Jak udělat nadýchané lívance?
Jak udělat jednoduché lívance
Mléko nalijeme do misky, přidáme vajíčko, cukr, špetku soli, mouku, rozpuštěné máslo, olej a lžičku kypřícího prášku. Vše spolu důkladně metličkou vymícháme. Připravené těsto vrstvíme na pánev a z obou stran smažíme na jemné vrstvě másla dozlatova. Pečeme na nízkém stupni nebo plameni, aby stihli lívance naběhnout.
Jaká mouka se dává do lívanců
Mouka: Pšeničnou hladkou nebo polohrubou používáme v množství 440—600 g na 1 litr mléka. Na lívance se hodí i mouka ječná. Tip: Z mouky hladké a ječné se těsto lépe rozlévá, polohrubá se zase snadněji rozmíchá a netvoří žmolky.
Jak si udělat lívance recept
Postup přípravy receptu
Těsto na lívance: droždí rozetřeme s cukrem, přidáme lžíci mouky, lžíci mléka a těsto na lívance necháme kynout. Pak přidáme vejce, sůl, rozmícháme a přidáme střídavě mouku, mléko, aby se neutvořily žmolky. Těsto necháme vykynout, až nabude dvojnásobný objem.
Archiv
Jak dlouho se smaží lívance
Pokud je těsto studené z lednice, dopřejte mu 5-10 minut na vzpamatování. Rozehřejte nepřilnavou pánev nebo lívanečník, a to na středně silném až silnějším plameni. Lívance se musí péct poměrně zprudka, ale nesmíte je přitom sežehnout dřív, než se stihnou dodělat uvnitř.
ArchivPodobné
Jak na lívance bez Lívanečníku
Může být dekorativní, ale stačí pánev. Sice je to krám, ale používám. Pokud tvořím lívance pro šest lidí, pak na pánvi ve větší velikosti.
Co si dát na lívance
Co k lívancům V Česku se lívance tradičně podávají obalené v moučkovém a skořicovém cukru s přepuštěným máslem, či pomazané marmeládou nebo džemem s vydatnou šlehačkovou čepicí. Stále oblíbenější jsou také varianty s čerstvým i kompotovaným ovocem. Božskou kombinaci představuje horké ovoce doplněné o zmrzlinu.
Čím polít lívance
Hotové lívance můžete polít javorovým sirupem nebo jej klasicky ozdobit šlehačkou a čokoládovou polevou.
Jak smažit lívance
Pánev by měla být rozpálená na střední teplotu, aby se lívance nepřipálily a zároveň propekly i zevnitř. Tomu pomůžete také tím, že lívanečník či pánev přiklopíte poklicí. Lívance obracejte až ve chvíli, kdy horní strana zmatní a tekuté těsto se zpevní.
Jak ozdobit lívance
Nejčastěji se hotové lívance servírují potřené marmeládou nebo povidly, někdy se šlehačkou nebo zakysanou smetanou, čerstvým ovocem nebo posypané cukrem a skořicí. Existují i varianty na slano. Někdy se lívance zaměňují s palačinkami. Ty jsou sice podobné, ale mnohem tenčí a z nekynutého těsta.
Jak udržet teplé lívance
Pokud připravujete lívance k snídani u společného stolu, jistě chcete, aby byly všechny stejně teplé. Na to existuje jednoduchý trik! Rozpalte troubu na 50 °C a hotové lívance vkládejte dovnitř na plech. Uvidíte, že si udrží svou teplotu a při podávání budou stále čerstvé a vláčné.
Jak dlouho kyne těsto na lívance
Těsto na kynuté lívance je řídké, aby se snadno rozlévalo, a málo tučné, aby bylo načechrané jako peříčko, takže během letních teplot kyne rychlostí hromů a blesků. Během půl hodiny máte v optimálních podmínkách zaděláno a nakynuto na lívance k obědu nebo k odpolední prázdninové svačině.
Jak obracet lívance
Obracejte opatrně!
Pánev by měla být rozpálená na střední teplotu, aby se lívance nepřipálily a zároveň propekly i zevnitř. Tomu pomůžete také tím, že lívanečník či pánev přiklopíte poklicí. Lívance obracejte až ve chvíli, kdy horní strana zmatní a tekuté těsto se zpevní.
Jak udělat kvásek na lívance
Do hrnečku dejte droždí, lžičku cukru a tak dlouho droždí třete lžící, až se rozpustí. Přidejte 5 lžic teplého mléka, 2 lžičky mouky, promíchejte a přikryté utěrkou nechte 10 minut kynout na teplém místě.
Co nového na kopci Kváskové lívance
Připravte si 250g žitného kvásku (již aktivního, po noci kvašení), 600 g celozornné pšeničné mouky přesáté, 950 ml mléka, 60g cukru, tři špetky soli, 3 vejce. Olej na smažení a lívanečník.
Co s přebytečným kváskem
Přebytečný kvásek se nejčastěji usuší, orestuje nebo opeče v troubě a rozmixuje. Potom se přimíchá do kvasnicového těsta (přibližně 5–15 % z celkového množství mouky), aby zlepšil jeho konzistenci a chuť, anebo se rozvaří ve vodě na „jíšku“.
Jak založit žitný kvásek
Založení nového kvasu
Smíchejte 100 g žitné mouky a 100 g vlažné vody, dobře dohladka rozmíchejte, uzavřete do litrové nádoby a při mírně zvýšené pokojové teplotě necháte zrát. 30 °C se jeví jako teplota ideální. Následující den si z mladého kvasu ponechte 100 g a zase přikrmte 100 g mouky a 100 g vody.
Jak se starat o kvásek
Kvásek musíte alespoň jednou za týden “nakrmit”. Jednoduše vyndat z lednice, přidat dvě vrchovaté lžíce mouky, trošku vlažné vody a zamíchat na středně husté těstíčko. Opět přikrýt a nechat 24 hodin při pokojové teplotě. Poté můžete část kvásku použít do pečení a část vrátit do lednice.
Jak se krmí kvásek
Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.
Z jaké mouky se dělá kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Jak poznat hladový kvásek
Je cítit kysele (jako zkvašený mošt, burčák nebo po lihu/acetonu), je nízký, bledé barvy a na povrchu může mít i vysráženou vodu. Není třeba vyvěšovat černý prapor, že nám kvásek umřel. Je jen velmi hladový.
Jak zjistit jestli je kvas hotový
Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.
Jak dlouho vydrzi kvásek bez krmeni
Kousek zralého kvásku (asi 1–2 lžíce) zahustěte moukou podle svého zvyku do konzistence tuhé pasty (tak dvě až tři lžíce mouky). Zdravý kvásek obvykle zvládne týden až dva i bez nakrmení, ale někdy ne. Lepší je dát mu najíst.
Co dělat když nevzejde kvásek
Jak připravit kvásek z čerstvého droždí
Promíchejte a nechte 5–10 minut odpočívat. Během této doby by měl vzejít kvásek ve formě husté pěny. Pokud ani po dalších 10 minutách nevzejde, použijte nové kvasnice.
Jak si vyrobit vlastní kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Jak casto krmit kvásek v lednici
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat.