Jak určit nejmenší společný násobek?
Jak získat nejmenší společný násobek
Nejmenší společný násobek dvou čísel lze nalézt tak, že každé z čísel je rozloženo na součin prvočísel (tzv. prvočíselný rozklad) a výsledný NSN je součinem největšího možného počtu všech prvočísel (resp. součin největších mocnin), která se vyskytují alespoň v jednom rozkladu.
Jak najít nejmenší společný jmenovatel
Jak vypočítat společný jmenovatel
Pokud je poměr mezi čitetelem a jmenovatelem stejný, zlomky reprezentují stejné racionálni číslo. Nejmenší společný jmenovatel množiny zlomků je nejmenší číslo, které je násobkem všech jmenovatelů. Je jich nejmenším společným násobkem.
Jak najít společný násobek a dělitel
Společný násobek a dělitelProvedeme rozklad zadaných čísel na prvočísla. ↙Vypíšeme prvočísla z rozkladů.Určíme největšího dělitele tak, že vypíšeme prvočísla, která tvoří dvojice.Určíme nejmenší násobek tak, že postupně vypíšeme nejvyšší počet jednotlivých prvočísel z obou rozkladů.
Jak se počítá největší společný dělitel
Největší společný dělitel dvou čísel lze vždy spočítat tak, že od většího čísla vždy odečteme číslo menší a tento postup opakujeme do té doby, dokud jedno z čísel není nula. Druhé číslo je největším společným dělitelem zadaných čísel.
Archiv
Jak se dělá NSD
Největší společný dělitel (NSD) dvou celých čísel je největší číslo, které beze zbytku dělí obě čísla. Příklady: NSD(18, 24) = 6, NSD(12, 21) = 3, NSD(24, 35) = 1. Pojem největšího společného dělitele lze zobecnit i na větší počet vstupních čísel. Například NSD(30, 85, 90) = 5.
Co to je dělitel
Dělitelé jsou celá čísla, která beze zbytku dělí jiné číslo.
Jak najit společného jmenovatele
Hledání společného jmenovatele
Jeden způsob, jak najít společného jmenovatele pro dva (nebo více) zlomků, je napsat si všechny násobky jmenovatelů, dokud nenajdeme nejmenší násobek, který mají společný.
Jak se sčítají zlomky
Sčítání zlomků se stejným jmenovatelem
Pokud mají sčítané zlomky stejného jmenovatele, stačí prostě sečíst čitatele. Jmenovatele necháme stejného, tedy a c + b c = a + b c \frac{a}{c}+\frac{b}{c}=\frac{a+b}{c} ca+cb=ca+b.
Jak najít všechny společně dělitele
Pro větší čísla můžeme největšího společného dělitele určit pomocí prvočíselného rozkladu. Obě čísla rozepíšeme jako součin prvočísel, výsledný NSD je součin prvočísel vyskytujících se v obou rozkladech umocněných na příslušné nejmenší exponenty.
Co je to násobek a dělitel
Číslo a je násobkem čísla b (číslo b je dělitelem čísla a) právě tehdy, když existuje přirozené číslo n tak, že a = n \cdot b. Množina, která obsahuje všechny dělitele čísla a, se nazývá množina všech dělitelů a značí se D(a).
Jaký je největší společný dělitel čísel 36 a 60
Největší společný dělitel je 6.
Co je to GCD
Největší společný dělitel (značený NSD, D, příp. gcd z anglického greatest common divisor) dvou celých čísel je největší číslo takové, že beze zbytku dělí obě čísla, tzn. největší číslo, jímž jsou obě čísla dělitelná.
Co je nejmenší násobek
Nejmenší společný násobek (NSN) dvou celých čísel je nejmenší číslo, které je beze zbytku dělitelné oběma čísly. Příklady: NSN(12, 15) = 60, NSN(6, 8) = 24, NSN(3, 15) = 15. Pojem nejmenšího společného násobku lze zobecnit i na větší počet vstupních čísel. Například NSN(2, 3, 4) = 12.
