Jaké střeva na klobásy?
Jak připravit střeva na klobásy
Jsou určena pro jitrnice, ale i pro klobásy.
Střeva nejdříve opláchneme od soli ve studené vodě. Následně je vložíme do vlažné vody (max. do 30 °C) a necháme je 30 minut zcela ponořená, aby se roztáhla a dala navléknout na plnící trubici či nástavec. Poté je můžeme začít plnit.
Jak uchovat střeva na klobásy
Střeva je nezbytné skladovat na tmavém, suchém místě v rozmezí do 10°C, krátkodobě lze skladovat i mimo tyto teploty. V případě využití jen části střev je možné přebytek střev vrátit zpět avšak je nezbytné je opětovně zasolit kuchyňskou solí, nechat okapat a opět poctivě zasolit a vložit do uzavíratelného sáčku.
Archiv
Jak vyprat střeva na klobásy
Tenké střevo vyprázdníme vymačknutím obsahu, obrátíme a propereme ho v teplé vodě (33 až 40 °C) a vodu 3 až 4 krát vyměníme. Můžeme použít vířivou pračku, necky a březové koště nebo je protahujeme ve sněhu (nahradí dvoje praní ve vodě).
Jak dlouho vydrží nasolené střeva
Úplně stačí střeva nasolit tak, aby v nich zůstala i nerozpuštěná sůl, hermeticky uzavřít a uschovat na dně chladničky. Bez problémů vydrží i několik let.
Jaká velikost střeva na klobásy
Menší kalibri jsou vhodné na párky a klobásky, široká střeva kalibr 38/40 jsou vhodná zase na jelita a jitrnice. Na párky vídeňské či debrecínky jsou střeva skopová.
Jaké koření do klobás
Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví. U kmínu je situace přece jen o něco málo komplikovanější.
Jak Šlemovat střeva
OPRACOVÁNÍ STŘEV:
střeva hovězí tenká 2 x průchod ručním šlemovacím strojem – při prvním průchodu nadrcení loje a sliznice, při druhém průchodu vytlačení loje a odstranění sliznice. Hovězí střeva je nutné šlemovat obrácená a bezprostředně po vykolení.
Jaké koření do domácích klobás
Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví. U kmínu je situace přece jen o něco málo komplikovanější.
Jak na domácí klobásy
Libové maso nakrájíme na cca 1 cm kostičky a tučné maso nameleme nahrubo nebo ho můžeme nakrájet na cca 0,5 cm kostičky. Nakrájené oddělené kostičky osolíme (20 g soli na 1 kg masa). Přidáme koření jak na libové maso, tak i na tučné (vše v poměru) a pořádně promícháme.
Jak okořenit klobásy
Spolu s česnekem pak maso namelte (pokud používáte maso s tužšími částmi, ty umelte najemno), osolte (obecně se radí 20 g soli na 1 kg masa, ale záleží na vaší chuti), pořádně opepřete a ochuťte drceným kmínem.
Jak ochutit klobásy
S kořením opatrně
Připravenou směs je samozřejmě nutné ještě dochutit. Pokud bude maso dostatečně kvalitní a tučné, není třeba to s kořením přehánět. Hodí se mletý pepř, muškátový oříšek, majoránka, ale také tymián, rozmarýn, kmín, zázvor nebo česnek.
Jak vyčistit vepřová střeva
Přírodní střeva solená, před zpracováním opláchneme ve studené vodě od soli a namočíme na 24 hodin do studené vody. U střev lákovaných, tento krok přeskočíme. Před narážením namočíme střeva minimálně na 1 hodinu do vlažné vody, svazek rozebereme a opět namočíme do vlažné vody.
Jaká střeva na jitrnice
Střeva vepřová v různém kalibru od 28/30 až po 40/42. Střívka jsou šlemovaná a zakonzervovaná solí. Menší kalibri jsou vhodné na párky a klobásky, široká střeva kalibr 38/40 jsou vhodná zase na jelita a jitrnice.
