Jak vybrat světlo do jidelny?

Jak vybrat světlo do jidelny?

Jak silné světlo do kuchyně

Je dobré mít na paměti, že intenzita světla dopadajícího na pracovní plochu v kuchyni by měla dosahovat alespoň 300 luxů. „Jestliže si při práci v kuchyni stíníte, pak máte osvětlení špatně rozmístěné.
Archiv

Jaké světlo do kuchyně

Centrální osvětlení do kuchyně

Pokud se ptáte, jakou barvu světla do kuchyně zvolit, doporučíme vsadit na neutrální bílou v rozmezí hodnot 3800 K – 5200 K, což splňuje moderní LED osvětlení do kuchyně.
Archiv

Jak velké světlo nad jídelní stůl

Obecně by výška světla nad jídelním stolem měla být asi 75 až 90 centimetrů nad stolovou plochou. Toto by mělo být dostatečné pro většinu stolů a stropů, ale pokud máte vysoký strop nebo velký stůl, můžete světlo umístit výše, abyste zajistili dostatečné osvětlení.
Archiv

Jak umístit světla v kuchyni

V případě, že v kuchyni máte i jídelní stůl, je vždy lepší svítidlo umístit nad něj. Ideálním typem je přitom závěsná lampa, která svítí směrem dolů. Praktické rovněž je, když lampu opatříte i stmívačem k regulaci intenzity světla. Centrální světlo by mělo být dostatečně výkonné.
Archiv

Jaké osvětlení na záchod

Pokud jde o technické vlastnosti osvětlení na WC, pak se jedná o následující: Příkon svítidel pro osvětlení WC postačí cca 5 W/m2. Teplota světla se většinou používá teplá bílá (3000 K), která je mírně nažloutlá. V případě starších a méně pohyblivých lidí doporučujeme neutrální bílou barvu (4000 K).

Jaké LED pásky do kuchyně

LED pásek

Nejpoužívanější LED pásek pro osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky je 12V – 12W (Waty "W" udávají výkon nebo chceteli svítivost LED pásku). Pokud budeme dávat pásek do LED profilu stačí použít vnitřní variantu, nemusí být zalitý.

Jak správně rozmístit bodovky

Bodovky vybírejte dle místností

Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe. Myslete také na to, že musí být umístěna alespoň 1 metr od rohů – jen tak osvětlí i tmavá zákoutí a nebudou vytvářet nežádoucí stíny.

Jakou Zarovku nad jidelni stul

Svítidlo nad jídelním stolem by mělo být vybráno s rozmyslem. Mělo by plnit funkci osvětlovací, ale současně také dekorativní. Pro zútulnění prostoru okolo jídelního stolu není dobré vybírat ostré žárovky. Nejlepší a nejvhodnější variantou jsou v tomto případě žárovky s teplým bílým světlem.

Jak vysoko má být lustr

Jedno ze základních pravidel říká, že by měl být lustr minimálně ve výšce 190–220 centimetrů. Toto pravidlo by mělo jednoduše zajistit, aby lustr nepřekážel vysokým osobám. Další pravidlo, které by vám měla pomoci zvolit výšku upevnění, říká, že by měl lustr viset alespoň 40-55 centimetrů pod rovinou stropu.

Jak kombinovat světla

Kombinovat můžeme světla nástěnná, závěsná i bodová. Přisazená stropní svítidla v kombinaci s designovými stropními svítidly nad jídelním stolem. Součástí dnešních kuchyní je také jídelní kout. Zde je nejvhodnější zvolit závěsné světlo, které dokáže navodit příjemnou atmosféru.

Jak silné světlo do chodby

Pro osvětlení chodby v rodinném domu, nebo bytu, většinou postačí stroní svítidla s příkonem cca 12W.

Jak silne světlo do místností

pro kuchyň nebo pracovnu je doporučeno LED osvětlení o výkonu 4 W/m2, pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici, koupelnu 2 až 3 W/m2, pro sklep a chodby stačí 1 až 2 W/m2. Pro vaši představu 1 W u LED žárovky průměrně odpovídá světelnému výkonu 7-9 W klasické žárovky (čili 75-100 lumenům).

