Jak vypadá dláto?

Jak vypadá dláto?

Jak správně nabrousit dláto

Brousky namočíme do vody a necháme nasát. Brousek položíme na rovnou podložku, nejlépe gumovou a můžeme začít brousit. Zešikmenou část ostří položíme na brousek celou plochou a krouživými pohyby brousíme po celé ploše brousku, dokud se na opačné straně ostří neutvoří "jehla" neboli grot.

Jak se pracuje s dlátem

Dláto uchopíme do prstů levé ruky a jeho ostří přidržíme na značce. Udržet ho zde i při úderu je při této činnosti to nejdůležitější. Paličkou, kterou uchopíme pravou rukou, udeříme přesně na střed vrcholu rukojeti dláta. Nikdy k úderům do držadla dláta nepoužíváme kladivo!

Jak vybrat dláta

Vybírejte podle druhu a velikosti opracovávaného dřeva. Tvoříte figuru s velkým množstvím detailů a nerovností Vybavte se hraněným rovným dlátem, jehož čepele jsou po obou hranách zkosené. Úběr materiálu bude sice menší než u jejich rovných protějšků, dostanete se však s nimi prakticky kamkoliv.
Archiv

Na co se používá dláto

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla. Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti.

Jak brousit řezbářský nůž

Dobrušujeme na jemném ručním brousku se smirkovým papírem nebo na koženém pásu a břit leštíme suchým filcovým nebo látkovým kotoučem. Někteří zkušení řezbáři nepoužívají k ručnímu dobroušení olej, petrolej ani vodu, ale lidské sliny.

Jak brousit struh

Ubrušování se dělá tak, že struh položíme na brousek tou stranou, na kterou se nám jehla přehýbá (což je strana, na které se nám zarazí nehet u břitu) a zlehka brousíme. Ze začátku ostření to dělám rovným tahem struhu proti ostří (jako bych chtěl z brusného kamene odříznout tenkou vrstvičku).

Jak vydlabat dřevo

Pro dlabání do dřeva zvolte speciální dlabací vrták (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.) Pro ulehčení práce můžete použít elektrickou vrtačku nebo aku vrtačku, na kterou nasadíte speciální dlabací vrták. Kvalitní dlabací vrtáky jsou vyrobené z nástrojové oceli a usnadní vám práci se dřevem do hloubky.

Jak vybrat řezbářská dláta

Doporučuji kupovat přibližně stejné šíře s co největší škálou profilů a doplnit je pak drobnějšími, výraznějšími profily. “ K dlátům by pak měl přibýt i řezbářský nožík, používaný při vrubořezu, opracovávání vnějších zaoblených hran či k podřezávání materiálu. První číslo vždy označuje velikost profilu (č.

Jak začít s vyřezáváním

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík.

Jaké je nejlepší dřevo na vyřezávání

Vyberte si to nejlepší dřevo pro řezbářství

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Jak na Dlab

Jak dlabat do dřeva a správně použít dlabací vrták

Nevrtejte hloubky kapsy pro zámek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.) Pak se postupně přesouvejte směrem k opačnému konci, zavrtejte hloubku a potáhněte vrták v činnosti směrem k předchozí vyvrtané hloubce, tak odštípněte i prostor ve dřevě mezi tím.

Jak nabrousit Hoblík

K tomu se použije jemný brousek, na něj se přiloží železo z rovné strany po celé ploše a opět se s ním jemně krouží po ploše brousku. Dál už pokračujeme na jemném brousku, po pár tazích se želízko otočí zpátky na sešikmenou stranu, znovu se ním krouží a takto střídáme strany a pokračujeme, dokud "jehla" nezmizí.

Jak brousit řezbářská dláta

Je-li čepel příliš poškozená, doporučujeme ji nejprve nahrubo zbrousit na klasické brusce. Následuje ruční broušení na karborundovém brousku. Velké finále potom patří belgickému kameni nebo břidlicí. Nebo sáhněte rovnou po této sadě na broušení dlát a hoblíků.

Jak vybrat brusný kámen

Čím menší hodnota, tím hrubší zrnitost kamene. Čím je brusný kámen jemnější, tím ostřejší je břit. Vyleštěné ostří snižuje tření. Všeobecně: zrnitost 80 – 220 pro běžné ostření (tvarování, odstranění zubů a zářezů) / zrnitost 800 – 2000 pro broušení / zrnitost 3000 – 8000 pro obtahování a leštění.

Jak brousit nože do soustruhu

Jak na to Potřebujeme stolní kotoučovou brusku (osobně ji preferuji, před všemi ostatními) s hrubým a měkým kotoučem (jemný doporučuji jen fajnšmekrům) (Pokud brusku nevlastníme, upneme si kotouč do soustruhu- hlavně bezpečně!) nezapomínejme na dobré a kvalitní osvětlení, po tmě brousí jen krtek.

Který strom má tvrdé dřevo

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

skupina kg/cm² příklady
tvrdá >650 dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr
velmi tvrdá >1000 dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz
neobyčejně tvrdá >1500 eben cejlonský, africký grenadil, guajak a jiné exotické dřeviny

Jak spojit latě

Pokud potřebujeme vytvořit trvalý lepený spoj na namáhané části dřeva, je nutné vyfrézovat nebo dlátem vyhloubit drážku, do které vložíme druhý díl dřeva. Obě spojované plochy musí být potřeny dostatečnou vrstvou lepidla. Používáme pouze lepidlo k tomu určené.

Z jakého dřeva vyřezávat

Vyberte si to nejlepší dřevo pro řezbářství

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Jak sušit dřevo na vyřezávání

Při sušení vždy počítejte se ztrátou materiálu na koncích (čelech) 5-15 cm (i u fošen), tam uniká vlhkost nejrychleji a proto je dobré čela zatřít barvou (třeba balakrylem). Čím delší kusy materiálu sušíte, tím menší máte ztráty materiálu, s velkými kmeny se ale zas špatně manipuluje.

Z jakého dřeva se nejlépe vyřezává

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Jaké dřevo se hodí na vyřezávání

Na řezby se převážně používá dřevo lipové – je relativně měkké a dá se snadno opracovávat. Dále se používají ořech, olše, dub, třešeň, hruška, javor, jasan, buk, švestka, mahagon a mnoho jiných. Dřevo většiny jehličnatých stromů a rychle rostoucí dřeviny (například topol) jsou k řezbářským účelům nejméně vhodné.

Které dřevo je tvrdší buk nebo dub

Tvrdost dřeva – tabulka

Druh dřeva Tvrdost kWh z 1 PRMS suchého dřeva
buk tvrdé 1220
habr tvrdé 1233
dub tvrdé 1238
jasan tvrdé 1241

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak udělat čepy

Dlaby naměřte do poloviny hloubky trámku nebo prkna. Vytváří se dlátem, hrubé odstranění materiálu můžete u větších dlabů urychlit pomocí vrtačky. Konečné začištění se vždy dělá dlátem. Čepy vyřízněte pilou a začistěte dlátem, při finálních úpravách dbejte, aby do dlabu pevně a přesně zapadl.

Jak správně nastavit Hoblík

Nakonec je potřeba hoblík seřídit. Dělá se to šetrným poklepáním kladívkem. Železo musí lehce přesahovat přes plaz, tím je daná tloušťka špony (hobliny). Špona má být silná asi jako tenký list papíru ("špona jako list").