Jaké koření se dává do klobás
Kromě poctivého masa budete do klobásek přidávat také mletou papriku, kmín nebo třeba česnek. Pokud máte tu možnost, používejte papriku maďarskou. Ta vás dostane svou jedinečnou chutí a navíc maso skvěle obarví. U kmínu je situace přece jen o něco málo komplikovanější.
Jak nejlépe Vyudit klobásy
Udírna se vyhřeje na teplotu mezi 60 až 80°C, klobásy se do udírny rozvěsí a zhruba půl hodiny se nechají při otevřených dvířkách vysychat. Poté se udírna zavře a klobásy se v ní udí po dobu dlouhou od 5 do 10 hodin. K uzení se používá vždy suché dřevo bez kůry, například dřevo ovocných stromů nebo dřevo bukové.
Jakou sůl do klobás
Bůček pomelu na hrubé šajbě a vsypu sůl (20 g soli na 1000 g masa), dobře promíchám. Uložím (bez vzduchových bublin) do vhodné nádoby a dám do ledničky na 3-4 dny.
Která klobása je nejlepší
„V každé kategorii se soutěžilo o zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili," informoval ředitel společnosti Český výrobek Leo Kolečkář. Žabčíkova klobása, která ovládla kategorii potravin, patří k nejúspěšnějším výrobkům Milana Žabčíka. Zdaleka však není jediným oceněným. Ceny posbíralo už šest jeho produktů.
Jaké střeva na špekáčky
Nejužší kalibr skopových střev je 14/16 a nejširší 26/28+, tyto průměry jsou však pro výrobu našich masných výrobků nevhodné. Jsou určena především k výrobě tradičních českých výrobků, jako jsou špekáčky, točený salám nebo taliány.
Jak dlouho udit klobásy teplým kouřem
Udíme teplým kouřem (60-70°C) v předehřáté udírně zhruba 6 – 10 hodin. Poté můžeme klobásy nechat dovařit v 80°C vodě po dobu 15 minut. Udit klobásy můžete v jakékoliv udírně – v klasické na dřevo nebo v elektrické udírně na štepku či pelety, kde se dá velmi přesně regulovat teplota.
Jak umlít maso na klobásy
Maso připravujeme na klobásy po jeho řádném vychladnutí. Maso, které jsme si určili na přípravu domácích uzených klobás, zbavíme nejprve všech tvrdých blan, šlach, kůže, chrupavek a roztřídíme je pečlivě na tučné a libové. Tučné maso nakrájíme na drobné půlcentimetrové kostičky, libové maso na centimetrové kostičky.
Jak správně grilovat klobásy
Aby se klobása na povrchu nespálila a nepopraskala, je třeba ji grilovat na mírném až středním žehu. Pokud grilujete týž večer více druhů masa, začněte steaky a kotletami, potom ugrilujte kuřecí kousky a klobásu nechte až na závěr, kdy už uhlíky nejsou tolik rozžhavené.
Na čem se opékají špekáčky
Správně se mají špekáčky opékat nad žhavými uhlíky, takže musíte rozdělat pořádný oheň, abyste jich měli hodně. Nejlepší je použít dřevo z listnatého stromu.
Na jakou teplotu se udí klobásy
Nejčastěji se využívá následující postup. Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).
Jaké maso na domácí klobásy
Chcete-li připravit ty nejlepší klobásky, stačí se držet osvědčeného receptu. Jeden takový tu pro vás máme i my. Základem je vepřový bůček a chuť doplňuje zadní hovězí.
Jak dlouho se griluje klobása
Vepřové hraje při grilování hlavní roli. Klobásky, jitrnice či panenka – to vše patří na gril. V průměru by se na něm měly péct deset minut s dodržením ideální vzdálenosti 10 – 15 centimetrů od rozpálených uhlíků či dřeva.