Jak vypadají nebezpečné pihy?

Jak vypadají nebezpečné pihy?

Jak poznat rakovinovou pihu

Shrnuje vlastnosti pih, kterých bychom si měli všímat. O melanom může jít, pokud znaménko z půl centimetru naroste na dvojnásobek své velikosti. „A“ znamená asymetrii – Je-li piha nesymetrická, její jedna polovina je větší nebo nerovnější, měl by ji vidět kožní lékař.
Archiv

Jak poznat rakovinové znaménko

I malá znaménka mohou být časem velmi nebezpečná, zvláště pokud jsou atypického tvaru. Normální znaménka jsou buď plochá, či lehce vyvýšená, na první dotek působí hladce. Znaménka, která se mohou změnit v zhoubný nádor, jsou nepravidelného tvaru, větší než guma na tužce a obsahují v sobě více barevných odstínů.

Jak vypada podezrela piha

Pokud se znaménko zvětšuje, má nepravidelný tvar a neostré okraje, mění barvu, tmavne, svědí nebo dokonce krvácí, je podezřelé. Každá změna znaménka či pigmentového ložiska by měla vést k vyšetření kožním lékařem.

Co když mě svědí piha

Jestliže na své kůži naleznete změny – zda-li se znaménko zvětšuje, tmavne nebo naopak světlá, svědí, tak je nejvhodnější čas navštívit lékaře. Nejedná se jen o mateřská znaménka, ale je důležité být pozorný i na pihy.

Jak začíná rakovina kůže

Mezi hlavní příznaky rakoviny kůže patří různé změny na kůži. Jedná se o začervenání, atypická mateřská znaménka, výrůstky, záněty nebo krvácení. Zejména u mateřských znamének je třeba dávat si pozor na několik faktorů.

Kdy se začnou dělat pihy

První pihy vznikají po narození a v průběhu dětských let. Jejich množství a vzhled se obvykle ustálí do dvacátého roku života.

Jak vypada zacinajici melanom

Kožní melanom může zpočátku vypadat pouze jako nenápadná skvrna, která se na pokožce objevila náhle a od okolní kůže se liší svým zbarvením. V ostatních případech se ale může rozvinout z mateřského znaménka, které se na kůži vyskytuje již mnoho let.

Kdy se zacnou delat znaménka

Znaménka mohou být přítomna už u novorozenců, větší část jich vzniká až v průběhu života, kdykoli od narození do dospělosti. Charakter znaménka se od vzniku postupně a pomalu mění, jeho vývoj může být ukončen až v dospělosti.

Kdy jít s pihou k lékaři

Navštívit lékaře byste ale měli pokaždé, když se vám na vašem znaménku „něco“ nezdá. Vždy je lepší přijít několikrát zbytečně než jednou pozdě. Mezi lidmi bohužel panuje mýtus, že pokud se znaménko zmenšuje nebo jakoby ztrácí, tak se samo hojí, a oni nemusí jít k lékaři.

Jak poznat zhoubné znaménko

Rizikové znaménko mívá jiný vzhled než znaménko klidné. „Především – je asymetrické, má nepravidelný okraj, je vícebarevné, tmavé a mívá i větší velikost, mění se jeho velikost, barva, tloušťka, může svědit či krvácet,“ popisuje lékařka s tím, že všechny tyto změny se nemusí objevit současně.

Jak zacinaji pihy

Geny. Velkou roli v tom, kdo má pihy, hraje také genetika. Pokud mají někteří členové rodiny sklony k pihovaté pleti, je pravděpodobné, že je budou mít i ostatní. Nikdo se s pihami nerodí (novorozence s pihami neuvidíte), ale obvykle se začnou objevovat v dětství a někdy v dospělosti s přibývajícím věkem mizí.

Jak zastavit pihy

Pokud se chcete pih zbavit rychle, tak budete muset zkusit drastičtější metody, jako je chemický peeling nebo třeba laserový resurfacing, které provádějí odborní dermatologové. Tyto metody jsou většinou bolestivé a výsledek nemusí být vždy stoprocentní.

Kde se nejčastěji vyskytuje melanom

Nejčastěji se vyskytuje na kůži trupu, končetin, dlaní a plosek nohou. Vzácně se tento nádor může objevit i v jiných orgánech, např. na sliznicích nosu, úst, očí, genitálií, močového měchýře, na vaječnících. Maligní melanom vzniká nejčastěji na normální zdravé kůži a z tzv.

