Jak srovnat řídítka na kole?

Jak srovnat řídítka na kole?

Jak srovnat řídítka

Pokud jsou po pádu řídítka poněkud nakřivo, zkus povolit vidlice v horních i dolních brýlích, pak si pozvi kamaráda, ať tlačí kolo na jednu stranu, ty tlač řídítka na druhou, a zkuste je takto srovnat.

Jak vysoko mají být řídítka na kole

Výška řídítek

Řídítka by měla být o několik centimetrů výše či níže než sedlo. Řídítka v nižší poloze umožňují vyšší rychlost. S vyšší polohou řídítek ale máte víc pohodlí a lepší rovnováhu.

Jak zvýšit řídítka na kole

Řidítka výš nedáš. Jedině můžeš koupit představec s větším úhlem, popř. polohovatelný. Starý představec můžeš vyhodit, prodat, schovat, položit mezi skleničky a talíře,…

Jak povolit řídítka u kola

Pro jeho úplnou demontáž bude potřeba kladívko. Ranou na šroub se uvolní kužel roztahující vložku ve vidlici, a tedy i představec. Ten poté stačí vytáhnout. Poškození hlavy šroubu zabrání buď použití gumové palice, nebo rána přes klíč, nebo aspoň dřevěné prkénko položené přes hlavu šroubu.

Proč praskají dráty na kole

Právě díky grindování se dráty často deformují a následně praskají. Z vlastní zkušenosti vím, že odkládat doplnění prasklých drátů se nevyplácí. Ve vzniklé mezeře dochází k velkému náporu na okolní dráty a když dojde na tvrdý dopad, hrozí vytržení drátu i s niplem z ráfku, nebo jiné poškození ráfku.

Jak široká řídítka na horské kolo

Pro jízdu v různorodém terénu, při kterém se jezdí do kopce i z kopce, se hodí univerzální řídítka se šířkou 760–780 mm. Pokud jste ale menší postavy nebo jezdíte po nenáročných cyklostezkách, sáhněte po kratších (700–720 mm). Následně záleží na vás, jestli preferujete téměř rovná řídítka, nebo spíš s mírným prohnutím.

Jak nastavit řídítka na kole

Nastavení řídítek

Obecně platí, že řídítka by měla být o kousek širší než ramena jezdce. Užší řídítka znemožňují dobré dýchání, naopak příliš široká ztěžují manipulaci s kolem. Podstatná je orientace brzdových pák. Sedněte si na kolo, chytněte volně řídítka a natáhněte prsty.

Jak nastupovat na kolo

1,Sedlo vodorovně

Ani špičkou dolů, ani nahoru. Pokud ho budete mít "do kopce" (špičkou nahoru), tak si vaše cenné pohlavní orgány užijí, zadek bude klouzat dozadu a budete mít snahu se neustále rukama přitahovat dopředu. V opačném případě se sedlem "z kopce" (špičkou dolů) se zase budete neustále rukama odtahovat.

Jak nastavit správný posed na kole

Podřepnete si, sedlo umístěte do podpažní jamky a natáhněte ruku i prsty. Konečky prstů by se měly dotýkat kraje kliky nad šroubem. Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí.

Jak seřídit řídítka

Aktivujeme přední brzdu a s rukou na hlavovém složení zalomcujeme lehce s řidítky – pokud je slyšet klepání sloupku řízení o hlavovou trubku, povolíme upínák a dotáhněte zátku o čtvrtinu otáčky. Postup opakujeme, dokud slyšíme klepání. Řidítka se musí otáčet volně, pokud ne, je hlavové složení přiliš utažené.

Jak Utahnout vidlici na kolo

Hlavové složení není možné seřídit, aniž povolíme upínací šrouby představce na sloupku řízení. Povolujeme je střídavě, povolení jednoho, utahuje druhý šroub. Pak dotahujme zátku hlavového složení, čímž vytáhneme vidlici nahoru a usadíme a utáhneme ložiska.

Jak dotáhnout výplet

Pokud potřebujeme dotáhnout celý výplet, začneme postupným utahováním niplů, nejlépe u ventilku. Všechny dráty se musí utahovat rovnoměrně, například vždy o čtvrt, půl, jednu nebo dvě otáčky centrovacího klíče. Takto postupujeme, dokud nedotáhneme všechny dráty.

Jak vycentrovat ráfek

Ve stolici přiblížíme centrovací čelisti co nejblíže k ráfku, aby se ho zlehka dotýkaly. Najdeme nejbližší drát, který přitáhne ráfek zpět k centrální ose (na protilehlé straně náboje vůči vychýlení), a utáhneme ho o čtvrt otáčky. Otáčíme kolem a kontrolujeme vychýlení a provádíme úpravy, doku není ráfek vycentrovaný.