Jak silný LED pásek

Zákazníci si nejčastěji vybírají LED pásek s příkonem 12 W/m. LED pásek s tímto a vyšším příkonem se musí chladit pomocí hliníkových (ALU) profilů. Pokud nechcete na lince používat hliníkové profily, doporučujeme LED pásek maximálně s příkonem 9,6 W/m. Mezi další užití LED pásku patří osvětlení soklu nebo skříněk.

Jaký výkon LED pásku

Výkon LED pásku je udávaný ve wattech na metr (W/m). Tato hodnota se pohybuje od 4,8 W až po hodnoty přesahující 25 W/m. Tento údaj je klíčový pro výběr vhodného trafa na LED pásek (tedy napájecího zdroje).

Jak vybrat bodová světla

Bodovky vybírejte dle místností

Pokud zvolíte bodová světla jako hlavní zdroj osvětlení, je třeba vybrat taková, která mají intenzitu osvětlení alespoň 300 lx. Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe.

Jak přidělat bodové světlo

Bodová svítidla se nejčastěji instalují do sádrokartonových desek nebo do sádrovláknitých desek Fermacell. Do těchto desek vykroužíte nebo vyříznete otvor na bodovku, respektive na její rámeček. Ten potom s použitím větší či menší síly proti odporu mechanismu paciček s péry zasunete a rámeček pevně drží.

Jak osvětlit ložnici

Ložnice je oddechový prostor, měli bychom proto volit spíše teplé odstíny barvy světla – buď teplou bílou, nebo neutrální bílou. Toto platí pro všechny osvětlovací zóny, čili pro hlavní, funkční a dekorační osvětlení. Index podání barev Ra (CRI) by měl být minimálně 80.

Jak má být vysoký jídelní stůl

Výška stolu 75-76 cm je standardem.

Někdy se jídelní stoly pro pohodlnější stolování snižují až na výšku 73 cm. Výrazně vyšším osobám však vyhovuje naopak větší výška, 77 až 80 cm.

Jak rozmístit osvětlení

Do velkých místností rozmístíme více světel, nad velké stoly a plochy pak světla s několika zdroji nebo více bodových světel. Doplnit je můžeme stojací lampou nebo nástěnnými světly. Při výběru osvětlení např. pro čtecí a pracovní kout volíme raději dražší a kvalitnější zdroj světla, který šetří zrak.

Jaké osvětlení do obývacího pokoje

Do obývacího pokoje bychom měli umístit několik nepřímých zdrojů světla: Televizor, či nábytek mohou být podsvícené LED pásy, které se dají barevně podle nálady měnit. Obrazy, vitríny, knihovny, apod. se dají osvětlit pomocí bodovek nebo speciálními akcentovými nástěnnými svítidly.

Jaké světlo na chodbu

Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou přisazená stropní svítidla, tzv. stropnice. Ty, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku a chodbu tak osvětlí z co největší výšky a tedy nejvíce. Oblíbená jsou svítidla z opálového skla.

Jak navrhnout osvětlení

Použijte minimalistické prvky a prostor se opticky zvětší. Namísto stojících a visících lamp, které zabírají prostor, zvolte stropní nebo nástěnná svítidla. Pokud máte naopak velký byt či dům, různými svítidly s různou intenzitou světla můžete vytvořit více malých „ostrůvků“.

Jak silné světlo do pokoje

Pamatujte, pro relaxaci stačí méně světla, do 400 lumenů, což je zhruba jedna 40W žárovka. Pro práci a čtení je ale potřeba více světla, nad 700 lumenů, potřebujete tedy 60W žárovku. Aby bylo stropní svítidlo vhodné jako centrální, mělo by mít silný zdroj, tedy více než 900 lumenů, což je ekvivalent žárovky 75W.

Jak vypočítat osvětlení

Potřebné osvětlení = plocha místnosti v m² × počet doporučené intenzity osvětlení prostoru v lx (lm)

Jak zjistit výkon LED pásku

U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásků jednoduše vynásobíte příkon × délka LED pásku. Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2 W / metr, příkon 3 metrů je 21,6 W. V naší nabídce máme 30 W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující.