Jaká zelenina se dá kvasit?
Co vše se dá kvasit
Kvasit se dá nejen zelenina a ovoce, ale v podstatě téměř jakákoli plodina či rostlina, tedy i ořechy nebo třeba medvědí česnek. V zemích bývalého Sovětského svazu je to dokonce i starý chleba, z něhož se vyrábí oblíbený alkohol.
Archiv
Jak udělat doma kvašenou zeleninu
Kvašení jen se solí je poměrně jednoduché. Převaříte vodu a na litr vody dáváte cca 15 gramů soli. Zeleninu, kterou chcete kvasit, napěchujete do sklenice, případně přidejte koření, a poté zalijete solným nálevem. Dávejte ale pozor, aby solný nálev byl úplně studený, jinak byste tím mohli proces kvašení narušit.
Archiv
Co všechno se dá fermentovat
Co vše se dá fermentovatMléko a rostlinná mléka – kysané mléčné výrobky jako jogurty, zrající sýry či kefíry a jejich rostlinné alternativy.Zelenina a houby – kysané zelí, okurky, rajčata, ředkvičky.Sója – tempeh, miso, sójová omáčka, natto.
Archiv
Jak dlouho fermentovat zeleninu
Ideální teplota je mezi 18 – 21°C. A celý proces by měl trvat 7-10 dní podle teploty prostředí. Občas sklenice zkontrolujte jestli nepřetéká a přitlačte píst. Jak zelenina fermentuje, tvoří bublinky oxidu uhličitého a ten vytlačuje hladinu láku nahoru.
Archiv
V čem kvasit zeleninu
Množství pickles – pokud budete kvasit pravidelně a větší množství, jsou vhodné větší kvašáky a kameninové hrnce. Estetika – pokud chcete, aby i kvašení vypadalo ve vaší kuchyni hezky, pořiďte si některou z designových nádob, které zapadnou vzhledem do vaší kuchyně (např. kameninový kvašáček).
Co s Kvasenou zeleninou
Jakmile bude zelenina zkvašená, můžete ji začít s chutí konzumovat. Nebo ji přemístěte do uzavíratelných nádob a dejte do lednice. V chladu se zastaví kvasný proces a pickles tam vydrží i několik týdnů.
Jak na Fermentovanou zeleninu
Připravte si solný nálev v poměru 20 g soli na 1 litr převařené vody. Na dno čisté, nejlépe vyvařené sklenice dejte nové koření a bobkový list. Naplňte pečlivě vyčištěnou zeleninou tak, aby u hrdla sklenice zůstaly 2 cm volné. Zalijte solným nálevem, aby byla všechna zelenina ponořená.
Co je fermentace zeleniny
Zelenina, která projde mléčným kvašením, tzv. fermentací, je pro náš organismus důležitým zdrojem přírodních probiotik, látek, které zlepšují trávení a posilují imunitu organismu. Je to také velmi chutný způsob, jak si dopřát pořádnou dávku zdravé vlákniny.
Na co je dobrá Kvasena zelenina
Kvašená zelenina má spoustu předností. Je nejpřirozenějším zdrojem vitaminu C v pozdně podzimním a zimním období. Obsahuje bakterie mléčného kvašení, které podporují zdravou střevní mikrofloru a tedy i dobré fungování naší imunity.
Jakou zeleninu lze fermentovat
Fermentovat lze téměř cokoliv, a to od okurek, salátu, dýně, mrkve, ředkviček, celeru až po květák nebo brokolici. Benefitem takto upravené zeleniny je dobrá stravitelnost pro tělo. Vybírejte vždy čerstvou zeleninu, a nikoliv natlučenou nebo nahnilou.
Co způsobuje kvašení
Alkoholové kvašení je biochemický proces, při kterém jsou rostlinné sacharidy přeměňovány na alkohol za přítomnosti kvasinek. Kvasinky vlastní enzymy, kterými přeměňují rostlinné sacharidy na ethanol a oxid uhličitý za vzniku tepla a energie.
Jak se dělá kimchi
Do mixéru dejte nakrájenou cibuli, zázvor, česnek, přidejte vychlazenou kašičku a umixujte na hrubší pastu. Tu přendejte do velké mísy, přilijte rybí omáčku, přidejte najemno nasekané čerstvé chilli papričky a vše dobře promíchejte. Pokud použijete sušené chilli, přidejte pro chuť i trochu mleté sladké papriky.
Co to je fermentovaná zelenina
Zelenina, která projde mléčným kvašením, tzv. fermentací, je pro náš organismus důležitým zdrojem přírodních probiotik, látek, které zlepšují trávení a posilují imunitu organismu. Je to také velmi chutný způsob, jak si dopřát pořádnou dávku zdravé vlákniny.
