Jak zmrazit meduňku?

Jak zmrazit meduňku?

Jak uchovat meduňku na zimu

Meduňku je vhodné sušit, avšak dost tím ztrácí na vůni a aroma je méně výrazné. Řešením je meduňku mrazit, nebo si uvařit meduňkový sirup.
Archiv

Jak mrazit pažitku

Nejčastěji si lidé pažitku na zimu zamrazí. Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.

Jak uchovat mátu v Mrazaku

Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.

Jak sušit meduňku v troubě

Sušení v troubě

Jestli jste se rozhodli sušit rostliny v troubě, pak doporučuji dát pozor na teplotu. Stonky, listy či květy (zkrátka nadzemní části rostlin) sušte do teploty 35 °C. U kořenů a oddenků bych doporučoval teplotu nanejvýše 60 °C.

Co z cerstve meduňky

Meduňka se hojně využívá také v běžné kuchyni a to pro její svěží citrónovou vůni i chuť. Velmi chutná je v zeleninových salátech, omáčkách na ryby či majonéze. Přidat ji ale můžete také do marinády na grilované maso. Výborný je také meduňkový ocet.

Co s čerstvou meduňkou

Prodává se sypaná i v čajových sáčcích a je z ní chuťově výborný čaj. Čerstvá meduňka se může vyluhovat v horké i studené vodě. Z meduňky můžete udělat i výborné domácí limonády nebo horký čaj. Meduňka se může používat také ve formě tinktury nebo vína.

Jak připravit pažitku na zimu

Před příchodem mrazů pažitku opatrně vyjmeme z půdy (např. za pomoci rycích vidlí), rozdělíme na menší části a oklepeme přebytečnou zeminu. Trsy pažitky necháme oschnout a promrznout. Teplotě pod bodem mrazu bychom měli rostliny vystavit nejméně 2 – 3 dny.

Jak zakonzervovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak spravne skladovat mátu

Stonky máty ponoříte do sklenice s vodou a sklenici pak umístíte do chladničky. Nezapomeňte denně měnit vodu a pravidelně odebírat uhnívající části rostliny. Týden by měla máta vydržet v ledničce i jen tak zabalená do navlhčené papírové utěrky. Nejlepším způsobem, jak mátu uchovat dlouhodobě, je ale sušení.

Jak dlouho vydrží máta

Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.

Jak dlouho se suší meduňka

Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin. Pokud nemáte nastavitelnou teplotu, je to škoda. Čím bude nižší teplota, tím se zachová více prospěšných látek. Po 8 hodinách choďte meduňku kontrolovat.

Jak uchovat meduňku

Sušíme ji pokud možno rychle. Při pomalém sušení hnědne. Použijete-li umělé sušení, pak začínáme při 30 °C a teplotu zvolna zvyšujeme na 40 °C. Sušenou meduňku skladujeme v papírových sáčcích nebo ve vzduchotěsné tmavé nádobě.

Jak dlouho se louhuje meduňka

Čerstvě natrhané listy meduňky zalijte vroucí vodu a nechte cca 10 minu louhovat. Poté oslaďte třtinovým cukrem a přidejte citrón. Čaj lze pít teplý, vlažný a vychlazený.

Jak dlouho vařit meduňku

Meduňkový čaj

Příprava meduňkového čaje je přitom také jednoduchá. Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.

Jak správně trhat meduňku

Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září. Úroda v prvním roce bývá malá, ale v následujících letech můžeme sbírat 2-3 úrody ročne.

Co s pažitkou na zimu

Zimovzdorné bylinky jsou nejméně náročné. Pokud chcete mít čerstvou pažitku či petrželové lístky stále po ruce, oddělte kousek trsu a zasaďte si ho do květináče, který budete přes zimu uchovávat v bytě. Přežití zimy jim nedělá v našich klimatických podmínkách žádné potíže.

Kdy stříhat pažitku

Rostlina si musí vytvořit zásobní cibulky a z těch pak sklízíte kvalitní pažit. První rok nedoporučujeme sestřihávání, případně až v pozdním létě. A pak je seřezávání otázkou Vaší spotřeby. pokud listy zestárnou a Vy je nestačíte sklízet na konzum, pak je vhodné je čas od času seřezat, aby narostly nové, mladé listy.

Jak nejlépe uchovat pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak a kdy stříhat meduňku

Meduňku tedy stříháme většinou během června. V této době je nať vysoká už asi 30 centimetrů. Stonky ustřihneme asi 5-10 centimetrů nad zemí, vždy nad zdřevnatělou částí (tu ponecháváme). Druhý sběr provádíme na podzim před prvními mrazy, nejlépe tedy už během září, ale s dostatečným odstupem po odkvětu.

Co udělat z čerstvé Maty

Máta se nejčastěji používá jako čerstvá základní ingredience nápojů, ale rovněž do zmrzlin, dají se s ní ochutit dezerty či moučníky. Dále si z ní můžete uvařit ozdravný nálev, který se zalévá vařící vodou a louhuje 15 minut. Doporučuje se pít 2–3krát denně.

Jak zpracovat mátu

Mátu sbíráme ideálně před plným rozkvětem. Na přípravu nálevu, odvaru nebo oleje je možné použít i sušenou mátu. Olej připravujeme z drobně zavadlých lístků, aby se vypařilo určité procento vody. Pro přípravu mátového nápoje je skvělé mít čerstvě utrženou mátu.

Jak se pestuje máta

Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatečnou a pravidelnou zálivku. Svědčí jim polostinné místo, ale při dostatečném zalévání snesou i slunce. Mátě vyhovuje místo chráněné před větrem a běžná, dobře propustná zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.

Co se dá udělat z meduňky

Recepty s meduňkouMeduňkový sirup.Meduňkové víno.Okurková limonáda s meduňkou.Další recepty jsou na konci stránky (čaj, smoothie, meduňkový med, balzám na rty, meduňkový med, meduňkový ocet, meduňkový likér, na ovocný salát, na dezerty)

Co udělat s Medunkou

Jakmile meduňka uschne, využijte ji i dále buďto v sušené kytici anebo třeba jako potpourri v košíčku na stole. Meduňkové lístky skvěle poslouží k ochucení i ozdobení některých nápojů, zvláště těch letních. Dodají také specifickou chuť a vůni některým druhům pokrmů.

Na co je dobrá meduňka

Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma. Moderní medicína dále prokázala její účinky proti virům, kdy pomáhá při různých povrchových infekcích (například při oparech), na revmatické otoky a modřiny. Také je vhodná při překyselení organismu, kdy pomáhá obnovit acidobazickou rovnováhu.