pozná zralý patizon
Jak vybrat zralý patizon
Správně uzrálý patizon poznáte tak, že zaklepete na jeho spodní část. Musí znít dutě. Nikde v dužině se nesmí nalézat změklá místa. Jestliže plánujete patizon vydlabat a použít jako zapékací misku, vybírejte trochu vyšší kousky s minimálně členitým okrajem.
Jak dlouho vydrží patizon
Patisony jako dekorace
Patisony můžete nechat klidně i v chladnější chodbě nebo verandě, kde jim také ztvrdne postupně slupka a vyzrají tam. Takto vám vydrží až do prosince.
Jak upéct patizon
Kousky osušeného patizonu obalíme v mouce, pak ve vejcích a nakonec v ochucené strouhance. Uložíme je na plech s pečicím papírem, který lehce potřeme olejem. Kousky patizonu na plechu olejem postříkáme nebo pokapeme. Pečeme na 200 °C asi 15 minut dokřupava.
Jak se pozná jedovatá cuketa
Hořkost na prvním místě Právě hořkost kukurbitacinu je to první, co by vás mělo varovat, že vaše zelenina není zcela v pořádku. Čím je hořkost cukety vyšší, tím je jedu více. Proto byste neměli konzumovat hořké nejenom cukety, ale ani okurky, dýně, tykve a dokonce i melouny.
Jak uchovat patizon na zimu
Patison můžete blanšírovat a pak zamrazit. Také je možné ho zavařit ať už samotný nebo s jinou zeleninou a pak ho využít při přípravě omáček, do karbanátků nebo polévek. Stačí ho nastrouhat, podusit s trochou soli na oleji a zavařit.
Na co je dobrý patizon
Patizon napomáhá odstraňování škodlivin ze střev a podporuje trávení. Zároveň zvyšuje obranyschopnost organizmu, snižuje hladinu tuku v krvi a má pozitivní účinek na srdce a celý kardiovaskulární systém. Pomáhá také při problémech se slinivkou břišní, působí močopudně a celkově ulevuje při problémech s ledvinami.
Co se stane kdyz snim hořkou okurku
Pokud se vám při ochutnání zdá okurka či cuketa nahořklá, rozhodně ji nezkoušejte přidávat do žádného pokrmu, aby se hořká chuť „ztratila“. Nejenže znehodnotíte celé jídlo, ale navíc můžete ohrozit všechny strávníky. Koření totiž sice může hořkost zamaskovat, ovšem tepelnou úpravou se nebezpečné toxiny nezničí.
Jak pěstovat cuketu na zahradě
Cukety se sázejí do pohnojené půdy do dolíků vzdálených od sebe minimálně 80 cm, přičemž do každého důlku zasejeme 2 – 3 semínka. Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva a nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík. Rostliny dobře zaléváme, nejlépe odstátou dešťovou vodou.
Jak nejlépe oloupat patizon
V kuchyni využijete mladé i větší patisony, mladá zelenina má měkkou slupku a není potřeba ji loupat. U starších patisonů, bývá občas slupka příliš tvrdá a je dobré ji před úpravou nožem okrájet.
Která cuketa je jedovatá
Kukurbitaciny jsou jednak výrazně hořké, čímž mnoho býložravců odradí, jednak způsobují průjmy a některé z nich mají i další toxické účinky. Tyto toxiny se koncentrují převážně v okolí stopek.
Jak poznám že je cuketa jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Kam zasadit cukety
Cukety můžete vysadit na záhon v době, kdy již nehrozí nebezpečí nočních mrazíků. Protože je letos jaro chladnější, bude vhodné přikrýt rostlinky bílou netkanou textilií, ale jen na nezbytnou dobu, jinak by se opylovači nemohli dostat ke květům. Stanoviště by mělo být slunné a chráněné před větrem.
Kdy může být cuketa jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Proč je hořká cuketa
Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.
Co nesnáší cuketa
I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.
Které cukety jsou jedovaté
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Jak poznat otravu cuketou
Otrava se nejčastěji projevuje až několik hodin po konzumaci. Pokud má otrava mírný průběh, může přejít i naprosto bez příznaků. Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí.
Jak poznat dobrou cuketu
Vybírejte malé, pevné plody s lesklou, neporušenou slupkou. Čím mladší a menší jsou plody, tím intenzivnější a svěžejší mají chuť. Mladé cukety se nemusí loupat; ve slupce se ostatně schovává spoustu vitaminů a prospěšných látek.
Co sázet spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Jak dlouho se vaří cuketa
Vaříme cca 5-7 minut, dle velikosti kostek cukety-nevaříme dlouho, ať z toho nemáme bláto. Nakonec minutu před vypnutím varu přidáme česnek a slijeme. Dle chuti můžeme přidat k surovinám mrkev, petržel nebo celer.