Jak vybrat řídítka na horské kolo

Pro jízdu v různorodém terénu, při kterém se jezdí do kopce i z kopce, se hodí univerzální řídítka se šířkou 760–780 mm. Pokud jste ale menší postavy nebo jezdíte po nenáročných cyklostezkách, sáhněte po kratších (700–720 mm). Následně záleží na vás, jestli preferujete téměř rovná řídítka, nebo spíš s mírným prohnutím.

Co je to Backsweep

Prohnutí horní tuby řidítek směrem k jezdci se nazývá Backsweep, pokud nejsou prohnutá mají v popisu napsáno Zero Backsweep, nebo se tento údaj vůbec neuvádí. Prohnutí je dobré pro pohodlnější držení. Obecně platí, že širší řidítka jsou pohodlnější s prohnutím směrem k jezdci.

Jak správně nastavit posed na kole

Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí. Noha v koleni by měla být natažená, nikoliv propnutá. Při samotné jízdě, kdy zabíráte nejširší částí chodidla se nohy nesmějí propínat v kolenou, ale jsou v mírném pokrčení.

Jak rychle se jede na kole

Vzdálenost 60-90Km za den (max 150/den), průměrná rychlost 20 – 25 Km/h, maximální 45 – 80Km/h (dle terénu a rychlosti větru).

Proč brní ruce na kole

Brnění a mravenčení rukou bývá nejčastěji způsobeno kombinací nevhodného úchopu řídítek a nevyladěného posedu na kole. Ve zkratce: Přílišným náklonem vpřed jsou ruce přetíženy, hlava příliš zakloněná a nervové tkáně vystaveny tlaku.

Jak sedět na kole aby mě nic nebolelo a šlapalo se mi lehce

Osa pedálu by měla procházet nejširší částí chodidla. S osou kola by mělo být chodidlo rovnoběžné, maximálně jen lehce natočené dovnitř. Rozhodně nešlapeme patou nebo špičkou chodidla. Doporučujeme používat cykloobuv, která má tvrdší podrážku a rovnoměrně roznáší tlak z pedálů na větší plochu chodidla.

Jaké odpružení na kolo

Na horských kolech se můžeme setkat se dvěma základními způsoby odpružení – buď se o eliminaci rázů postará pružina, nebo vzduch. Na výběr je velké množství odpružených vidlic a tlumičů, které se dále liší mnoha jinými parametry, ale už jen základní volba „pružina, nebo vzduch“ silně ovlivní charakter odpružení.

Jak foukat vidlici na kolo

U vidlice umístěn většinou ze spodu pravé nohy vidlice. U tlumiče je umístěn u páčky zámku tlumiče. Při otáčení ovladače slyšíte cvaknutí. Je potřeba spočítat počet cvaknutí od dorazu k dorazu a zvolit pro běžnou jízdu střední nastavení.

Jak dotáhnout výplet kola

Pokud potřebujeme dotáhnout celý výplet, začneme postupným utahováním niplů, nejlépe u ventilku. Všechny dráty se musí utahovat rovnoměrně, například vždy o čtvrt, půl, jednu nebo dvě otáčky centrovacího klíče. Takto postupujeme, dokud nedotáhneme všechny dráty.

Jak srovnat 8 na kole

Takzvanou osmu na horském kole si "vyrobíme" raz dva. Stačí malá nepozornost v terénu, špatný nájezd na překážku či nepovedený skok a kolo najednou šmajdá tak, že se jeho jízdní vlastnosti prudce zhoršují. Co s tím V krajním případě stačí k aspoň částečnému narovnání hrubá síla.

Jak spravne centrovat

Během centrování je dobré několikrát kolo vyjmout z vidlice a „promačkat“ ho po celém obvodu ráfku z obou stran. Toto platí především u nově zapleteného kola. Při rozumné síle není potřeba mít strach o ráfek. Dosáhneme tím však dokonalého usazení niplů v ráfku.

Jak Vyplest ráfek

POZOR při nasazení prvního paprsku – otvory pro niple jsou vrtány střídavě vlevo a vpravo od osy ráfku, strana ráfku odpovídá vždy straně náboje. 2. Zkřížení musí být takové, aby drát uchycený v náboji hlavičkou zvenčí příruby křížil druhý drát z páru zvrchu – paprsky se musí o sebe opírat, čímž se zpevní celý výplet.