Jak udělat rychle herbář?
Jak rychle vysušit rostlinu
Některé květiny (hortenzie, růže) usušíme nejlépe tak, že je necháme stát ve váze s asi 3 cm vody. V sušičce na ovoce, zapnuté na nejnižší stupeň, můžeme sušit především jednotlivé plátky květin, určené na pottpouri. Také v moderní mikrovlnce jde sušení květin snadno. Jen dejte pozor, aby se vám květiny nerozpadly.
Jak si vyrobit herbář
Jak rostliny sušit
Rostlinu vložíme mezi vrstvu novin či savého papíru a naaranžujeme ji tak, jak ji chceme mít vylisovanou. Noviny položíme na rovný povrch a rostlinu zatížíme několika svazky knih, případně jiným těžkým předmětem. Takto je necháme lisovat, dokud neuschnou.
Archiv
Co potřebujeme na herbář
Co je potřebaNoviny.Kvalitní zip sáčky.Dřevěné desky.Knihy.Čas.NůžNůžky.Karton.
Co sbírat do herbáře
Do herbáře můžete sbírat rostliny ze zahrádky, léčivé byliny ale i polní kvítí. Je zde ale jedno nepsané pravidlo: “trhejte, až když kvetou.” Aby byl herbář opravdu jako louka plná kvítí, je důležité trhat právě rozkvetlé rostliny (samozřejmě pokud někdy kvetou).
Jak lisovat květiny do herbáře
Jak květy sušit a lisovat
Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.
Kdy začít sušit květiny
Aby byla výsledná sušená kytice opravdu co nekrásnější, je třeba nečekat a začít se sušením ideálně ještě týž den, kdy jste kytici dostali. Sušenou kytici si můžete vystavit jako dekoraci do vázy nebo zapojit fantazii a vytvořit si svůj vlastní, osobitý věnec.
Kdy začít dělat herbář
Začněte včas. Pokud máte výrobu herbáře jako úkol pro celý tento školní rok a dostali jste pokyny hned na jeho začátku – tedy v září, vyplatí se začít se sběrem co nejdříve. Jsou rostliny, které můžete utrhnout jedině na podzim, protože začínají kvést až v polovině června nebo o letních prázdninách.
Jaké květiny dát do herbáře
Seznam rostlin pro herbář – Díl druhý – Kvetoucí byliny létakopretina bílápryskyřník prudkýchrpa modrámák vlčíkakost lučníkopřiva dvoudomáviolka rolníjitrocel kopinatý
Čím se lepí herbář
Květiny můžete nalepit na jednotlivé listy tvrdšího papíru a potom je sešít či svázat, dobře poslouží i zápisník. Dokonce lze nalepené květiny zalaminovat a používat je dlouhou dobu bez starosti o to, jestli se neponičí. Pokud jste se rozhodli lepit na papír, nejlepší volbou k upevnění bude průhledná lepicí páska.
Co obsahuje herbář
Herbář je soubor herbářových položek. Může být tvořen sušenými rostlinami, sušenými semeny a plody, fotografiemi rostlin, plody naloženými v lihu, atd. Zásadní součástí každé položky je etiketa obsahující zásadní informace o datu a místu sběru, název rostliny, název herbáře a kdo položku sebral popř. určil.
Které květiny se dají sušit
Mezi květiny vhodné k sušení patří například růže, ostrožka, limonka, orobinec či vratič. Některé z nich můžete dostat řezané v kytici, jiné patří k typickým zahradním rostlinám. Od toho se pak bude odvíjet, zda usušíte celou kytici či samotné květy na potpourri nebo vytvoříte působivé vazby z jednotlivých stonků.
Jak má správně vypadat herbář
Herbář musí obsahovat nejméně 7 položek. Ze stromů sbírej tenké větvičky s jehličím a uthrni šišku, neber spadlou ze země. Vždy si zapiš, kdy a kde jsi rostlinu našel.
Jak si sušit jedlé květy
Sušení jedlých květů
Rozložte květy na jemné sušící síto a sušte při teplotě 30-40 °C. Pozor, čas sušení nelze určit pro všechny květy – nastavte 8 hodin, ale průběžně se na květy dívejte a sušení případně zkraťte nebo prodlužte. Kvítky by měly být suché a křupavé.
Jak se suší květy
Rozložte své oblíbené květiny mezi listy novin nebo hedvábného papíru, abyste zabránili pomačkání, a poté papír vložte do těžké knihy nebo pod ni. Květy tímto způsobem schnou asi tři týdny. Papír občas vyměňte, aby květiny po uvolnění vlhkosti nehnily ( obzvlášť u květin, které zadržují hodně vody).
Jak dlouho se suší květy
Sušení ve vodě
Některé květiny se suší lépe, pokud jsou postavené v nádobě kde je asi 1,5 cm vody. Vodu květiny vstřebají a pomalu usychají. Doba sušení obvykle trvá asi 10 dní.
Jak usušit fialky
Sušení jedlých květů
Rozložte květy na jemné sušící síto a sušte při teplotě 30-40 °C. Pozor, čas sušení nelze určit pro všechny květy – nastavte 8 hodin, ale průběžně se na květy dívejte a sušení případně zkraťte nebo prodlužte. Kvítky by měly být suché a křupavé.
Jak usušit obilí
Rostliny sušíme nejlépe vzduchem, na tmavším, suchém a vzdušném místě. Možné je i chemické sušení pomocí silikagelu, boraxu, kamence a nebo sklářského písku. Ovšem sušit je lze i v mikrovlnné troubě a dříve bylo oblíbené lisování rostlin, kdy na sebe nežádoucí vodu naváže savý papír (stačí obyčejný novinový).
Kdy je nejlepší sbirat bez
Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví. Listy černého bezu se trhají v květnu až červnu, kdy je účinek největší.
Jak se dělá bezový sirup
Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.
Co léčí fialka
Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi, menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.
Proč žloutne fialka
Pokud má fialka hnědé listy, může to být způsobeno zaléváním příliš studenou vodou. Pokud jí žloutnou listy a opadávají nerozkvetlá poupata, je to nejspíš způsobeno příliš kyselým substrátem. A jestliže nekvetou, pak mají málo světla.
Jak sušit nevěstin závoj
Ta je vhodná například pro hortenzie, vřes, okrasný česnek, nevěstin závoj aj. Je to jednoduché. Květiny dejte do vázy s asi 3 cm vody a takto je tam nechejte pomalu usychat. Touto metodou celý proces zpomalíme a rostlina má čas, aby mohla dokonale vyschnout.
Jak sušit Jerabiny
Plody se suší nejprve na slunci a dosoušejí se umělým teplem v sušárně nebo v troubě, kde teplota nesmí přesáhnout 40°C. Z usušených jeřabin otrháme všechny stopky. Dobře usušené plody mají tmavě fialovou barvu, jsou svrasklé a mají kyselou chuť. Jeřabiny skladujeme v dobře uzavřených sklenicích.
Na co je dobrý černý bez
Černý bez patří do každé lékárničky!
Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.
Jak vyrobit sirup bez cukru
PostupOvoce a bylinky naskládejte do velké sklenice a společně rozmačkejte a promíchejte.Přidejte citrusovou šťávu (pro výraznější citrusovou chuť i kůru) a promíchejte.Přidejte med, zázvor, koření a aromatické extrakty a promíchejte.Sklenici zakryjte a dejte na 24-48 hodin do chladu – v průběhu času 2x promíchejte 🙂