Jak vypada normalni znaménko

Normální znaménka mají obvykle jen jeden barevný odstín. D – Průměr – znaménka by neměla mít větší průměr než velikost gumy na tužce. E – Vývoj – znaménka se mohou neustále vyvíjet – zvětšovat, zmenšovat, měnit barvu, svědit či krvácet. Všechny tyto změny jsou podezřelé a měl by je vidět kožní lékař.

Jak si nechat zkontrolovat pihy

Znaménka vám prohlédnou v každé smluvní dermatologické ordinaci. Kožní lékaři jsou vyškolení k tomu, aby pigmentové skvrny, pihy a různé výrůstky prohlédli a vyhodnotili. Celá řada z nich již používá optický dermatoskop, pod kterým podezřelé změny lépe vidí – znaménko se zvětší asi desetkrát.

Která znaménka jsou nebezpečná

Zbystřit je třeba v případě viditelné změny znaménka, která se týká buď velikosti, barvy, nebo jeho tvaru, nebo v případě nově vzniklého svědění. Alarmující je, pokud znaménko opakovaně krvácí. Odborníci zdůrazňují, že není vhodné návštěvu dermatologa nikterak odkládat, pokud si nejste čímkoliv jistí.

Jak se pozná špatně znaménko

Rizikové znaménko mívá jiný vzhled než znaménko klidné. „Především – je asymetrické, má nepravidelný okraj, je vícebarevné, tmavé a mívá i větší velikost, mění se jeho velikost, barva, tloušťka, může svědit či krvácet,“ popisuje lékařka s tím, že všechny tyto změny se nemusí objevit současně.

Kdy si nechat odstranit pihy

Nejvhodnější doba pro laserové odstraňování znamének a pih je podzim a zima. Resp., odbdobí, kdy se neplánujete vystavovat slunci. Objednejte se na zákrok, či na konzultaci.

Jak dlouho se vyvíjí rakovina kůže

Rakovina kůže se vyvíjí velmi pomalu. Od prvních příznaků většinou trvá dva až tři roky než se vytvoří metastázy v jiných částech těla. V této fázi už je většinou mnohem složitější rakovinu léčit. Při včasném zjištění melanomu (nádoru na kůži) je léčba jednoduchá.

Kdy si nechat vyšetřit znaménka

Normální znaménka a další skvrny na kůži jsou obvykle jednobarevné. Znaménko, které má více než jednu barvu, považujeme za podezřelé. Změny barvy mohou zahrnovat ztmavnutí skvrny (někdy až do tmavě fialové nebo černé) nebo její zesvětlení. Pokud je znaménko větší než 5 nebo 6 mm, musí ho kontrolovat lékař.

Kdy nechat vyříznout znaménko

Bez ohledu na viditelné změny či podezření by měl odborné vyšetření znamének podstoupit každý minimálně 1x ročně. V případě, že se mateřské znaménko zvrhne v melanom, který se však podaří podchytit včas, je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní.

Jak vypada zdravá piha

Jak se kontrolovat

Drobné pihy pod průměr půl centimetru většinou bývají neškodné. Stejně tak i znaménka, která nemění svou velikost, barvu ani tvar. Zbystřit je třeba v případě viditelné změny znaménka, která se týká buď velikosti, barvy, nebo jeho tvaru, nebo v případě nově vzniklého svědění.

Kdy jít se Znamenkem k lekari

S návštěvou kožního lékaře byste neměli otálet v případě, že na kůži pozorujete počínající přeměnu znamének. Právě melanom je nejzhoubnější kožní nádor, proto je nutné vyhledat lékaře, pokud se pigmentové znaménko změní – začne mít nepravidelné okraje, vystoupne nad ostatní kůži, krvácí nebo svědí.

Co se stane když si strhnu znaménko

Když si strhnu znaménko, dostanu rakovinu kůže

Stržení znaménka není důvodem pro vznik rakoviny kůže. Pokud bylo zdravé, stačí jen u lékaře odstranit zbytek, aby nedošlo ke změnám při jeho hojení. Pokud vám ale znaménko samo od sebe krvácí, může to být známkou vážného onemocnění.

Kdy jít na vyšetření pih

Kdy zpozornět

Větší pozornost byste měli svým znaménkům věnovat tehdy, pokud máte na těle větší množství pih nebo pokud jste se za život (hlavně v dětství) vícekrát spálili. Ostatním stačí znaménka kontrolovat jednou za čas. Právě pravidelným pozorováním však lze předejít vzniku rakoviny kůže.