Jak zakořenit šeřík?
Jak Zakorenit šeřík
Řízkujeme na konci března až začátku května, ještě před květem. Pokud však nemáte skleník či pařeniště, aby mohly řízky zakořeňovat v teple, lze řízkovat i v létě. Řízky je dobré ošetřit stimulátorem růstu. Zakořenění řízků proběhne v dobrých podmínkách a při teplotách nad 20 °C během dvou až tří týdnů.
Archiv
Jak roubovat šeřík
Roubovat se dá v tuto dobu obvyklým způsobem – třeba kopulací. Pokud v zahradě, kde budete odebírat rouby, vyrýpnete odkopek, můžete mít pravokořenou sazenici kýžené odrůdy i s kořeny. "Pokud v zahradě, kde budete odebírat rouby, vyrýpnete odkopek, můžete mít pravokořenou sazenici kýžené odrůdy i s kořeny…"
Co posiluje šeřík
Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.
Jak rychle roste šeřík
Šeřík roste poměrně pomalu, při výsadbě živého plotu počítejte s přírůstky tak asi 20 až 30 cm za rok. Výhodou je, že ho nemusíte pravidelně stříhat, není to dokonce ani vhodné, protože rostlina kvete na loňském dřevě; pokud byste celý keř na podzim ostříhali, následující jaro by nekvetla.
Jak omladit šeřík
Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.
Proč mi nekvete šeřík
Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.
Jak správně roubovat
Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.
Jak na šeřík aby vydržel ve váze
V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.
Který šeřík je jedlý
U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.
Co dělat s Odkvetlým Šeříkem
Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme. Větší keře snesou i radikální řez.
Kdy zkracovat šeřík
Nejvhodnější čas pro radikální zásah, tzv. zpětný řez, je v případě šeříku říjen, tedy čas po skončení vegetačního období. Pokud se šeříky správně neprořezávají, mají tendenci se vytahovat a vyholovat. Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je pravidelný řez důležitý.
Kdy a jak se roubují jabloně
Nejvhodnější dobou k roubování je konec března a duben, tj. v době počátku rašení jabloní až do počátku květu.
Jak se roubují jabloně
Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout. Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem. Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.
Kdy trhat šeřík
Rostlinu sbíráme před plným rozkvětem. Je možné jej využít i jako netradiční jedlou ozdobu na saláty apod. Velmi hezky s ním můžete nadekorovat svatební dort. V kuchyni můžete šeřík využít na výrobu želé, kterým ozdobíte dezerty a zmrzliny.
Jak uchovat vůni šeříku
Nasbírejte šeřík a naplňte jím jakoukoliv uzavíratelnou sklenici. Plnou sklenici zalijte až po okraj olejem neutrální vůně, ideálně za studena lisovaným, například mandlovým olejem. Důležité je, aby květy šeříku nevyčnívaly z lahve, mohlo by dojít k jejich plesnivění.
Jak se zbavit šeříku
Pokud nepěstujete na té zahradě zeleninu, nechováte zvířata a nemáte tam studnu, můžete použít dotykový herbicid. Dotykový herbicid je takový, když se jím dotknete třeba jen listu, otrávíte celou rostlinu včetně kořenů.
Jak sušit šeřík
Sušit můžeme na papíře na půdě či v sušičce nastavené na 40 st. C. Jelikož na jaře často ještě není na půdě tak velké teplo a proces sušení by trval dlouho, bylo by nebezpečí plesnivění, v tomto období používám spíše sušičku. Někdy je doporučováno sušit květenství šeříku zavěšené na šňůře.
Co vysadit vedle šeříku
Šeřík se navíc uplatní ve spojení s bílou bohyškou. Obě rostliny vynikají nejen díky příslušné barvě květů, ale také půvabnou formou růstu, kdy se jakoby hravě doplňují. Zatímco na jedné straně měří síly fialová a bílá, na straně druhé vybízí žlutá mochna křovitá ke spojení červeň meruzalky krvavé.
Kdy je čas na roubování
V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.
Jak odebrat rouby
Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu. Ta totiž bývá nejlépe osluněna. Nikdy nepoužívejte výhony rostoucí kolmo vzhůru (lidově takzvané vlky), nýbrž výhradně koncové výhony z obvodu koruny stromu.
Kdy se ujme roub
První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.
Jak zničit keře
V případě, že chcete porost úplně odstranit, zvažte, zda neponecháte kmínek čtvrt metru vysoko nad zem. Mnohdy ho pak stačí omotat řetězem a těžká technika kmínek i s kořeny vytáhne, takže vám ani v budoucnu nebudou kořeny v půdě překážet třeba při zahradních úpravách.
Co posiluje keř šeříku odstranění květenství po odkvětu
Zejména po odkvětu. Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.
Kdy odebrat rouby meruněk
V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.
Jak udělat roub
Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu. Ta totiž bývá nejlépe osluněna. Nikdy nepoužívejte výhony rostoucí kolmo vzhůru (lidově takzvané vlky), nýbrž výhradně koncové výhony z obvodu koruny stromu.