Jaké zvuky vydává Kos?
Co dělá kos
Lesní kosi jsou velice plaší ptáci, žijící na zemi, městští kosi jsou sice vždy obezřetní a nedůvěřiví ke všemu cizímu, ale nevadí jim ruch v nejbližším okolí. Kos černý skáče, běhá a v rozčilení vztyčuje svůj dlouhý ocas. Špačkové, kteří spolu s ním hledají na trávnících potravu, pobíhají vzpřímeně sem a tam.
Proč koš zpívá
Kosí zpěv má všechny významy připisované ptačímu zpěvu. Je to vyznačení revíru každého samečka, jeho symbolická obrana, slouží k informaci samičky o přítomnosti samečka a po dobu hnízdění synchronizuje i činnost páru vyvoláním příslušných reakcí samičky.
Archiv
Kde ziji kosi
Kos černý je původně obyvatelem lesa, který postupně expandoval do měst. Potkat ho můžeme v prakticky celé Evropě, výjimkou jsou jen její nejsevernější oblasti. Osidluje i Asii až po východní Čínu a žije také v severní Africe. Původně byl kos tažným druhem, dnes je ve velké míře druhem stálým.
Kdy hnízdí Kos
Hnízdění V České republice hnízdí kos černý v dubnu až červenci dvakrát až čtyřikrát ročně, přičemž městští kosi hnízdí v průměru o 10 dnů dříve než lesní.
Jak dlouho trvá než se vylíhne Kos
Na vajíčkách, kterých je 3 – 6 v hnízdě, sedí přibližně 11 – 14 dní. Po vylíhnutí se mláďata zdržují v hlubokém hnízdě z větviček a hlíny asi 12 – 13 dní.
Proč jet na koš
Hlavní město Kos
Poznáte nespočet památek včetně mešit, pevnosti Neratzia – symbol města, budov z doby italské éry, starobylých staveb, ale i přístav pro jachty s bulvárem lemovaným palmovými stromy. Po západu slunce se vydejte zakončit den do čtvrti Exarhia, kde můžete užívat bohatý noční život.
Co jedí Kosáci
Kosi, kvíčaly a brkoslavi se živí převážně bobulemi ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Sýkory mají v oblibě mimo loje a tučných semínek slunečnice, semence a máku také drcené ořechy. Vrabci a hrdličky zahradní určitě nepohrdnou pšenicí, ovsem nebo strouhanou houskou.
Jak se zbavit kosa
Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.
Co mají rádi kosi
Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule.
Co jedí mláďata kosa
Nejlepší by bylo ho podstrčit zpátky do křoví, kde si ho převezmou rodiče. Ale to byste musela ohlídat, zda o něm vědí. Krmení lze použít různé – třeba hotové dokrmovací směsi pro ptačí mláďata, nejlépe pro hmyzožravé, lze nahradit i pro papoušky.
Co si přivézt z Kosu
Typickou řeckou pozorností, kterou je vhodné přivézt domů jako suvenýr, je jejich národní alkoholický anýzový nápoj UZO (chutí připomíná pendrek) a rovněž tymiánový med. Obě jmenované pochutiny seženete v různých velikostech a baleních na každém rohu.
Co si koupit na kosu
Navštivte proto řemeslnické dílny a kupte si keramiku či textilní výrobky. Milou vzpomínkou na Vaši cestu mohou být také zlaté a stříbrné šperky, na které narazíte v mnoha obchůdcích. Pro ostrov je také typický voňavý med či koření, které jistě potěší Vaše blízké.
Jak odehnat kosy
Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.
Jak ochranit Tresne
Osvědčila se i stará CD, která na provázcích zavěsíte na větve. Jak s nimi vítr otáčí, vytvářejí odlesky, které ptáky mohou odradit od plundrování úrody. Osvědčeným je i strašák ve tvaru lidské postavy.
Co platí na špačky
Klasické CD, DVD nebo třpytivé pásky
Tuto metodu je možné použít i na menších zahradách, terasách, balkónech, a to proti jakémukoliv ptactvu. Je však účinná i na větší plochy, na ovocné stromy a vinice. Odlesky ptáky ruší a zároveň na ně působí jako oči dravců, kteří je loví pro potravu.
Co jedí kosy
Kosi, kvíčaly a brkoslavi se živí převážně bobulemi ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Sýkory mají v oblibě mimo loje a tučných semínek slunečnice, semence a máku také drcené ořechy.
Jak často krmit mládě kosa
Péče o ně je časově velmi náročná – každé ptáče je třeba krmit v 10–15minutových intervalech od svítání do soumraku. V letních dnech to činí 60–90 krmení na ptáče a den!
Co nedělat v Řecku
10 věcí, které nikdy nedělejte v ŘeckuNespěchejte. Čas pro Řeky nic neznamená.Neházejte toaletní papír do záchodu.Neukazujte, že je něco OK!Nejezte u McDonald's.Nechoďte na svatá místa v tílku a v kraťasech.Nedotýkejte se památek.Nefotografujte válečné loděNechoďte nikam na vlastní nebezpečí
Jak se zbavit Straky
Jediným způsobem, jak se zbavit strak, je docílit toho, aby se cítily ohrožené a aby si přestaly být jisté svou reakcí. ScaryBird přesně toho dosáhne a je vyroben tak, aby zastrašil i ty nejzvědavější straky.
Jak udělat strašáka
Strašáka jednoduše vytvoříme pomocí kříže ze dvou kůlů. Stačí 2 hřebíčky, aby se místo spoje neprotáčelo, nejlépe pak ještě pevný úvaz z provazu a pak již můžeme na strašáka navléknout, co se nám jen zlíbí. Jako vycpávku použijeme třeba seno, slámu či molitan a doma posbíráme různé staré hadry, jutové pytle apod.
Co proti červům v třešních
Jako vhodný chemický přípravek můžeme použít Calypso 480 SC, Decis Mega, Reldan 22, Mospilan 20 SP, případně Perfekthion. Vhodná doba postřiku je obvykle, když začne vykvétat bez černý. Výborně však funguje i prevence.
Co jí špačci
Špaček obecný (Sturnus vulgaris)
rostliny i živočichové (Je vysloveně všežravý – živí se semeny, bobulemi i dalšími plody a bezobratlými, od hmyzu po žížaly.) Samice snáší 4−6 vajíček, inkubace trvá 12−14 dní.
Co dát kosům
Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
Co se vyplatí koupit v Řecku
Co nakoupit v Řecku Z Řecka se vyplatí koupit domů jako dárek olivový olej, víno, fetu, sezamová semínka v medu. Dobrý je i zdejší med, nejlepší je tympánový z Limnu a Kalymnu, skvělý jogurt měli i na ostrově Thassos. Výborný je i místní jogurt.
Jak se jmenuje moře v Řecku
Mezi Řeckem a Tureckem leží Egejské moře, ze západu Řecko omývá Jónské moře a z jihu Libyjské moře.