Jak vzniká sirovodík?
Jak odstranit z vody sirovodík
Sirovodík lze odstranit změnou charakteru vody její oxidací. Pro malé a střední výkony je nejhodnější dávkování chlordioxidu. Zapáchá pouze teplá voda po ohřevu v bojleru.
Archiv
Jak vzniká sulfan
Sulfan se připravuje reakcí sulfidu železnatého s kyselinou chlorovodíkovou, lze jej také připravit přímým sloučením vodíku a síry: FeS + 2 HCl → H2S + FeCl.
Jak je citit síra
Sirovodík (sulfan – H2S) je jednou ze základních forem výskytu síry v přírodě. Sirovodík je bezbarvý plyn, který často vzniká rozkladem organického materiálu nebo mikrobiologickou přeměnou síranů při nedostatku kyslíku. Typický je u něj zápach po zkažených vejcích.
Co způsobuje zápach vody
Zápach vody může způsobovat ať už vyšší obsah železa, manganu, sulfanu (sirovodík) nebo bakterií, které s těmito látkami působí. Důležitá informace je, zda voda zapáchá i studená nebo pouze po ohřevu.
Co je oxid sírový
Oxid sírový (chemický vzorec SO3) je jeden z oxidů síry, který je hlavní příčinou vzniku kyselých dešťů. Vyrábí se ve velkém množství jako prekurzor kyseliny sírové. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Co je to H2S
Sirovodík neboli Sulfan značený jako H2S (Wikipedie) se vyskytuje v přírodě jako jedna z forem síry. Je to bezbarvý plyn, který často vzniká rozkladem organického materiálu nebo mikrobiologickou přeměnou síranů při nedostatku kyslíku.
Jak rozpustit síru
Síra hoří na vzduchu modrým plamenem za vzniku oxidu siřičitého SO2 a v malém množství i oxidu sírového SO3. Reaguje s kyselinami, které mají oxidační vlastnosti: S + 2 HNO3 → H2SO4 + 2 NO.
Jak chutná síra
Organická síra je také známá jako MSM nebo methylsulfonylmethan nebo jednoduše methylsulfát. Jedná se o organickou sloučeninu síry ve formě čistého, přírodního, stabilního, bílého krystalického prášku, bez nepříjemného zápachu a mírně hořké chuti. Je bez zápachu a nezpůsobuje tělesný pach ani plyn.
Jak se zbavit zápachu vody
Jednou z velmi účinných metod čištění je uhlíkový filtr, který Vaši vodu zbaví nepříjemného zápachu a nežádoucí chutě. Dokonale odstraní organické nečistoty a mnoho dalších škodlivých sloučenin. Díky své adsorpční schopnosti zachytí i částečky mikroskopických rozměrů, které se vodě objevují.
Co zpusobuje so2
Oxid siřičitý snižuje ventilační kapacitu plic, zvyšuje odpor dýchacích cest a vyvolává symptomy v podobě krácení dechu a sípání. Uvedené účinky jsou zvyšovány fyzickou námahou, která zvyšuje respirační objem a tím i množství oxidu siřičitého v respiračním traktu (WHO 2005).
Kde se těží síra
Jako čistý prvek se vyskytuje především v oblastech s bohatou vulkanickou činností nebo v okolí horkých minerálních pramenů. Hlavní oblasti těžby síry jsou Polsko, Povolží, Kazachstán a USA.
Jak hoří síra
Síra hoří na vzduchu modrým plamenem za vzniku oxidu siřičitého SO2 a v malém množství i oxidu sírového SO3. Reaguje s kyselinami, které mají oxidační vlastnosti: S + 2 HNO3 → H2SO4 + 2 NO.
Které potraviny obsahují síru
Mezi potraviny s obsahem síry patří brokolice, zelí, kapusta, čerstvé ovoce, mléko, mořské plody, sýr ementál. Síra se nachází i v dešťové vodě. Hodně síry obsahují játra, libové hovězí a vepřové maso, drůbež, ryby, vejce, ale většina síry se ztrácí při tepelném zpracování potravin.
Proč teče rezavá teplá voda
Rezavohnědé zabarvení způsobují částice oxidu železa, které vznikají korozí vnitřních stěn vodovodního potrubí. Tyto částice se za normálních okolností usazují na stěnách potrubí.
Jak SO2 ohrožuje lidské zdraví
Koncentrace oxidu siřičitého v rozsahu 2600 – 2700 mg/m3 způsobuje klinické změny spojené se zúžením průdušek u astmatiků. Nejzávažnější účinky oxidu siřičitého z hlediska krátkodobých expozic se týkají dýchacího traktu.
Kde se vyskytuje oxid siřičitý
Oxid siřičitý se vyskytuje v sopečných plynech a rozpuštěný jako kyselina siřičitá v podzemních (minerálních) vodách ve vulkanicky aktivních oblastech. V menším množství byl spektroskopicky zjištěn v atmosféře planety Venuše. Je též obsažen v plynech vyvrhovaných sopkami na Jupiterově měsíci Io.
Kdo našel síru
V roce 1245 objevil Friar Bacon střelný prach, který se skládal z ledku, práškovitého dřevěného uhlí a síry.
Na co je dobrá síra
„Síra napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci a má také keratolytický efekt. Snižuje množství šupin na povrchu kůže, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky a má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavky,“ doplňuje MUDr. Macháčková.
Která zelenina je bohatým zdrojem síry
Síru můžeme najít nejvíce v potravě bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce nebo sýry. K dalším potravinám s obsahem síry patří kapusta, cibule, růžičková kapusta, květák, česnek, maliny, chaluhy, brokolice, hlávkový salát, pšeničné klíčky, fazolové lusky, lněné semínko, mrkev, zelí, červená řepa.
Co se stane když vypiju rezavou vodu
Co dělat, když teče rezavá voda
Ve většině případů postačí nechat rezavou vodu odtéct. Pokud vám ovšem teče rezavá voda z kohoutka příliš dlouho nebo se problém často opakuje, kontaktujte svého dodavatele pitné vody. Ten si s problémem poradí tzv. odkalením vodovodních řadů neboli jejich propláchnutím.
Co se stane kdyz se vykoupu v Rezave vodě
Rez ve vodě způsobuje nejčastěji železo a mangan.
Částice oxidu železa vznikají korozí vnitřních stěn potrubí. Běžně se usazují na jeho stěnách, v jistých situacích ale může dojít ke zvíření zákalu železitých usazenin, takže se uvolňují do pitné vody.
Co dělá oxid siřičitý
Oxid siřičitý je antioxidant, konzervant a prostředek proti hnědnutí. Používá se jako rostlinné bělidlo zabraňující změnám barev ovoce a zeleniny, jako desinfekční prostředek v pivovarech a jako bělicí přísada. Zabraňuje rozšiřování plísní a bakterií.
Co způsobuje znečištění ovzduší
Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.
Jak se zbavit síry ve víně
Nejjednodušším a zároveň šetrným způsobem je víno scelit – smíchat s jiným vínem. Víno se nepoškodí a koncentrace S. klesne. Další možností je nechat víno vydýchat – volně nebo i v dřevěném sudu.
Proč se síří víno
Síření dokáže odebrat kyslík a současně udržet přirozenou vůni vína. Bez siřičitanů se, velmi zjednodušeně řečeno, víno může zkazit, protože se v něm přemnoží patogenní mikroorganismy. Stejně tak oxid siřičitý slouží jakožto stabilizátor, který zabraňuje zhnědnutí a změně aroma.