Kam patří kedluben?
Kam zasadit kedluben
Kedlubnám vyhovujístředně těžké a hlinitopísčité půdy s dostatečným množstvím humusu. Vybíráme místo spíše vlhčí, k dobrému růstu kedlubny nepotřebují příliš vysoké teploty. Kedlubny se výborně snášejí a podporují s druhy zeleniny, které preferují vyšší vlhkost půdy a mulčování.
Archiv
Na co je dobrá kedlubna
Výtečná nejen pro zažívánípůsobí preventivně proti rakovině (brukvovité zeleniny)podporuje činnost žlučníku.zlepšuje trávení (působí proti zácpě)upravuje stav střevní mikroflóry.zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky.uklidňuje a zlepšuje soustředěnísnižuje cholesterol a čistí cévy.
Co okusuje listy kedluben
Okousané listy kedluben, poničené květiny, stopy slizu na okurkách. Slimáci nemilosrdně útočí na všechno zelené, co jim přijde do cesty. Zoufali zahrádkaři proti nim marně bojují solí, vápnem i vařící vodou.
Co Jime u kedlubny
Konzumují se nejčastěji lehce stravitelné hlízy (syrové, vařené, smažené) nebo listy (obvykle vařené), které mají násobně více vitamínu C a vápníku než hlízy.
Jak pěstovat kedlubny na zahradě
Kedluben je rychle rostoucí zelenina vhodná pro pěstování na zahradě i ve fóliovnících. Daří se jí ve středně těžké, snadno záhřevné půdě bohaté na humus a živiny, nejlépe s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. Doporučuje se podzimní vyhnojení půdy dobře rozloženým kompostem a častá a pravidelná zálivka.
Co vysadit po kedlubnách
Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování.
Kdy jíst kedlubnu
Před očekávanou velkou psychickou zátěží týdenní preventivní kedlubnovou kúru. Konzumace jedné syrové kedlubny denně by měla vyladit organismus tak, aby stres posléze lépe snášel.
Jak jíst kedluben
Kedluben využijte jako součást zeleninových salátů. Výborně chutná například s jablky, jogurtem a pažitkou. Jelikož se kedlubna díky mořeplavcům dostala z Evropy až do Indie (v roce 1600), považuje se za nezbytnou potravinu tamní kuchyně. Místní kuchaři ji podávají s indickým kořením.
Jak se zbavit škůdců na zahradě
Při likvidaci škůdců se užívají dva typy hubících přípravků. Dělíme je na kontaktní přípravky a systémové přípravky. Kontaktní přípravky působí přímo v místě postřiku, a proto je nutné zasažená místa pečlivě ošetřit.
Jak se zbavit škůdců v hlíně
Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Co žere listy kedluben
Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.
Jaký druh zeleniny je kedluben
BrukevKedluben / RodBrukev je rod asi 30 druhů rostlin z čeledi brukvovitých. Zástupci tohoto rodu jsou obecně známí – zahrnuje velké množství zemědělských rostlin, vyšlechtěných hybridů. Většina je jednoletých nebo dvouletých, ale některé jsou i malé keře. Do rodu patří i celá řada plevelů. Wikipedie
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak přesadit kedlubny
Výsadba. Jestliže rostlinky vysadíme příliš hluboko, hlízy se nevytvoří. Takže vždy vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, ne hlouběji. Když si kedlubny během růstu polehnou, nevadí to tolik, jako když jsou zasazeny příliš hluboko.
Jak připravit kedlubnu
Kedluben oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte ho do základu a ochuťte vše solí a drceným kmínem. Duste pod pokličkou asi 10 – 15 minut nebo do změknutí. V případě potřeby lehce podlijte horkou vodou.
Jaký je druh zeleniny kedluben
BrukevKedluben / Rod
Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.
Co žere kedlubny
Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.
Jak zbavit hlínu smutnic
Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.
Kdy se sejí kedlubny
Kedlubny pro letní sklizeň se vysévají v první polovině dubna a vysazují koncem května, sazenice pro podzimní úrodu se vysévají v květnu a červnu a vysazují nejpozději do poloviny července. Kedlubny se rychle vyvíjejí a během růstu nepotřebují mnoho péče s výjimkou pletí.
Jak dlouho rostou kedlubny
Vegetační doba raných odrůd je od výsadby 60 až 90 dnů, pozdních odrůd od výsevu až 150 dnů. Sadba se vysazuje na záhon mělce, nejlépe tak hluboko, jak rostliny rostly v pařeništi.
Co žere listy kedlubny
Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Jak daleko od sebe rajčata
Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.
Jak ochutit kedlubnu
Kedlubny si nakrájíme na tenké plátky, krátce zblanšírujeme a zatepla namarinujeme ve sladkokyselém nálevu z jablečného octa, olivového oleje, soli, pepře a špetky cukru. Podáváme s bylinkovým kozím sýrem. Tresku omyjte a osušte, teprve potom ji pokapejte citronovou šťávou a osolte a opepřete ji.
Co s Drevnatou Kedlubnou
Mladé kedlubny jsou křehké, sladké a šťavnaté. Staré kedlubny jsou dřevnaté, ty používáme spíše na vývar. Nevyhazujeme ani slupky od kedluben, ty využijeme na přípravu vývaru. Syrový, nastrouhaný kedluben se hodí do salátů či do pomazánek.