Jak uchovat mech?

Jak uchovat mech?

Jak zakonzervovat mech

Stabilizační roztok připravte smícháním 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody zahřáté na 50-60 oC. Mech ponořte do kapaliny tak, aby všechny kořeny byly zcela ponořené. Takto zpracovaný materiál ponechte na světlém místě s pokojovou teplotou 6-15 dní.
Archiv

Jak sbírat mech

Pokud si stabilizaci mechu chcete vyzkoušet, projděte se lesem a nasbírejte si kopečkové mechy (bělomech sivý), ploché mechy, či lišejníky (dutohlávka sobí, nebo terčovka bublinatá). Seberte si i drobné větvičky nebo šišky či sušenou kůru. Sbírejte opatrně a vždy šetrně k přírodě.
Archiv

Jak dlouho vydrží mechový obraz

Ideální teplota místnosti je od 5 do 30°C a vlhkost okolo 60% může životnost mechu i prodloužit. A naopak při vlhkosti nižší než 50% se může mírně zkrátit. V případě, že je obraz zavěšen mimo přímé sluneční nebo umělé světlo a nepřijde do kontaktu s vodou, jeho životnost je cca 4-5 let.

Jak využít mech

Způsoby a limity použití mechů

Používal se na těsnění dřevěných staveb či člunů. Řada mechů se používala v lidovém léčitelství. Dnes se kromě kuriózních využití, jako je například výroba whiskey, mechy používají v aranžování a interiérovém květinářství a mají nezastupitelné místo v japonském zahradním umění.

Čím se lepí mech

Lepidlo na bázi polyvinylacetátu, určené pro lepení stabilizovaného mechu. Konečná pevnost odpovídá hodnotám dle EN 204 v třídě D2. Lepidlo se nanáší rovnoměrně na očištěný povrch, po aplikaci lze mechanicky namáhat nebo opracovávat až po 24 hodinách. Minimální aplikační teplota +15 °C.

Kde vzít mech

Mech se objevuje všude kolem nás – ve městech, horách, zahradách i lesích. Často ho najdeme na trouchnivějícím dřevě, na kamenech, skalách, kmenech stromů, nebo v lesích, kde tvoří souvislé koberce.

Jak pečovat o mechový obraz

Údržba je velmi snadná a prach není žádnou hrozbou

Péče o mechový obraz je skutečně jednoduchá. Pokud se vám zdá, že se na obrazu nebo dekoraci usazuje prach, je možné je oprášit fénem nastaveným na nízkou teplotu /fénování za studena/, ale i to postačí jednou za x měsíců.

Jak udržet mech

Mech je nutné udržovat rosením stále vlhký ideálně na okně s rozptýleným světlem a mimo topení, aby nedocházelo k velkým teplotním výkyvům a vysychání. Pro úspěšné pěstování je nutné použít výhradně čistou rašelinu, nikdy ji nevyměňujte za substrát obsahující hnojivo.

Jak uchytit mech

Na břidlici či jinou podložku umístěte trochu mechu. Obvažte jej silonovým vlascem. Takto vypadá mech po vložení do akvária: Po šesti týdnech růstu vypadá, díky své schopnosti táhnout se za světlem, jako trávník.

Jakou půdu potrebuje mech

Mech preferuje kyselé nebo na živiny chudé půdy.

A ta se právě často vyskytuje v kyselých a chudých, zhutněných půdách nebo na kameni. Díky absenci kořenů mechy nečerpají živiny ani výživu ze substrátů, na kterých rostou.

Jak sušit mech

Optimální teplota pro stabilizovaný mech je 5-30°C (Ideálně do 28°C, důležitá je již zmíněná VLHKOST vzduchu). Není dobré mech umisťovat do blízkosti umyvadel a sprchových koutů, kde hrozí jeho namočení. Co se týká prachu, není na mechu téměř vidět, ale v případě potřeby lze decentně oprášit prachovkou (nevysávat).

Kdy proti mechu

Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu.

Kdy davat stop mech

Použití: V době intenzivního růstu trav tzn. na jaře a po seči, v případě potřeby, ale i v létě a na podzim rovnoměrně rozhodíme Mech-stop na suchý travní porost. Po této aplikaci na trávník nevstupujeme a následně 48 hodin po aplikaci trávník dobře zalijeme.

Jak dlouho vydrzi mech bez vody

Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Co je nejlepší na mech

Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Máte-li větší plochu trávníku, je lepší použít k jeho provzdušnění elektrický vertikutátor. Ten ho zbaví nejen mechu, ale také plevelů.

Co ničí mech

Modrá i zelená skalice pomůže proti mechu

Modrá skalice – obsahuje síran měďnatý, který se účinně používá při boji s mechem například na střeše či chodníku. Další využití má například při likvidaci řas v bazénu nebo v odstranění houbových chorob na dřevě.

Jak dlouho žije mech

Nepotřebuje údržbu. Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.

Jak mech přijímá vodu

Mechy a voda

Vodu přijímají celým povrchem stélky a rozvádějí ji vodivými pletivy (specializované buňky hydroidy, kapilární prostory uvnitř stélky) nebo po snadno smáčivém povrchu rostlin. Je-li vyvinuta voskovitá kutikula, může sloužit k usměrnění toku vody do určitých částí mechové rostlinky.