Jak poznat že je číslo dělitelné 4
Číslo je dělitelné čtyřmi, jestliže je poslední dvojčíslí dělitelné čtyřmi. (0, 4, 8, 16, 24, … 96, 100, 104, … )
Kdy je číslo dělitelné 7
Kritéria dělitelnosti
q | kritérium |
---|---|
7 | je-li po opakovaném odečítání z čísla násobků 7 končících na stejnou cifru (mohou být jakékoliv) a následném dělení čísla deseti výsledek nula (když číslo není dělitelné 7, výsledek přejde do záporných čísel) |
8 | je-li poslední trojčíslí dělitelné 8 |
Jak se počítá se zlomky
Zlomek je jinak zapsaná operace dělení. Hodnotu zlomku vypočteme tak, že vydělíme čitatel jmenovatelem. Existuje i složený zlomek, což není nic jiného, než zlomek, který má v čitateli či jmenovateli další zlomek. Všechny tři zlomky mají stejnou hodnotu.
Jak převést zlomek na základní tvar
Jak na toNalezneme největšího společného dělitele dvojice čitatel a jmenovatel.Podělíme čitatel a jmenovatel nalezeným dělitelem.Výsledný zlomek je v základním tvaru.
Jak se odečítá pod sebou
Čísla si napíšeme pod sebe, zarovnaná doprava. Postupujeme z pravé strany. Vždy odečteme dvě čísla pod sebou a výsledek zapíšeme pod ně. Pokud je horní číslo menší než spodní, tak si „půjčíme“ desítku a místo ní v dalším sloupci odečteme o 1 víc.
Co je to 100%
100 je základem pro výpočet procent (značka „%“), které jsou setinou celku, celkového množství. 100 % tedy znamená plné množství, celek.
Jak najít společného jmenovatele
Hledání společného jmenovatele
Jeden způsob, jak najít společného jmenovatele pro dva (nebo více) zlomků, je napsat si všechny násobky jmenovatelů, dokud nenajdeme nejmenší násobek, který mají společný.
Co je dělitelné 7
Jiný způsob: Sečteme trojčíslí na sudých místech, odečteme trojčíslí na lichých (lze i obráceně), výsledek je dělitelný 7. Jiný způsob: Poslední cifru vynásobíme dvěma a odečteme ji od zbytku čísla (zbylé cifry bez té poslední). Takový výsledek musí být dělitelný sedmi.
Kdy je číslo dělitelné 9
Dělitelnost: Číslo n je dělitelné 9, jestli je jeho ciferný součet rovný 9. Například 9 · 5 = 45: 4 + 5 = 9. Podobnou vlastnost má číslo 3. Rozdíl čísla n a ciferného součtu čísla n je dělitelný 9.
Jak sčítat
Při sčítání sčítáme sčítance, takže pokud chceme sečíst 2 + 3, pak dvojka i trojka se nazývá sčítanec. Výsledkem je pak součet, tedy pětka ve výrazu 2 + 3 = 5 je součet. Sčítat můžeme prakticky jakákoliv čísla, ať už přirozená jako 1, 5, 157 nebo záporná -4, -74.
Jak se počítá zlomek ze zlomku
Dělení dvou zlomků je to samé jako násobení prvního zlomku převrácenou hodnotou toho druhého. V prvním kroku si přepíšeme druhý zlomek na jeho převrácený tvar (jen přehodíme čitatel a jmenovatel). Poté vynásobíme oba čitatele spolu a oba jmenovatele spolu. A nyní již máme výsledek.
Jak se zjednodušuje zlomek
Zjednodušit složený zlomek znamená upravit ho na základní tvar zlomku. Zjednodušení provedeme tak, že čitatel složeného zlomku vydělíme jmenovatelem složeného zlomku.