Jak jíst Kvasenou zeleninu
Kvašenou zeleninu si dopřávejte klidně každý den.
Můžete ji jíst samostatně nebo jako přílohu k jídlům. Hodí se všude tam, kde jinak přikusujete kyselou okurku nebo kysané zelí. Ale můžete zkoušet i jiné kombinace, fantazii se meze nekladou.
Co je kvašená zelenina
Pickles označuje zkvašenou (fermentovanou) zeleninu pomocí bakterií mléčného kvašení (tzv. anaerobní fermentace). Je to ideální uchování zeleniny pro zimní období. Tento způsob konzervace zeleniny je lidstvu znám tisíce let a je jedním z důležitých prvků zdravé výživy, protože obsahuje řadu vitamínů a minerálů.
Co produkují kvasinky
Prvořadý význam mají dnes v kvasném průmyslu při výrobě lihu, piva, vína, pekařského droždí (viz článek Saccharomyces cerevisiae) a také některých mléčných nápojů.
Jakou zeleninu do kimchi
Při volbě zeleniny byste určitě měli sáhnout po jarní cibulce, mrkvi a bílé ředkvi, další druhy záleží na vaší chuti, hodí se okurka, pórek, šalotka, ředkvičky, dokonce i nashi. Nenechte se odradit výrazným štiplavým aromatem, které se po otevření nádoby s kimchi začne linout po okolí.
Na co použít kimchi
Kde všude lze kimchi použít
Kimchi se používá podobně jako pickles nebo kysané zelí. Dochucení vařených obilovin (nakrájet a vmíchat – rizoto, sushi rýže aj.) Součást těst – slané palačinky, omelety, slané krekry a sušenky, slané pečivo aj.
Proč jíst kvašenou zeleninu
Díky soli a kyselině mléčné, která při kvašení vzniká, je můžete snadno a bez tepelné úpravy uchovat na poměrně dlouhou dobu, v řádu měsíců až let. Kvašení zlepšuje stravitelnost a zvyšuje výživnost potravin. Kvašená zelenina je stravitelnější a také výživnější než stejná zelenina tepelně upravená a dokonce i syrová.
Jak rychle se množí kvasinky
Za příznivých životních podmínek množí se kvasinky velmi rychle; jednotlivá buňka pučí na špičatějším konci, pupen se zvětšuje, až z něho vznikne mladá buňka, která asi ve 2 hodinách úplně doroste a sama se počne množiti (pučí).
Jak se dělá droždí
Brambory uvařte ve slupce do měkka. Poté je oloupejte, rozšťouchejte a přidejte k nim tolik vody, aby vznikla hustá kaše. Do ní přidejte cukr a vše nechte přikryté kynout na teplém místě 24 hodin. Poté přidejte pivo, nechte opět 24 hodin v teple odpočívat a kvasnice jsou hotové.
Jak dlouho nechat kvasit kimchi
Kimchi necháme pár dní kvasit při pokojové teplotě. Každý má rád jiné prokvašení, doporučuji každý den ochutnávat (čistou lžící!), a až bude podle vaší chuti, přemístěte ho do lednice. Tam už kvašení postupuje velmi pomalu a kimchi vydrží i x měsíců (pokud ho dříve nesníte). Obvykle kvašení trvá tři až pět dní.
Jak dlouho vydrzi domaci kimchi
Kimchi salát můžeme konzumovat prakticky okamžitě, ale v chladu vydrží klidně i měsíc, zelenina bude postupně prokvášet. Můžeme jej použít jako vynikající zdravou přílohu. i jako základ asijských polévek, nebo třeba k přípravě tradičního korejského pokrmu bibimbap.
Jak si doma udělat kimchi
Do mixéru dejte nakrájenou cibuli, zázvor, česnek, přidejte vychlazenou kašičku a umixujte na hrubší pastu. Tu přendejte do velké mísy, přilijte rybí omáčku, přidejte najemno nasekané čerstvé chilli papričky a vše dobře promíchejte. Pokud použijete sušené chilli, přidejte pro chuť i trochu mleté sladké papriky.
Jak se jí kimchi
Jak a s čím jíst kimchi
Kimchi si můžete dát samostatně, jako přílohu nebo ho použít jako přísadu do svých oblíbených jídel – nejlépe až nakonec či rovnou na talíř. Pokud s ním teprve začínáte, dejte si třeba pár vidliček kimchi ke každému jídlu na trávení. Zvyknete si na jeho chuť a pak už bez něj nedáte ani ránu.