Jak správně natřít okna?

Jak správně natřít okna?

Jakou barvou natřít okna

Nejlepší volba tedy připadá na ze současného hlediska favorizující syntetickou alkydovou barvu, která dokáže ošetřenému povrchu propůjčit nezaměnitelný hedvábný lesk. Dlouhodobě odolává účinkům UV záření a je vhodná k použití jako základový nátěr, mezivrstva i konečný nátěr.
Archiv

Jak Natirat okna

Příprava je základ. Začneme dokonalým umytím starého nátěru a odstraníme nepřilnavé části starých nátěrů a lehce přebrousíme celý rám. Místa, kde byl nátěr odstraněný až na dřevo, musíme napustit a natřít základní barvou Balakryl Základ. Tmel bychom měli používat co nejméně a na venkovních plochách prakticky vůbec.
Archiv

Jak často natírat dřevěná okna

Dřevěné rámy oken je třeba jednou za rok přetřít oživovací sadou a nalakovat jednou za 10 let. Je-li okno vystaveno extrémním podmínkám, například nadměrné vlhkosti či přímému slunci, je vhodné jej přetřít jednou za dva roky.

Jak pečovat o dřevěná okna

Dřevěná okna je třeba ošetřit je 2x do roka balzámem. Aplikace je jednoduchá, čisté omyté rámy se přejedou houbičkou s balzámem. Ten zacelí mikrotrhlinky, sjednotí a celkově oživí vzhled.
Archiv

Jak brousit okna

Snadné broušení oken

Klasickým prostředkem je smirkový papír. Broušení ručně je ale velice zdlouhavé a nekomfortní. Pro delší plochy tak můžeme použít pásovou nebo vibrační brusku s příslušným plátnem, která nám perfektně zastoupí běžné ruční broušení.

Jakou barvu pouzit na okna

Nátěry oken a dveří, které byly silně napuštěné fermeží, spolehlivě obnovíme olejovými laky. Pokud chceme použít jiné barvy, plochy ještě předtím natřeme rozpouštědlovým lakem, hmotu, která se nevsákne, setřeme hadrem a pak použijeme libovolnou základovou barvu.

Kdy natírat okna

Naplánujte si natírání oken na den, kdy bude venkovní teplota alespoň 8 °C. Na jedno okno si vyhraďte 2 až 3 hodiny a dobu schnutí.

Čím se natírají eurookna

Povrch chrání lazura

Tvrdá, ale pružná lazura (nebo krycí barva) se na dřevěná okna nanáší robotickým nástřikem, a to tzv. nitromix technologií, která se využívá například při výrobě sportovních vozů.

Jak nejlépe obrousit okna

Starý nátěr je třeba odstranit co nejdůkladněji, proto po použití pistole použijeme chemický odstraňovač a nakonec dřevo ještě brousíme nejprve hrubším smirkovým papírem, později jemnějším. Práci si usnadníte vibrační bruskou.

Jak zateplit okna

Ke zlepšení tepelněizolačních vlastností starších oken s jednoduchými skly můžete využít speciální průhledná termoizolační fólie. Po jejím nalepení na sklo získáte další izolační vrstvu – mezi sklem a fólií se vytvoří vzduchový izolační polštář. Při využití fólie lze ušetřit přibližně 6 až 8 procent nákladů za energie.

Jakou lazuru na okna

Silnovrstvou lazuru můžeme použít například na dveře, okenice nebo okna, což jsou rozměrově stálé prvky, které již své rozměry, např. podle vlhkosti a teploty, nemění. Další využití silnovrstvých lazur je u renovačních nátěrů staršího dřeva, kde ještě nechcete dřevo vyměnit, ale renovační nátěr je vyžadován.

Kam se lepí těsnění na okna

Těsnění dáváme pokud možno do vnitřní drážky okenních křídel (vnitřní křídlo špaletového okna), abychom zabránili průniku vlhkého vzduchu z místnosti do chladnějších částí okna, kde by mohla vlhkost kondenzovat. Zatěsnění není příliš drahé a má tudíž celkem dobrou dobu návratnosti.

