Jak vypadá tuřín?
Jak chutná tuřín
Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný.
Jak jíst tuřín
Jak tuřín zpracovat
Tuřín se dá zpracovat prakticky celý, včetně listů. Menší bulvy sklízíme už v srpnu a konzumují se za syrova, mají mírně štiplavou chuť připomínající kedlubnu. Nastrouhejte je a přidejte do salátu nebo schroupněte jen tak. Listové odrůdy zpracujte jako kapustu nebo špenát.
Kde roste tuřín
Tuřín dobře snáší i těžší, vlhčí půdy, ale měly by býtdobře zryté a zkypřené. Nejlépe se mu daří v podhorských oblastech, nesvědčí mu dlouhodobé sucho. Teplotně je nenáročnou zeleninou, snese bez problémů i teplotu –5 °C, krátkodobě i –10 °C.
Archiv
Co se dělá z tuřínu
Tuřín v kuchyni
Připravit z něj můžeme kaši, pyré či „hranolky“ osmahnuté na oleji nebo pečené v troubě. Skvěle chutnají i tuřínové placky na způsob bramboráku. Mladé tuřínky můžeme používat i za syrova na přípravu pomazánek či zeleninových salátů nebo je naložit do kvašené zeleniny.
Odkud pochází tuřín
Rostlina vznikla pravděpodobně v evropské středomořské oblasti křížením mezi brukví řepákem (Brassica rapa) a brukví zelnou (Brassica napus). Je pěstovaná pro bulvu lidmi používanou jako kořenová zelenina, nebo jako krmivo pro býložravce.
Jak se zpracovává tuřín
Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu. Poté přidáme do polévky brambory a počkáme než změknou. Během mixování ponorným mixérem přiléváme pomalu smetanu.
Co je tuřín po slovensky
Tuřín neboli brukev řepka (někdy je označován jako kolník, na Slovensku kvaka) patří mezi kořenovou zeleninu a je křížencem mezi vodnicí a hlávkovým zelím.
Kdy sklízet tuřín
Ideální čas pro jeho výsev do volné půdy je v dubnu až květnu. Na vlastní sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pokud nemáte prostory na jeho uložení, nebojte se sklízet ho průběžně, v půdě ho můžete nechat klidně až do prosince. Snese totiž bez problémů i teplotu -5 °C, krátkodobě i -10 °C.
Kdy se sází tuřín
Od poloviny března do konce dubna vyséváme tuřín do řádků vzdálených 40 cm. Jakmile vzejdou rostliny a mají dva pravé listy, vyjednotíme je. Ideální je vzdálenost 25 cm. Nejprve ale můžeme využít jen poloviční vzdálenost a až pak provést druhé vyjednocování, přičemž se dají ke konzumaci sklízet i drobnější bulvičky.
Jak dlouho se vaří tuřín
Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu.
Co je to tuřín
Tuřín (Brassica napus subsp. napobrassica), též brukev řepka tuřín nebo lidově kolník, kvak či dumlík, je dvouletá rostlina, která v prvém roce vytvoří nadzemní bulvu a ve druhém vykvete a uzrají semena.
Co je Dumlik
Před rozšířením brambor horským a podhorským kuchyním vládnul dumlík. Původní horská odrůda tuřínu známá především z Krkonoš. Dumlík tedy není žádná hanlivá narážka, ale dobrota do polévky i jiných jídel.
Co to je vodnice
Vodnice je nenáročná dvouletá rostlina připomínající ředkvičku. Bulvy jsou bílé vyjma části, která rostla nad povrchem země – ta je načervenalá, nafialovělá nebo nazelenalá. Uvnitř jsou bulvy bílé. Chuťově připomíná něco mezi nepálivou ředkvičkou a kedlubnem, dá se jíst syrová i tepelně upravená.
Jak pěstovat tuřín
Tuřín si můžete na zahradě vypěstovat ze semínek, ideální doba k výsevu je během května. Záhon můžete před mrazem chránit netkanou textilií. Jakmile tuřín vzejde a zesílí, je potřeba jej přesadit, a to během července. Potřebuje spon 40 x 30 cm, tedy asi 8 sazenic na jeden metr čtvereční.
Jak dlouho roste vodnice
Používáme ji především v syrovém stavu, je vhodná i do salátů a pomazánek. Můžeme z ní uvařit "zelí". Vodnice se velmi snadno pěstuje a pokud má dostatek prostoru a vláhy, tak rychle roste. Má krátkou vegetační dobu, obvykle 8–10 týdnů.
Kdy vysévat vodnici
Vodnice roste rychle a brzy se sklízí, neměla by se ale vysévat v časném létě, slunce by ji vyhnalo do květu. Nejlepší dobou pro vysetí je proto začátek jara nebo potom konec léta. Srpen je ideálním měsícem pro vysetí podzimních odrůd, které sklidíte během října.
Jak uskladnit vodnici
Okopat zpravidla stačí jen jednou, pak se už velké listy vodnice roztáhnou na celý záhon a seberou plevelu potřebné světlo. Sklízíme postupně až do konce listopadu. Uřežeme listy a ihned zkonzumujeme nebo uskladníme v bedničce s pískem na chladném a temném místě. Tady vydrží vodnice až do jara.
Co udělat z vodnice
Vodnici můžeme konzumovat čerstvou i vařenou, hodí se do zeleninových salátů i tepelně upravených zeleninových směsí. Můžete ji uvařit v osolené vodě či v páře a na talíři ji přelít bylinkovým máslem, nebo z ní udělat kaši podobným způsobem, jako děláte kaši bramborovou.
Co se sází v lednu
Lednové výsevy
Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.
Co se dá sázet v srpnu
12 druhů zeleniny, které můžete vysít v srpnuSalát. V srpnu je stále vhodný čas na výsev salátů.Štěrbák. Listovou zeleninu podobnou salátu můžeme vysít na venkovní záhony pod netkanou textilii, nebo do skleníku či pařeniště.Špenát.Šrucha zelnáČekanka salátováŘedkvičky.Cibule.Kapusta.
Jak dlouho roste Vodnice
Používáme ji především v syrovém stavu, je vhodná i do salátů a pomazánek. Můžeme z ní uvařit "zelí". Vodnice se velmi snadno pěstuje a pokud má dostatek prostoru a vláhy, tak rychle roste. Má krátkou vegetační dobu, obvykle 8–10 týdnů.
Jak uchovat cigarety
Vhodné prostředí Tabák miluje suché prostředí o pokojové teplotě bez přímého slunečního svitu. Kombinace vysoké teploty, zvýšené vlhkosti a slunečního svitu způsobuje kondenzaci a z této nechtěné vlhkosti velice ráda vzniká plíseň.
Kdy zasít semínka
Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.
Kdy začít sázet zeleninu
Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.
Co vysévat v červenci a srpnu
Výsev červenec a srpenšpenáty,rukolu,polníček,pack choi,různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,ředkvičky.a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.