Jaké střešní latě na pergolu?

Jaké střešní latě na pergolu?

Jakou střechu na pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.
Archiv

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Jaký je minimální sklon střechy na pergole

Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°. Výběr krytiny vždy přizpůsobte sklonu střechy.
Archiv

Jak silne hranoly na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm.Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty.Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jak udělat střechu na pergolu

Při pokládce střechy na pergolu musíte postupovat proti směru převládajících větrů. Desky nejsou pochozí, používá se montážní lávka (nebo hodně vysoký dělník). V příčném směru se desky kladou jedna vedle druhé s překrytím 1 trapéz.

Co dát na střechu zahradního domku

Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou na pergoly a zahradní domky. Zároveň se hojně používají jako střešní krytina na garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké, a dobře odolávají povětrnostním vlivům.

Jak umýt střechu pergoly

U hliníkové pergoly si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného listí a opláchnutím vodou s mýdlovým roztokem, právě to z ní dělá tak oblíbenou záležitost s vysokou životností. Vyčistit byste také měli venkovní stínění a rolety. Opět postačí čistá voda s mýdlovým roztokem.

Jakou krytinu na malý sklon

Plechové krytiny mají všeobecně nižší bezpečné sklony než skládané taškové krytiny. Rozpětí bezpečných sklonů u plechových střešních krytin se pohybuje v rozmezí 6-14°. Ruukki Classic uvádí minimální sklon od 6°. Populární modely od výrobce Lindab pak od 14°.

Jaký materiál na pergolu

Podlaha pergoly

Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí. Nejoblíbenější typy podlahy: Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.

Jak hluboké základy pod pergolu

Vždy dodržujeme nezámrznou hloubku min. 800mm , v případě jílu jako zde raději více. Do betonu patří kamenivo štěrk 16-32 , 10-16 , písek 2-4 , cement a plastifikátor. Bez štěrku by to opravdu beton nebyl.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jak levně zastřešit terasu

Jednoduchý způsob jak zastřešit vaši terasu je dřevěná pergola. Jde o poměrně levné řešení, které si zvládne zdatný kutil vyrobit i sám. Pamatujte ale na to, že pergola je přístřešek, který vás v extrémním počasí neochrání úplně.

Jak silná prkna na střechu

Prkna je nutno osazovat na těsný sraz, nejmenší tloušťka prken může být 24-25 mm, od osové vzdálenosti podpor 900 mm musí být tloušťka zvýšena nejméně na 30 mm. Prkna je vhodné opatřit impregnací proti škůdcům, což zajišťuje ochranu před houbami, plísněmi, škůdci, atd..

Jak správně položit lepenku na střechu

Pokládka asfaltových pásů podle druhu izolace

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.

Co je bezpečný sklon střechy

bezpečný sklon. Zjednodušeně řečeno se jedná o takový úhel střechy, kdy se pod krytinu nedostane volně stékající voda. Hodnota udávaných bezpečných sklonů vychází z mnohaletých zkušeností s daným materiálem. Pro pálenou tašku drážkovou se bezpečný sklon pohybuje v rozmezí 22° až 35°.

Jaký je minimální sklon plechové střechy

Strmá je dobrá

Druh střešní krytiny Minimální sklon střechy
hliníková
plechová
betonová 10°
pálená 12°

Čím obložit pergolu

Pergola, kterou si vylepšujeme postupně, by měla být také pro potěchu oka obložená nějakým zajímavým materiálem. Můžeme ji obkládat dřevem nebo kamenem, ale my jsme pro obklad pergoly zvolili obkladové pásky.

Co dát pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Jakou patku na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak udělat základy pro pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jakou střechu na terasu

Na střechu terasy můžete použít i pálené tašky, bitumenové střešní desky, plech, umělé šindele a podobně. Záleží na konstrukci terasy a na částce, kterou chcete do zastřešení nebo vybudování terasy investovat.

Co na střechu terasy

Na zastřešení je možné použít různé materiály. Počínaje plechem, přes pálené tašky, dřevo až po tvrzené sklo či textilní plachtu. V současné době se velmi často používá polykarbonát, a to ať už komůrkový, trapézový nebo vlnitý. Polykarbonát je lehký, pružný a dobře propouští světlo.

Jakou lepenku na střechu pergoly

charFIX® ELAST COOLna jako speciálně vyvinutá střešní krytina na zahradní domky, altány, pergoly a garáže, charFIX® ELAST G 30, jako podkladní asfaltový pás pro vícevrstvé střešní systémy, charFIX® ELAST AL 25 jako parozábrana.

Co se dává pod krytinu

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.

Jak vybrat lepenku na střechu

Jako podkladní pásy vždy používejte střešní lepenky s nenasákavou nosnou vložkou. Případné zatečení vody do nosné vložky totiž způsobí estetické i funkční problémy! S pokládáním podkladních pásů střešních lepenek začínáme vždy v úžlabí a pokládáme je směrem nahoru na suchý a rovný povrch s dostatečnou nosností.

Jaký zvolit sklon střechy

Pro minimální sklon doporučujeme navrhovat střechy od 3°. U střech se sklonem menším jak 3° je riziko vzniku kaluží. Pokud plánujete plochou střechu se sklonem menším jak 3°, ujistěte se, že sklon hydroizolační vrstvy dostatečně zajistí odtok vody. Tento sklon by nikdy neměl být menší než 1°.