Jak správně utěsnit okna

Abyste zabránili pronikání studeného vzduchu, tak netěsnost můžete utěsnit těsnicí hmotou nebo okenní pěnou, ať už na okenním rámu nebo pod parapetem. Nakonec použijte okenní tmel, abyste vytvořili pěknou spáru. Vnitřek můžete snadno utěsnit akrylátem. Stačí ho nastříkat na stěnu kolem okna.

Jak dlouho schne lazura

Lazuru nanášejte pomocí štětce ve směru vláken. Lze aplikovat také máčením, ponořováním nebo stříkáním (pouze v uzavřených zařízeních). 4. Doba schnutí první vrstvy je cca 12 hodin (při optimálních vlhkostních a teplotních podmínkách).

Jak zlepsit těsnění oken

Kvalitní těsnění do oken

K utěsnění několikamilimetrové mezery dobře poslouží například samolepící gumové těsnění. K dispozici jsou v různých profilech a délkách. Využít lze rovněž nalepovací pěnové těsnění z PUR pěny. Tato těsnění můžete využít také k utěsnění balkonových či vchodových dveří.

Jak se pozná že okna netěsní

Jestliže si nejste jisti, zdali oknem skutečně někudy proudí vzduch, zapalte čajovou svíčku a umístěte ji na okenní parapet. Jestliže se začne plamínek mihotat, okna netěsní. Budete-li posunovat svíčku podél rámu, můžete najít přesné místo, kudy uniká nejvíce tepla.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Jak správně natírat lazuru

Lazura se nanáší štětcem nebo válečkem. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 1 hodiny z větší části vsákne do podkladu. Pokud je dřevo příliš porézní nebo vysušené (lazura se příliš rychle vpila do podkladu), naneste po 24 hodinách další vrstvu.

Jak zateplit okna na zimu

Chcete-li zateplit stará okna, je možné jako první a nejjednodušší pomoc použít nalepovací pěnové těsnění. Je možné je použít u oken jednoduchých, dvojitých i zdvojených. Těsnění se vyrábí z pěnového polyethylenu nebo silikonu a je vhodné ho nalepit na tu nejvnitřnější hranu křídel oken.

Čím se ředí lazura

Dobrý den, k ředění je v případě nutnosti vhodné ředidlo Herbol V-40, balení je 0,7 L nebo 4 L. Firmy občas ředí i českým S 6006, zde je ale riziko, že barvy mají poté nižší lesk a hlavně déle schnou, což je v tomto podzimním období dost problematické už samo o sobě.

Jak dlouho nechat schnout lazuru

Impregnace zajistí stejnoměrný nátěr, obsahuje i fungicidní prostředky, což zabraňuje napadení dřevokazným hmyzem. Schnout by měl alespoň 24 hodin, potom se povrch jemně přebrousí. Teprve pak se pusťte do nanášení lazury, laku nebo barvy.

Jak nastavit okna na zimu

Přepínač s tečkou

Pokud na svém okně najdete přepínač s 6-hranným otvorem a tečkou, zkontrolujte nejdřív její polohu. Když je značka dole, okno je v letním režimu. Pokud je značka nalevo, okno je v zimním režimu. Pro přepnutí režimu stačí použít imbusový klič nebo kleště a čepem pootočit ve směru hodinových ručiček.

Jaký je rozdíl mezi lazurou a lakem

Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Jak utěsnit plastová okna na zimu

Jejich izolační vlastnosti můžete vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla. Jsou-li okna dvojitá, těsnění se nalepuje na vnitřní křídlo. Na zdvojená okna se těsnění zase umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby bylo dosaženo maximálního efektu.

Na co je lazura

Použití lazur na dřevo je poměrně široké. Protože odolávají UV záření i dalším povětrnostním vlivům, jsou oblíbené jako venkovní ochrana dřeva. Natřít jimi můžete dřevěné ploty, zahradní domky, dřevěné štíty, zahradní nábytek, dětské prolézačky, lavičky či stoly.